Autoři studie zkoumali komerční satelitní snímky z parkovišť před pěti nemocnicemi ve Wu-chanu, kde byla nemoc covid-19 koncem roku 2019 zaznamenána poprvé. Zaměřili se přitom na období od konce srpna do prosince. Ze snímků je podle nich patrné, že ve srovnání se stejným obdobím v roce 2018 obsazenost parkovišť v roce 2019 prudce vzrostla.
Ve stejnou dobu lidé na čínském internetovém vyhledávači Baidu začali podle studie podstatně častěji zadávat slova, která charakterizují symptomy nemoci covid-19, jako je "kašel" nebo "průjem".
"Očividně se ve Wu-chanu něco dělo ještě před obdobím, které je považováno za počátek pandemie nového koronaviru," řekl podle zpravodajského serveru BBC vedoucí výzkumu John Brownstein.
Čínská vláda studii označila za směšnou a uvedla, že se zakládá na povrchních informacích. "Je naprosto směšné přijít s těmito závěry na základě povrchního pozorování takových věcí, jako je objem dopravy," prohlásila na dnešní tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čhun-jing.
Přesvědčivá není studie ani podle některých odborníků, které oslovila agentura Reuters. Podle virologa Paula Digarda z Edinburghské univerzity je použitá metoda zajímavá a do určité míry přesvědčivá, nelze však jednoznačně určit, co bylo příčinou výsledků - jak ostatně připustili i autoři studie. "Bylo by zajímavé - a možná i přesvědčivější - vidět kontrolní analýzu dalších čínských měst mimo Chu-pej," dodává odborník.
"Je to zajímavá práce, ale nejsem si jistý, že nás někam posune," uvedl Keith Neal, který se zabývá epidemiologií a infekčními nemocemi na univerzitě v anglickém Nottinghamu. Jedním z důvodů pochyb podle něj je, že studie se zabývala nejméně jednou nemocnicí určenou pro děti, a zatímco děti často dostanou chřipku, málokdy onemocní covidem-19.