Bakteriální vaginóza postihuje 30-40 procent žen ve fertilním věku. Projevuje se změnou pH v pochvě, ale také dalšími obtěžujícími příznaky. „Pro vaginózu je hlavním příznakem vodnatý výtok s nepříjemným zápachem po rybách, doprovázený svěděním. Nástup potíží je postupný,“ říká MUDr. Oldřich Šottner, specialista v oborech gynekologie-porodnictví a urogynekologie, a dodává: „Velmi často ženy bakteriální vaginózu zaměňují s mykózou, která se projevuje bílým hrudkovitým výtokem a nezvykle silným svěděním.“ Ženy však tyto příznaky velmi často zaměňují. Téměř 50 procent respondentek nedokáže poznat rozdíl mezi těmito onemocněními a více než čtvrtina dokonce příznaky bakteriální vaginózy nezná.
Příčiny vzniku bakteriální vaginózy
„Bakteriální vaginóza vzniká snížením množství bakterií mléčného kvašení, tzv. lactobacilů. Poševní prostředí se změní, zvýší se hladina pH a dojde k přemnožení tzv. špatných bakterií, které způsobí zánět,“ vysvětluje MUDr. Šottner. Faktorů, které vznik vaginózy ovlivňují, je několik, a české ženy je poměrně dobře znají. Koupání v bazénech, rybnících či koupalištích spolu s mokrými plavkami uvedla v průzkumu většina respondentek (61 %), nesprávnou intimní hygienu 55 %, pohlavní styk 45 %, užívání antibiotik zmínilo téměř 38 procent dotázaných. Vaginóze nesvědčí ani stres, což vnímá jako rizikové přes 22 procent žen. Méně pak ženy vnímají jako příčinu tohoto onemocnění diabetes (téměř 15 %), těhotenství (8%), antikoncepci (přes 3%) a menstruaci (necelá 3%).
Informace hledáme na internetu i u odborníků
Pokud ženy hledají informace o poševních infekcích, jejich první volbou je internet (60 %), teprve poté se jdou poradit s odborníky, ať s lékařem (více než 48 %) či v lékárně (20 %). Důležité je ale nejenom rozeznání příznaků, ale i správná léčba. V případě prvních obtíží bakteriální vaginózy se na lékaře obrátí téměř 28 procent žen, 15 procent respondentek se poradí v lékárně, 11 procent si pak dokáže určit vhodný způsob léčby samo.
Lactofeel – léčba i prevence v jednom
Jedním z vhodných přípravků nejen na léčbu, ale i prevenci bakteriální vaginózy je přírodní vaginální gel Lactofeel, který díky obsahu kyseliny mléčné a glykogenu obnovuje přirozené pH pochvy a podporuje růst laktobacilů. Zároveň zabraňuje opakování infekcí v pochvě přirozeným způsobem. U žen, které trpí bakteriální vaginózou, je Lactofeel rovněž vhodný jako prevence po léčbě antibiotiky po sexuálním styku, menstruaci, návštěvě koupaliště či sauny. „Vážnou hrozbou může být bakteriální
vaginóza v těhotenství, kdy může způsobit samovolný potrat, předčasný porod, zánět dělohy či horší hojení poporodních poranění. Správné pH v pochvě má také velký význam během přirozeného porodu při ochraně novorozence před infekcemi,“ zmiňuje MUDr. Šottner. V těchto případech je právě Lactofeel šetrným řešením, jelikož je to přírodní přípravek bez konzervačních látek a je vhodný tedy nejen pro těhotné, ale i kojící ženy. Jeho účinnost a bezpečnost je podložena klinickými studiemi.
* O průzkumu
Průzkum byl realizován s využitím platformy Ipsos Instant Research. Sběr dat probíhal on-line formou v dubnu 2017. V on-line dotazníku odpovídalo celkem 525 respondentek v reprezentativním zastoupení podle věku, regionu, velikosti bydliště
a vzdělání.