V břeclavské nemocnici nové přístroje zabrání úmrtí novorozenců

8. 6. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Spánek těch nejmenších pacientů hlídá od včerejška v břeclavské nemocnici patnáct nových speciálních přístrojů. Kontrolují jejich dýchání a na každou poruchu dechu upozorní zdravotní sestry pronikavý zvuk. " Přístroje monitorují spánek dětí ohrožených tak zvaným syndromem náhlého úmrtí kojenců," sdělil primář dětského oddělení Pavel Vajčner...


Nových patnáct přístrojů za více než pětaosmdesát tisíc korun darovala včera břeclavské nemocnici brněnská Nadace Křižovatka.

Syndrom náhlého úmrtí kojenců je noční můrou maminek novorozenců, ale i pracovníků novorozeneckých a kojeneckých oddělení. “ Proto tyto přístroje vítáme. Bohužel k náhlým úmrtím kojenců na syndrom dochází. Nové monitory sníží toto riziko,“ poděkovala sponzorům i nadaci za dar náměstkyně břeclavské nemocnice Janka Bambasová.

Na úmrtnosti dětí do jednoho roku věku se syndrom náhlého úmrtí podílí asi dvaceti procenty. Jeho přesné příčiny lékaři neznají.

“ Poruchy dýchání se vyskytují především u kojenců do šesti měsíců. Příčiny nejsou jasné, jsou známé jen některé rizikové faktory, jako je například kouření matky v těhotenství, obtížný porod, nízká porodní hmotnost dítěte,“ míní primář Vajčner.

Z praxe uvádí, že vystrašení rodiče přinášejí minimálně jednou měsíčně do nemocnice kojence, který špatně dýchá a je promodralý. Nadace Křižovatka se rozhodla již před deseti lety pomáhat dětem ohroženým tímto syndromem.

“ Dodali jsme do nemocnic po celé České republice kolem dvou tisíc monitorů. Letos se snažíme vybavit všechna porodnická oddělení nemocnic, jednotky intenzivní péče a kojenecké ústavy v celé republice,“ uvedl člen správní rady nadace Vlastimil Novotný.

Přístroje monitorující dýchání dítěte ve spánku bude používat novorozenecké i kojenecké oddělení břeclavské nemocnice. Podle primáře Vajčnera doporučují monitorování dechu především u dětí rodin, kde se již úmrtí kojence na uvedený syndrom vyskytlo.

A také u dětí, které lékaři museli křísit pro promodrávání a pokud u nich zjistili dechové pauzy delší jak deset sekund. V těch případech zapůjčí rodičům monitory domů na šest měsíců až rok.

“ Pod prostěradlem v dětské postýlce je umístěna podložka a při poruše dýchání se spustí alarm. Dítě stačí pak stimulovat dotykem nebo několikrát prodýchnout z úst do úst a začne normálně dýchat,“ vysvětlil princip nových přístrojů primář Vajčner.

Zdeňka Hřebačková, Deníky Bohemia

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?