Na krvácivou horečku, která se poprvé objevila na severu Konga v roce 1976, stále neexistuje definitivně schválený lék. Kongo nyní používá experimentální vakcínu od firmy Merck, kterou zdravotníci podali více než 180.000 lidem, kteří přišli do kontaktu s ebolou.
Vedoucí vědeckého týmu, který má testování léku na starosti, vyjádřil lítost nad tím, že vakcína JP nemohla být v Kongu využita už během současné epidemie. Proti jejímu zavedení protestoval bývalý konžský ministr zdravotnictví, který kvůli neshodám ohledně eboly v červenci rezignoval. Podle exministra nebyla vakcína účinná a její užívání by lidi mátlo. Společnost Johnson & Johnson, pod kterou JP spadá, uvedla, že vakcína prošla několika koly testů a je bezpečná.
Vakcína byla zatím testována na 6000 lidech, většinou Afričanech. Další fáze výzkumu by měla trvat dva roky a ukáže například, jak dlouho po jejím podání budou pacienti proti ebole chráněni.
Virus eboly je vysoce nakažlivý a podle WHO smrtelný průměrně v 50 procentech případů. První příznaky jako horečka či bolest svalů jsou podobné příznakům chřipky nebo malárie; později se může projevit i vnitřní či vnější krvácení. Choroba se nejčastěji přenáší kontaktem s tělními tekutinami nakaženého a kontaminovanými předměty, například prostěradly, což představuje značné riziko pro zdravotníky.
Epidemii eboly v Kongu vyhlásily úřady minulý rok. Nemoc se zatím podařilo udržet v řídce obydlených oblastech Severního Kivu a Ituri na východě země, v posledních dnech se však objevily tři případy nákazy ve velkoměstě Goma. Toto dvoumilionové obchodní středisko leží na hranicích s Rwandou a má i mezinárodní letiště. Zdravotníci se proto obávají rychlého šíření nákazy.