Co znamená těhotenská cukrovka?
Těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes označuje vysokou hladinu cukru (glukózy) v krvi, k níž dochází během těhotenství a která obvykle zmizí po porodu. Může vypuknout v kterékoli fázi těhotenství, ale častěji se objeví ve druhém nebo třetím trimestru.
K těhotenské cukrovce dochází ve chvíli, kdy tělo nezvládá produkovat dostatek inzulínu, hormonu, který pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. Gestační diabetes může způsobit zdravotní problémy nejen těhotné ženě, ale také jejímu dítěti. Rizika však lze výrazně snížit, pokud je stav detekován včas a dobře zvládnut.
[democracy id=„70“]
Jaké má těhotenská cukrovka příznaky?
Těhotenská cukrovka se obvykle neprojevuje žádnými zjevnými příznaky. Většina případů je objevena, pouze pokud jsou hladiny cukru v krvi testovány během těhotenského screeningu na gestační diabetes. U některých žen se mohou projevit příznaky těhotenské cukrovky ve chvíli, kdy je jejich hladina cukru v krvi příliš vysoká. Tento stav se označuje jako hyperglykémie. Mezi nejčastější projevy patří:
- Zvýšená žízeň
- Potřeba močit častěji než obvykle
- Sucho v ústech
- Přetrvávající únava
Některé z těchto symptomů jsou však během těhotenství běžné a nejsou nutně známkou gestačního diabetu. Pokud máte obavy z příznaků, které se u vás vyskytnou, promluvte si se svým lékařem.
Komu nejčastěji hrozí cukrovka v těhotenství?
Během těhotenství se může vyvinout těhotenská cukrovka u kterékoli ženy, ale existuje zvýšené riziko, pokud:
- Váš index tělesné hmotnosti (BMI) je nad 30. Pro výpočet BMI použijte kalkulačku zdravé hmotnosti
- Váš věk je vyšší než 30 až 35 let
- Dříve jste měly dítě, které při narození vážilo 4,5 kg nebo více
- V předchozím těhotenství jste měly gestační diabetes
- Jeden z vašich rodičů nebo sourozenců má diabetes
- Jste dlouhodobě ve stresu
Test na těhotenskou cukrovku
Test na cukrovku v těhotenství rozhodně nepatří mezi příjemná vyšetření, jelikož je oproti ostatním časově náročnější, žena musí být na lačno a pít jen malé množství vody. Diagnostika gestačního diabetes může sice navodit pocit vyčerpání, ne-li nevolnosti, přesto není nutné se čehokoli obávat.
Screening probíhá zpravidla mezi 24. a 28. týdnem těhotenství, nicméně pokud žena spadá do rizikové skupiny, test se doporučuje již mezi 14. až 18. týdnem těhotenství. Vyšetření těhotenské cukrovky se provádí tzv. orálním glukózovým tolerančním testem, který se označuje zkratkou OGTT (oral glucose tolerance test) a trvá celkem 2 hodiny.
Jak screening na gestační diabetes probíhá?
Test na těhotenskou cukrovku se vykonává vždy ráno, neboť žena musí být na lačno. Neměly byste tedy před ním jíst alespoň 8 – 10 hodin. Vypít můžete pouze trochu vody, ale raději se poraďte s lékařem.
Nejprve vám bude odebrán vzorek krve a následně bude podán glukózový nápoj, což způsobí tzv. glukózovou zátěž. Následující 2 hodiny je nutné zůstat stále na lačno, jelikož po uplynutí této doby vás čeká další odběr krve.
Těhotenská cukrovka: hodnoty
Pokud jsou hodnoty cukru v krvi nad normou, znamená, že je těhotné ženě diagnostikována těhotenská cukrovka. Pokud tomu tak je, žena je léčena a sledována diabetologickou poradnou pro těhotné. To platí i v případě, že by hodnoty byly jen mírně zvýšené, jelikož se zpravidla zhoršují s přibývajícími týdny těhotenství. Hodnoty hladiny cukru v krvi, které jsou v normě, jsou následující:
- Nalačno do 0,5 mmol/l
- Za 1 hodinu do 10,0 mmol/l
- Za 2 hodiny po vypití roztoku do 8,5 mmol/l
Těhotenská cukrovka: jídelníček a léčba
Pokud je těhotné ženě diagnostikován gestační diabetes, je nutné přistoupit ke změně životosprávy, jejíž součástí je dodržování nízkosacharidové diety a zařazení pravidelného pohybu, jelikož i ten má značný vliv na regulaci cukru v krvi.
Pacientky také pravidelně dochází na kontroly, při kterých je sledována hladina cukru v krvi. Pokud se změnou režimu hladiny glukózy v krvi nesníží nebo pokud jsou již od začátku příliš vysoké, přistupuje se také k léčbě prostřednictvím tablet nebo inzulinových injekcí.
Jídelníček by měl být vypracován ve spolupráci s nutriční terapeutkou, která poskládá jednotlivé suroviny tak, aby byl dodržen určitý počet sacharidů a byly v něm zastoupeny veškeré důležité živiny. Při těhotenské cukrovce by měly dodržovat následující poměr sacharidů:
- Snídaně: max 30 g sacharidů
- Dopolední a odpolední svačina: max 20 až 30 g sacharidů
- Oběd a večeře: max 50 g sacharidů
Těhotenská cukrovka: dieta a její zásady
Dieta při těhotenské cukrovce spočívá především v dodržování následujících zásad:
- Vyřadit z jídelníčku jednoduché cukry: to znamená omezit veškeré cukrovinky, nesladit a ovoce přijímat pouze v omezeném množství
- Omezit výrobky z bílé mouky a bílé rýže a nahradit je celozrnnou variantou
- Ke každému jídlu zařadit zeleninu, která snižuje glykemický index
- Vyhýbat se umělým sladidlům, a tím pádem i dia potravinám, jelikož nejsou vhodné pro těhotné
- Vyvarovat se uzeninám, výjimku tvoří např. kvalitní šunky
- Výrazně omezit dochucovadla, jako je např. kečup, dressing, apod.
- Zcela se vyhnout konzumaci alkoholu i v malém množství (pivo i víno má vysoký glykemický index)
- Vyvarovat se polotovarům a průmyslově zpracovaným potravinám, naopak upřednostnit domácí stravu z kvalitních suroviny
- Konzumovat pouze kvalitní přírodní tuky (olivový olej, máslo, apod.)
Jak může těhotenská cukrovka ovlivnit průběh těhotenství?
Většina žen s gestačním diabetem má kromě specifického režimu a léčby jinak normální těhotenství a rodí se jim zdravé děti. Gestační diabetes však může způsobit problémy, jako například:
- Vaše dítě může být většího vzrůstu než je běžné – to může vést k potížím při porodu a zvyšuje pravděpodobnost porodu císařským řezem
- Příliš mnoho plodové vody v lůně, což může způsobit předčasný porod nebo problémy při porodu
- Předčasný porod před 37. týdnem těhotenství
- Preeklampsie: stav, který během těhotenství způsobuje vysoký krevní tlak a pokud není léčen, může vést k vážným komplikacím
- Nízká hladina cukru v krvi dítěte po narození (hypoglykemie)
- Novorozenecká žloutenka u dítěte po porodu, jež může vyžadovat léčbu v nemocnici
- Gestační diabetes také znamená, že v budoucnu můžete mít zvýšené riziko vzniku diabetu 2. typu
Zdroje: tehotenskacukrovka.cz, nhs.uk, kntb.cz