"Vzhledem k nutnosti zapojovat studenty všech ročníků do klinické výuky v nemocnicích se 3. LF UK rozhodla reagovat na zhoršující se epidemiologickou situaci a od října 2019 podmiňuje zápis do jednotlivých ročníků předložením výsledku vyšetření protilátek proti spalničkám prokazujícího dostatečnou hladinu," uvedla v tiskové zprávě.
Podle proděkana fakulty pro studium a výuku Davida Marxe podobné opatření má fakulta už v současné době pro všechny studující v angličtině, což jsou většinou cizinci. Jednotný postup nemají ani všechny fakulty Univerzity Karlovy. Podle mluvčí 1. lékařské fakulty Petry Klusákové fakulta povinnost očkování nebo vyšetření zavést neplánuje. "Studenti od 3. ročníku jsou ale očkováni proti žloutence," řekla.
Zdravotníci patří k ohroženým skupinám. Kvůli nákaze a následné karanténě byl loni několik týdnů uzavřený urgentní příjem Fakultní nemocnice v Motole. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) letos nařídil očkování zdravotníků ve státních nemocnicích. Už loni jich bylo kvůli epidemii v Praze naočkováno a vyšetřeno několik stovek. Mimořádné očkování plánuje také policie.
Odborníci se domnívají, že za šířením spalniček v Česku je mimo jiné pokles podílu očkovaných kvůli odmítání či odsouvání očkování. Dalšími důvody je vymizení imunity získané očkováním v dětství u části dospělých, případně příchod nemocných cizinců.