V Plzeňském kraji vznikla mateřinka pro děti s autismem

5. 9. 2012 7:34
přidejte názor
Autor: Redakce
V Plzeňském kraji začíná fungovat vůbec první mateřská škola pro autistické děti. Tento segment vzdělávání až dosud v regionu chyběl, děti s poruchami autistického spektra se proto buď snažily integrovat do běžných mateřinek, nebo zůstávaly doma.


Nyní mají k dispozici dvě speciální třídy, jež vznikly v Macháčkově ulici v Plzni - Skvrňanech. Kapacita školky je 20 míst, nyní má 15 klientů. ČTK o tom řekla Milena Peteříková, ředitelka Odborné školy, základní a mateřské školy Zbůch, jež školku provozuje.

„Tyto děti mají specifické požadavky na vzdělávání, jejichž uspokojení není jednoduché. Ne všechny školky v rámci integrace jsou schopné je vzdělávat,“ uvedla. Pro práci s malými autisty je nutný nejen vyšší počet pracovníků, ale i odlišný přístup. „Musí se tolerovat jejich zvláštnosti. Často nemluví, hrají si sami, mají své stereotypy, kdy se musí například oblékat v určitém pořadí a podobně,“ uvedla ředitelka.

Do úprav objektu v Macháčkově ulici, v němž se vybudovaly šatny, sociální zařízení, učebny, daly Plzeňský kraj jakožto zřizovatel a město Plzeň jako majitel objektu dohromady přes 700.000 korun. Zařízení má sloužit zájemcům z regionu. „Kraj tak konečně dostihl ostatní regiony, kde předškolní výchova v tomto směru zajištěna je,“ uvedla Peteříková.

Plzeňsko tak má ucelený komplex škol, od mateřské po střední, které se zabývají žáky s autismem. Děti ve věku od tří do šesti let jsou do plzeňské školky přijímány na základě doporučení poradenského zařízení.

Počet dětí s poruchou autistického spektra (PAS)se podle statistik zvyšuje, důvodem je i to, že se ji odborníci naučili diagnostikovat. V Plzeňském kraji je například ve speciálním pedagogickém centru Zbůch evidováno 262 dětí s PAS, uvádí se na stránkách občanského sdružení ProCit, které pomáhá rodinám dětí s uvedenou diagnózou.

Autismus je vrozená vývojová porucha. Autista dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Jeho duševní vývoj je narušen hlavně ve vztahu ke komunikaci, sociální interakci a představivosti. Autismus doprovází specifické chování - lidé působí dojmem, že žijí ve vlastním světě, například mechanicky opakují stejné pohyby. Odhaduje se, že s touto diagnózou se rodí každé 110. dítě, v ČR se ročně narodí kolem 200 autistů.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?