PRAHA -
„Podmínky výběrového řízení chceme zpracovat do konce ledna. Hned potom budeme mluvit o tom, jakou formou výběrové řízení vyhlásíme,“ řekl deníku hlavní hygienik Michael Vít.
Uvedl také, že jedná se Státním ústavem pro kontrolu léčiv o tom, jak by měla vakcína vypadat. Vakcína by měla být k dispozici minimálně pro dva miliony Čechů.
Účinná vakcína proti ptačí chřipce zatím není dostupná. Vakcína proti smrtícímu viru H5N1 je ve vývoji v několika zemích.
Hospodářské noviny (HN) v polovině prosince uvedly, že americká farmaceutická firma Baxter zahájila v Česku přípravy na výrobu unikátní vakcíny proti ptačí chřipce přenosné na člověka.
Společnost má podle HN novou technologii, která jí umožní vyrobit očkovací látku do dvou měsíců od vypuknutí případné pandemie.
Během této doby je údajně schopna vyvinout a začít masivně vyrábět očkovací vakcínu, která bude preventivně působit proti zjištěným smrtícím virovým kmenům včetně H5N1.
Vir ptačí chřipky H5N1 v Asii od roku 2003 zabil více než 70 lidí. Nákaza vždy byla od drůbeže, zatím nikdy se virus nepřenesl z jednoho člověka na druhého. Pandemie hrozí v případě, že by virus zmutoval.
To by se mohlo stát u lidí zasažených běžnou chřipkou, proto letos celosvětově stoupl zájem veřejnosti o očkování proti sezonní chřipce.
ČTK