Nejstarší staročeská jména
Z dřívějších dob, konkrétně ze 13. století, mnozí nejspíš znají jména panovníků jako Ludmila, Drahomíra nebo Boleslav. Méně známá už jsou ovšem jména lidí neurozeného původu, jako jsou například Dobroš, Chval či Odolen. Některá mohla být pro své nositele dokonce břemenem, jelikož v tehdejších dobách jste se mohli jmenovat klidně třeba Chrboň, Chudoňa nebo Vepřoň.
Kromě jmen, která se dochovala dodnes, však existovaly i varianty, jež jim byly podobné a v současné době už je málokdo zná. Nejedná se o přezdívky ani zkráceniny, tato jména opravdu existovala v kalendáři. Řeč je například o jménech Lepej, Ledan, Lahut nebo Léva a Ladislav, který se jako jediný zachoval.
Jak vznikala stará česká jména?
Většina starších slovanských jmen vznikla odvozením od určité vlastnosti, jež měla být jeho nositeli přisuzována. Jména mohla být tvořena dvěma způsoby – složením či nesložením.
Jména nesložená dostávali zpravidla poddaní, jelikož se jednalo o prostý typ pojmenování. Ta měla zpravidla vyjadřovat vlastnosti dotyčného, přisuzovat mu slibnou budoucnost a nebo ho ochránit před zlem a démony, ve které lidé dříve věřili. Používala se například tato jména:
- Nekrasa
- Hlupoň
- Mladota
- Zlen
- Prodan
- Živan
- Bujan
Jména složená vznikla přidáním předpony nebo přípony, jež vyjadřovala určitou vlastnost často související se sílou, láskou či vojskem. Patřila tedy výhradně panovníkům a svobodným lidem. Většina těchto starých českých jmen se zachovala dodnes. Uvedeme si zde příklady některých z nich s významy konkrétních předpon a přípon:
- Budimír – bud – přinášející budoucnost
- Dalibor – bor – bojující
- Boleslav – bol – více
- Ctirad – cti – čest
- Kazimír – kaz – ničit
- Radomila – rad – radost
- Lubomíra – lub – láska
- Přemysl – mysl – moudrost
- Vojtěch – voj – bojovný
- Jaroslav – slav – slavící
- Zdislav – zdi – čest
Líbí se vám staročeská jména?
Staročeská jména pro holčičku
Zde uvádíme příklady některých staročeských dívčích jmen, kterými se můžete inspirovat při výběru pro vaši ratolest, bude-li ženského pohlaví. Tato staročeská ženská jména se dochovala dodnes a některá se stále používají.
- Bohuslava, Božena, Báta, Ctěna, Častava, Doňa, Dobrava, Dobroslava, Doubravka, Drahomíra, Drahoslava, Hodavka, Hodona, Jelena, Jevina, Květava, Ludmila, Lubava, Luna, Libla, Lidmila, Mlada, Mrava, Myslena, Moraša, Nezbavěta, Olota, Pluahava, Poděša, Radla, Sliva, Svetlana, Václava, Vendula, Vojtěcha, Vlastěna, Velema, Vratislava, Zdislava, Živena, Žerota
Staročeská jména pro chlapce
Pokud byste rádi vybrali staré české jméno pro vašeho potomka mužského pohlaví, možná se vám zalíbí některé z následujících pojmenování. Některá jsou dnes naprosto běžná, jiná vám možná budou připadat bizarní.
- Bohuslav, Boleslav, Bořivoj, Boček, Břetislav, Budivoj, Ctibor, Ctirad, Častislav, Dalimil, Dobřej, Drslav, Drahoš, Hostislav, Hostivít, Chranislav, Jaroslav, Jaromír, Jaroš, Kazimír, Kazněj, Křesomysl, Lstibor, Milhošt, Miloň, Miroslav, Mujmír, Neklan, Nerad, Nezamysl, Přemysl, Přibyslav, Radek, Radim, Rastislav, Slavibor, Soběslav, Stach, Stojan, Střezimír, Škoděj, Uhřin, Václav, Vladislav, Vladivoj, Vlastislav, Vojtěch, Všebor, Vacek, Zlatoslav, Zbyhěv
Zdroj: cs.wikipedia.org, slovane.cz