Nakonec se to povedlo. Během uplynulého roku jsem pracovala jen na brigádách pár hodin týdně (v supermarketech doplňování zboží a prodej). Hlavně jsem se učila, a udělala si rekvalifikační kurz na pečovatelku. Uvědomila jsem si, že tudy může vést moje cesta a může to být práce, která má smysl. Od poloviny července nastupuji jako terénní pečovatelka při pečovatelském domě. Budu se chodit starat o seniory a jejich domácnosti. Na začátku si vše „ozkouším“ právě v pečovatelském domě a pak už budu mít na starosti svůj okruh klientů. Těším se na to, chodila jsem tam v době studia v létě na brigády. Teď už budu mít pracovní smlouvu na dobu neurčitou a máma mi pořád říká, že se mám přihlásit k penzijnímu připojištění, ať mám pak přilepšení k důchodu. Paní ředitelka mi říkala, že budu mít rovnou strhávané peníze na důchod z platu, taky prý přemýšlí, že místo stravenek na obědy zavede bonusy ve formě příspěvku na spoření na důchod. Prý má teď hodně mladých pečovatelek a zdá se jí to pro ně lepší. Ale já sama moc nevím a taky se v tom celém příliš nevyznám.
Soňa K.
Dobrý den, Soňo, nejprve bych vám ráda vyslovila opravdu pochvalu, jakým způsobem jste pracovala s neúspěchem u zkoušky a opravdu smysluplně a efektivně využila roční časový prostor. Předpokládám, že v tom důležitou roli sehráli i vaši rodiče, kteří vám dali nejen důvěru, ale i jasná pravidla. Zdá se, že se vám povedlo všeho zhostit se ctí. Odmaturovala jste, zjistila, kam nasměrovat své pracovní zaměření a úsilí. Podnikla jste k tomu potřebné kroky a musela jste absolvovat poměrně dlouhý kurz a na konci složit závěrečné zkoušky.
A ještě se věnujete něčemu, na co řada vašich vrstevníků vůbec nepomýšlí - starobní důchod a důchodová reforma. Je pravdou, že informace k důchodové reformě jsou v současné době, vlivem zásadních legislativních změn, aktuálním tématem médií - různé diskuse, poradny, rozhovory s odborníky, finančními poradci, ale i reklamy na komerční produkty. Nicméně rozhodnutí zůstává na každém z nás a nutí nás přemýšlet jinak, než bylo doposud běžné.
Důchodová reforma je vystavěna ve 3 pilířích, tzv. průběžném důchodovém systému, důchodovém spoření a doplňkovém penzijním spoření: 1. pilíř - základní důchodové pojištění, tzv. průběžný důchodový systém, odkud se poskytují starobní (včetně tzv. předčasného starobního důchodu), invalidní, vdovský a vdovecký, sirotčí důchody. Jde o dosavadní „povinný systém“, který je posuzovaný na základě výdělku (výši vyměřovacího základu) a době pojištění. Pokud jste zaměstnancem, jde o částku na výplatním lístku, která vám je strhávána automaticky, najdete ji v kolonce sociální pojistné.
2. pilíř - důchodové spoření, je právě novinkou od ledna 2013. Ten, kdo se rozhodne spořit ve 2. pilíři, si sníží pojistné na důchodové pojištění, které dnes platí do 1. pilíře. A to o 3 % (tedy z 28 % na 25 %). Tuto částku, k níž přidá další 2 % ze svých příjmů, si bude spořit na individuální účet u penzijní společnosti (celkový odvod na důchodové spoření je tedy 5 %). Celou platbu za vás odvádí zaměstnavatel, a to až na základě toho, kdy mu předložíte potvrzení o registraci smlouvy o uzavřeném důchodovém spoření u některé z penzijních společností. Smlouvu o důchodovém spoření může uzavřít každý, komu je více než 18 let a dosud nedostává starobní důchod z českého důchodového pojištění (tedy z 1. pilíře). Lidé starší 35 let mohli do 2. pilíře vstoupit do 30. června 2013, mladší pak do konce kalendářního roku, kdy jim bude 35 let. Spoření má své další klady - uspořená částka je součástí dědictví, což v 1. pilíři není. K záporům patří, že je výhodný až od určité příjmové skupiny osob a nelze z něj vystoupit. Účast v tomto pilíři je dobrovolná.
3. pilíř - doplňkové penzijní připojištění. Dříve známé pod pojmem penzijní spoření či připojištění, které vzniklo v roce 1994. Penzijní připojištění se státním příspěvkem se mění na doplňkové penzijní spoření a mění se i pravidla výplaty dávek, zvyšuje se státní podpora. U tohoto pilíře (pokud si sjednáte smlouvu) by vám patrně v budoucnu zaměstnavatel přispíval, jak uvádíte. Účast v tomto pilíři je dobrovolná.
Je určitě správné, že o nějaké formě spoření uvažujete, a patří to k základní finanční gramotnosti. Smyslem mé odpovědi není doporučit vám konkrétní produkt, ale spíše nasměrovat. Možná je vhodné vymezit si nějaký čas, třeba do konce roku, a počkat si s rozhodnutím a hospodařit s výplatou, příjmy a výdaji. Zkusit si nechávat tzv. stranou nějaké peníze na účtu. Jednak zjistíte, kolik se dá pohodlně z výplaty „ukrojit“ na další spoření, a hlavně si za tu dobu vytvoříte potřebnou rezervu pro náhlé události. V zaměstnání v tu dobu již budete po zkušební době, budete tzv. zaučená, a do té doby máte dostatek času podívat na různé komerční nabídky a možnosti spoření si na důchod.
Přeji vám, abyste byla v nové práci spokojená a dařilo se vám nejen na stáří spořit, ale i vnímat jeho klady a krásy společně s vašimi klienty. S pozdravem
Legislativní rámec
zákon č. 220/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení zákon č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení vyhláška č. 284/1995 Sb., kterou se provádí zákon o důchodovém pojištění vyhláška č. 149/1988, Sb., kterou se provádí zákon o sociálním zabezpečení zákon č. 426/2011 Sb., o důchodovém spoření zákon č. 427/2011 Sb., o doplňkovém penzijním spoření zákon č. 428/2011 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o důchodovém spoření a zákona o doplňkovém penzijním spoření
O autorovi| Bc. Jana Bednářová sociální pracovnice