Štěnice jako nevítaný host: jak vypadá kousnutí od štěnice a jak se těchto parazitů zbavit?

24. 3. 2022 7:30
3 nové názory

Štěnice domácí je hmyz parazitující s oblibou na člověku i dalších teplokrevných živočiších. Dříve byla přítomnost štěnic sice asociována se špínou, není ale výjimkou, že se objeví i v sebečistší domácnosti. Štěnice si člověk nejčastěji přiveze z hotelu, hromadné dopravy nebo se starým zamořeným nábytkem. Základní hygiena na likvidaci štěnic nestačí, musí je odstranit profesionál.

Co se dozvíte v článku
 1. Co je štěnice?
 2. Jak poznat štěnice?
 3. Kousnutí od štěnice
 4. Může štěnice domácí přenášet nemoci?
 5. Jak se štěnice dostanou do bytu?
 6. Jak se zbavit štěnic?

Co je štěnice?

Štěnice domácí, štěnice postelní nebo odborně Cimex lectularius je parazitický hmyz náležící do čeledi štěnicovitých (Cimicidae). Je rozšířena v podstatě po celém světě. Parazituje na člověku i dalších živočiších, kteří jsou teplokrevní (nejčastěji na ptácích, a proto se štěnice hojně vyskytují v ptačích hnízdech).

Tento parazit se rád zabydluje v postelích a nábytku, díky čemuž může být člověku stále na blízku a živit se tak jeho krví, kdykoliv se mu zachce. Protože si většina lidí spojuje tento hmyz se špinavým prostředím, kousnutí štěnice je často zaměněno s pokousáním od komára či blechy. Jde přitom o jednoho z nejběžnějších lidských parazitů. Silná stránka štěnic spočívá v tom, že je lze vyhubit jen velmi obtížně. [1, 23]

Jak poznat štěnice?

Štěnice domácí prochází několika vývojovými fázemi:

 • vajíčko,
 • nymfa,
 • dospělec.

Vajíčka štěnice jsou okem sotva patrná, dosahují délky asi 0,5 milimetru a mají bílou barvu. Štěnice o sobě dávají vědět až ve chvíli, kdy se dostanou do fáze nymfy. Nymfa se musí během svého vývoje v dospělého jedince minimálně 5× napít krve. Každé vývojové stádium štěnice trvá 30–50 dní. Pokud jsou v teplém prostředí, vyvíjí se ještě o něco rychleji.

Dospělé štěnice jsou velmi odolné. Dokážou totiž vydržet bez potravy až 400 dní a zároveň se velmi rychle množí. Tento hmyz vypadá jako hnědá až červenohnědá ploštice bez křídel. Samičky dorůstají délky 4,5–8,5 milimetru, samečci jsou mnohem menší (4–6,5 milimetru). Po nasátí krve se tělo štěnice zaoblí a získá sytě červenou barvu. Když už krev stráví, zbarví se do černa. [45]

Štěnice jsou aktivní pouze v noci, kdy opustí své hnízdo a začnou sát krev svého hostitele. Jakmile člověk usne, štěnici přiláká teplo, vydechovaný oxid uhličitý a pach lidského těla, který cítí na vzdálenost 1,5 metru. Proto sídlí v rámech postelí, pod roštem nebo pod matrací. Většina lidí zbystří až ve chvíli, kdy se jim na těle objeví charakteristické štípance od štěnic, které každou noc přibývají.

To, že se v bytě vyskytuje nevítaný host v podobě štěnice, lze zaručeně poznat i podle dalších projevů:

 • stopy krve na povlečení – krev od pokousání,
 • černé tečky v posteli – trus štěnic,
 • svlečky (exuvie) nymf – svlékají je během vývoje,
 • vajíčka a mrtvé štěnice v okolí postele,
 • zápach hořkých mandlí – štěnice vydávají jako všechny ploštice velmi silný zápach. [6, 7]

Kousnutí od štěnice

Jak poznat štípance od štěnice? Když provádí štěnice kousnutí, oběť neucítí vůbec nic. Štěnice totiž vypouští do rány látky, které působí jako anestetikum. Svědění, zarudnutí a otok kousanců se objeví až několik hodin (i dní) po pokousání. Na první pohled mohou vypadat jako štípance od komára, ale objevují se typicky v řadě nebo v trojúhelníku po třech a více pupíncích.

Sliny štěnic obsahují dráždivé látky, které u mnoha lidí vyvolávají poměrně prudké kožní reakce. Objevují se i celá ložiska menších či větších puchýřků, které mohou na první pohled vypadat jako kopřivka. Po rozškrábání nebo opakovaném pokousání se může průměr pupenců zvětšit až na 20 centimetrů. Jsou naplněny velkým množstvím hnisu a nepříjemně svědí.

Původ těchto pupínků bývá často velmi dlouho neodhalen. I odborníci z řad lékařů mohou kousnutí od štěnice snadno zaměnit za jiné kožní problémy, případně se mohou domnívat, že jde o nějaký druh alergie. [8, 9]

Může štěnice domácí přenášet nemoci?

Na rozdíl od jiných parazitů nebylo u štěnic zatím prokázáno, že by na člověka přenášely jakékoliv infekční choroby. Hlavním problémem je v tomto případě reakce lidského těla na štípance od štěnic. Někdo nemusí reagovat nijak, jiný pociťuje nepříjemné svědění. [10]

Jaké máte zkušenosti se štěnicemi?

Jak se štěnice dostanou do bytu?

Díky turismu a mezinárodní dopravě je dnes štěnice domácí rozšířena po celé planetě. Často se vyskytuje na místech, kde je vysoká frekvence osob:

 • hotely, penziony a ubytovny,
 • studentské koleje a internáty,
 • zdravotnická zařízení,
 • veřejná doprava.

Ať člověk dbá na hygienu sebevíc, přístupu štěnic do zavazadla nebo oblečení během cestování, bohužel nezabrání. Riskantní může být i pořízení starožitného nábytku, knih z antikvariátu, starožitných předmětů nebo oblečení z druhé ruky. V těchto předmětech se štěnice často ukrývají a snadno si je tak může domů zanést téměř každý.

Kromě člověka parazitují nejčastěji na ptácích, tudíž se mohou skrze ptačí hnízda dostat například do půdních prostor a poté i do celého domu. Štěnice žijí v koloniích a zabydlují se v tmavých, teplých a zapadlých místech poblíž lůžka, kam patří:

 • švy matrací,
 • záhyby čalounění,
 • povlečení,
 • rámy postelí a sedacích souprav,
 • starožitný nábytek,
 • zrcadlové a obrazové rámy,
 • dveřní panty,
 • stránky starých knih,
 • spodní strana tapet,
 • vypínače a zásuvky. [11, 12, 13, 14]

Jak se zbavit štěnic?

Štěnice domácí jsou velmi nepříjemní nezvaní hosté, kterých se člověk obvykle svépomocí nezbaví. Důležitá je i prevence, zejména pokud člověk často cestuje. Všechno oblečení je ideální ihned po příjezdu domů vyprat na 60°, aby se zlikvidovaly zárodky štěnic ještě v počátku.

Při nákupu nebo zdědění starožitného nábytku je důležité zkontrolovat všechny rohy a strany, zda se na nich nenachází trus nebo jiné stopy po štěnicích. Pokud se už štěnice začnou v domácnosti množit, je potřeba rychle jednat. Jedna samička je totiž schopna klást až 5 vajíček denně a kolonie štěnic se během krátkého času pořádně rozroste. [15, 16]

Postřik na štěnice

Co odpuzuje štěnice? K hubení štěnic je potřeba používat skutečně kvalitní prostředky. Při použití slabých insekticidů si štěnice vůči nim velice snadno vybudují rezistenci. Rozhodně se nedoporučuje na štěnice používat insekticidy domácí výroby. S jejich likvidací mohou mít problém i profesionálové, kteří se do silně zamořených prostor musí obvykle vypravit hned několikrát.

S volně prodejnými prostředky lze navíc ošetřit jen dobře přístupná místa. S likvidací hnízd v těžce dostupných prostorách už si poradí jen profesionální čisticí prostředky, které nejsou volně prodejné. [17, 18]

Profesionální hubení štěnic

Při přemnožení štěnic je nejlepší zavolat co nejrychleji profesionální firmu. Profesionálové používají k hubení štěnic účinné prostředky. Speciální přípravek na štěnice lze zakoupit jen po prokázání certifikátem uděleným městskou či krajskou hygienickou stanicí, který opravňuje k výkonu speciální ochranné dezinfekce, dezinsekce a deratizace.

Počet nutných zásahů závisí na tom, v jaké vývojové fázi se štěnice nachází. Většinou i sami odborníci doporučují provést minimálně dva zákroky, aby došlo ke zničení všech vajíček a nymf. Aplikaci postřiku je potřeba opakovat v rozmezí několika dnů až týdnů, podle úrovně zamoření a rozlohy bytu. [19, 20]

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, cdc.gov, mayoclinic.org, entomology.ca.uky.edu, onlinelibrary.wiley.com, epa.gov, aad.org, bedbugs.umn.edu, khsova.cz

Jak poznat, že má člověk štěnice doma?
Jako první upozorní na přítomnost štěnice kousnutí, na jehož místě se objeví pupínky. V silně zamořených domácnostech se postupně objevuje trus štěnic, vajíčka, svlečky a mrtvý hmyz. To vše provází typický zápach štěnic připomínající hořké mandle.
Co nesnáší štěnice?
Štěnice nesnáší vůně éterických olejů, levandule, skořice, kajenského pepře, čerstvé máty nebo česneku. Obsahují aromatické látky, které štěnice odpuzují. Proto může být vhodnou prevencí proti štěnicím voňavý pytlíček se sušenou levandulí v oblečení nebo pod polštářem.
Jak vypadá kousnutí od štěnice?
Štípance od štěnic připomínají kousance od komárů. Jde o zarudlé pupínky, které mohou mít sytější střed. Bývají vyrovnané v řadě (tzv. cimikóza), protože štěnice během sání krve popolézá. To je jasný ukazatel, že se jedná o štěnici, nikoliv o komára nebo blechu.
Na kolik vyjde jedno profesionální hubení štěnic?
Cena hubení štěnic se bude odvíjet v prvé řadě od toho, zda jde o preventivní zásah, či likvidaci parazitů v silně zamořeném prostoru. Každá firma poskytující tyto služby si určuje svůj ceník, ale obvykle jedna likvidace vyjde na 2 až 5 tisíc v závislosti na rozloze bytu a úrovni zamoření štěnicemi.
Miroslav (neregistrovaný)
Pokud odborná likvidace (dezinsekce), tak ASD Servis - https://www.deratizace-asd.cz/hubeni-stenic.html
Jarmila Špačková (neregistrovaný)
Profesionální likvidace štěnic bez čekání. Dezis.eu | Deratizace Ostrava, www.dezis.eu, tel. 777 223 000
Martin (neregistrovaný)
Perfektně napsáno. Více se o štěnicích a jejich likvidaci dozvíte na: www.stenicedoma.cz Štěnice s.r.o.
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?