Zelený zákal poškozuje zrak dlouhodobě, pacienti si ho často dlouhé roky sami nevšimnou. Onemocnění výrazně zvyšuje nitrooční tlak. Jeho snížení lékaři řeší buď podáváním kapek, nebo operací. Podle Liehneové by měla nová forma operace doplnit současné možnosti, které oční medicína má. Zelený zákal lékaři nejčastěji řeší vytvořením nového kanálku pro odtok tekutiny. Další variantou je kanaloplastika, při které lékaři rozšiřují přirozený odtokový kanálek v oku.
Pětašedesátiletý muž, kterému lékaři implantát do oka vložili, se léčí se zeleným zákalem už 15 let. „Náš pacient měl na druhém oku klasickou operaci, kdy jsme se potýkali s tím, že se to dost zajizvovalo a říkala jsem si, že pro něho by byla vhodná tato nová metoda,“ řekla Liehneová, podle které je tato metoda i komfortnější. „Vložíme tam drenážní implantát a nestaráme se o to, zda se oko na povrchu bude jizvit více či méně, protože by to nemělo ovlivnit výsledek té operace. V tom je to inovátorské,“ doplnila.
Zákrok trvá asi 20 minut a je možné ho provádět ambulantně. „Pacient je ve stavu, kdy může za hodinu odejít domů a výhodou je, že se to dá provést jen v lokálním znecitlivění,“ řekla Liehneová. Nejvíc zkušeností mají s miniaturními implantáty lékaři v Německu a Belgii, celkem je zatím dostalo kolem 900 lidí. Ústečtí lékaři metodu vyzkoušeli na dvou pacientech. Obě operace hradí Krajská zdravotní, pod kterou Masarykova nemocnice patří, ze svého. „S příchodem klinických výsledků je to o tom, jednat s pojišťovnami, aby to zařadily do svého portfolia a pacientům tuto léčbu umožnily a zpřístupnily,“ dodala Liehneová.