Sublinguální imunoterapie: aktuální pohled

7. 6. 2004 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
V posledních letech byla v literatuře opakovaně popisována bezpečnost a klinická účinnost sublinguální imunoterapie zejména u alergické rýmy, alergické rinokonjunktivitidy a taky u astmatu. WHO ji schválila pro rutinní použití u dětí i dospělých pro stejné indikace jako u subkutánní imunoterapie...


Alergen-specifická imunoterapie má společně s medikamentózní terapií a eliminací alergenu své nezastupitelné místo v léčbě respiračních alergií jak u dětí tak u dospělých. Až do poloviny 80. let minulého století byla podávána subkutánní cestou (SCIT - subkutánní imunoterapie). V roce 1986 byla poprvé popsána imunoterapie sublinguální (SLIT) a hned po jejím uvedení se stala oblíbenou a preferovanou alternativou SCIT. V posledních letech byla v mezinárodní literatuře opakovaně popisována její bezpečnost a klinická účinnost zejména u alergické rýmy, alergické rinokonjunktivitidy a taky u astmatu. Světová zdravotnická organizace (WHO) schválila SLIT pro rutinní použití u dětí i dospělých pro stejné indikace jako SCIT.

Metaanalýza

Od roku 1986 proběhlo celkem 22 randomizovaných, placebem kontrolovaných studií s celkem 979 pacienty, z nichž čtyři byly věnovány dětským pacientům. Metaanalýza těchto studií prokázala jednoznačně vyšší účinnost SLIT oproti placebu, u pacientů po SLIT došlo k výrazné redukci alergických symptomů a poklesla potřeba medikace, zejména u alergických rým a rinokonjunktivitid.

Poslední publikovaná studie zahrnovala 500 pacientů s alergickou rýmou nebo lehkým intermitentním astmatem. Byli léčeni SLIT (n=319) anebo klasickými farmaky (n=192). Klinická účinnost, compliance, kožní senzitivita a reakce na metacholin byly zaznamenány po 3 letech. 15% pacientů ze skupiny SLIT a 12% z kontrolní skupiny léčbu narušilo či vynechalo. Ve sledované skupině bylo po 3 letech u každého pacienta zaznamenáno výrazné zlepšení stavu oproti začátku sledování. Velmi zajímavé byly signifikantní změny v nespecifické bronchiální hyperreaktivitě: ve SLIT skupině bylo na začátku sledování metacholin-negativních pacientů 160/271 a na konci sledování 63/271, naproti tomu v kontrolní skupině na začátku léčby 106/170 a 95/170 na konci studie. Nová senzitivita se objevila v 5,8% u sledované skupiny, v kontrolní skupině pak v 38% případů.

V klinických studiích byl rovněž jednoznačně prokázán dlouhodobě přetrvávající efekt SLIT i po ukončení léčby (pětileté sledování po ukončení SLIT).

Mechanismus účinku

Nejdůležitějším faktorem je samozřejmě kontakt látky se sublinguální sliznicí. Další působení je již předmětem několika hypotéz. Předpokládá se snížená adheze molekul alergenu na nosní a spojivkovou sliznici a tím snížený influx zánětlivých buněk. Jiné studie prokázaly účinek SLIT na systémové imunoglobuliny, pokles sérové hladiny ECP (eosinofilní kationický protein) a IL-13.

Shrnutí

V mnoha klinických studiích byl jednoznačně prokázán účinek SLIT u alergických rým i astmatu. Vzhledem k optimálnímu bezpečnostnímu profilu této léčby a vzhledem k možnosti domácí aplikace léčby je zejména příjemnou volbou pro dětské pacienty.

Zdroj: Curr Opin Allergy Clin Immunol 4(1), 2004

MUDr. Gabriela Seltenreichová, www.Zdravi.Euro.cz, 7.6.2004

Autorka je externí spolupracovnicí redakce

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?