New York -
Do studie amerických odborníků bylo zařazeno sedm desítek matek mladších 35 let, které podstoupily léčbu plodnosti. Zeptali se jich, kolik let bylo jejich matce, když se narodily, a kdy u nich nastala menopauza.
Matky žen, které otěhotněly umělou cestou, byly při narození dcery v průměru o 2,5 roku mladší než matky dcer, kterým se nepodařilo přijít do jiného stavu ani po léčbě. Těmto matkám bylo při porodu v průměru 28,2 roku.
Průměrné rozpětí mezi věkem, v němž matky porodily své dcery, a menopauzou bylo v případě žen, které podstoupily úspěšné umělé oplodnění, téměř 25 let. V druhém případě, tedy u matek žen, kterým se umělou cestou otěhotnět nepodařilo, bylo toto rozpětí 20 let, což znamená, že jejich vajíčka byla o pět let starší.
Ženy, kterým se nepodařilo otěhotnět, měly také starší otce.
Odborník na plodnost Peter Nagy na konferenci Americké společnosti pro reprodukční medicínu v New Orleansu řekl, že horší kvalita vajíček starších žen se může přenést do reproduktivních buněk, z nichž nakonec mohou být vajíčka její dcery. Upozornil, že vzhledem k tomu, že ženy nyní často odkládají rození dětí, může se plodnost u příštích generací stát velmi problematickou.
Vědci se shodli v názoru, že je třeba tuto problematiku podrobněji studovat, protože u dětí narozených ženám ve vyšším věku hrozí také vrozené vady jako Downův syndrom. Jako optimální období pro narození dítěte doporučují věk matky mezi 20 až 35 rokem.
ČTK