Taková všeobecná neznalost významu screeningového vyšetření, které může zachránit stovky životů ročně, je podle autorů zprávy alarmující. Zvláště proto, že velkou část dotázaných tvořily ženy ve věku od 25-64 let, které by měly toto vyšetření podstupovat pravidelně.
„Smyslem preventivního screeningu děložního krčku je prevence. Tento test dokáže odhalit přítomnost abnormálních buněk různého původu, které by mohly způsobit závažné onemocnění. Pokud je přítomnost takových buněk zjištěna včas, je zahájena léčba, která může rozvoji onkologického onemocnění zabránit,“ poznamenává doktorka Lesley Walkerová z Cancer Research UK.
Povědomí žen o nutnosti screeningu děložního krčku je přitom podstatně nižší než povědomí o screeningu karcinomu prsu.
„Zjistili jsme, že pouze 50 procent žen všech věkových skupin ví o existenci národního programu na screening rakoviny děložního krčku, zatímco o preventivním vyšetření prsu přitom je informováno 90 procent z nich. Je velmi důležité, aby všechny ženy věděly o tom, že screening děložního krčku může zachránit život. Poté, co byly tyto testy v Británii zavedeny, počet případů rakoviny děložního krčku výrazně klesl,“ uvedla Walkerová.
Před zavedením tohoto screeningového programu byla úmrtnost britských žen na cervikální karcinom jednou z nejvyšších v rozvinutém světě. Vyšší úmrtnost vykazovaly pouze Bulharsko, Maďarsko a Rumunsko. V době od roku 1967 do roku 1987 se počet úmrtí na tento typ onkologického onemocnění v Británii ztrojnásobil.
Po zavedení preventivního programu roce 1988 se trend obrátil. Díky tomuto vyšetření lze předejít úmrtí na cervikální karcinom zhruba u tisícovky britských žen. Každý rok je přitom zjištěno téměř 3000 nových případů. Onemocnění může postihnout všechny ženy, které jsou nebo byly sexuálně aktivní.
Průzkum ukázal, že i ženy, které vědí o spojitosti screeningu děložního krčku s onkologickou prevencí, neznají pravý smysl takového vyšetření. Jedna třetina z nich se domnívá, že vyšetření má zjistit, zda rakovinou trpí či ne.
Proto se také mnohé z nich tohoto vyšetření obávají a raději ho nepodstoupí. Autoři výzkumu však poukazují, že taková představa je velmi mylná.
„Testy totiž odhalí některé náznaky, které mohou signalizovat potenciální problém. Pokud je řešen včas, je větší šance na úspěšnou léčbu,“ uvádějí autoři výzkumu.
ZDROJ: www.medicalnewstoday.com
(ivb), www.Zdravi.Euro.cz