Testy léku Viread jako prevence proti HIV jsou nadějné

14. 8. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
První terénní testy léku Viread jako prevence proti nemoci AIDS jsou nadějné, ale je třeba v nich ještě pokračovat, aby získané výsledky byly přesvědčivé. Vyplývá to z materiálů, které dnes byly zveřejněny zdravotní nadací manželů Gatesových na okraj XVI. mezinárodní konference o AIDS v kanadském Torontu...


Washington -

Vynálezcem účinných látek léku Viread je český vědec Antonín Holý z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd, lék vyrábí americká firma Gilead. Dosud byl Viread s úspěchem používán k léčbě projevů již rozvinuté nemoci AIDS, nynější testy jsou zaměřeny na potvrzení předpokladu, zda je lék účinný i jako prevence proti onemocnění virem HIV, který nemoc AIDS způsobuje.

V rámci terénních testů byl lék dáván v Africe každý den vybrané skupině ohrožených žen s četnými sexuálními partnery, přičemž část skupiny dostávala placebo. Výsledky jsou povzbudivé, ale zatím málo jasné. Ve skupině beroucí skutečný lék bylo zaznamenáno zřetelně méně případů nákazou HIV než ve skupině s placebem, ale celkem v obou skupinách bylo nakaženo tak málo žen virem HIV, že nelze udělat statisticky platné srovnání. V testu je proto třeba nadále pokračovat a další vyhodnocení uskutečnit v příštím roce, praví se v předložených závěrech Family Health International, kterou založila nadace manželů Gatesových.

„Nicméně je to neuvěřitelně povzbudivé,“ prohlásila podle agentury AP k výsledkům Helena Gaylová, spolupředsedkyně mezinárodní konference k AIDS v Torontu. Pokud další studie prokáží efektivitu Vireadu, „lék se stane neuvěřitelně důležitým novým nástrojem prevence, který by měl být běžně k dispozici co nejdříve,“ dodala.

Skutečný lék dostávala při testech trvajících půl roku skupina 427 žen, z nichž jen dvě virem HIV onemocněly. Placebo dostávala kontrolní skupina 432 žen, z toho šest onemocnělo HIV.

„Bylo by od nás nezodpovědné činit závěry již v tomto stádiu. Lze posoudit jen příliš málo případů,“ prohlásil Ward Cates z Family Health.

Americký úřad pro potírání a prevenci nemocí uskutečňuje v současnosti další terénní testy v Thajsku, mezi heterosexuálními páry v Botswaně a mezi homosexuály v Atlantě a San Francisku. Připravuje se zahájení testu ve třetím americkém městě. Výsledky z Thajska budou k dispozici příští rok, studie v Botswaně byla změněna tím, že k podávanému Vireadu dostávají testované osoby ještě další protivirový lék Truvada.

Účinnou látkou Vireadu je tenofovir, objevený právě Holým. Pro použití v léku byla látka schválena již v roce 2001. Holý kromě toho objevil i léky proti žloutence typu B a připravuje další. Díky jeho výsledkům dotuje Gilead výzkumy Ústavu organické chemie a biochemie AV ročně částkou 1,1 milionu dolarů (asi 25 milionů korun).

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?