Jejich objev by mohl přispět k uzdravení milionů lidí na světě. Objev by podle vědců mohl pomoci i lidem trpícím druhým typem cukrovky, který je mnohem více rozšířen.
Při cukrovce prvního typu, která se objevuje již v dětství, ničí imunitní systém buňky slinivky břišní produkující inzulín nutný k regulaci hladiny cukru v krvi. Postižení lidé musejí denně užívat inzulín a současná lékařská věda není schopna zabránit druhotným projevům nemoci, jako je slepota, gangréna, selhání ledvin, mrtvice či infarkt. Organismus lidí s cukrovkou druhého typu neumí s inzulinem hospodařit a postupně jeho produkci utlumuje.
Objev vědců spočívá v tom, že poprvé zjistili souvislost mezi nemocí a nervovým systémem, zatímco většina expertů se dosud specializovala na imunitní systém. To vědcům umožnilo pomocí nové strategie dosáhnout ústupu nemoci bez jakékoli toxické reakce pro imunitní systém. Defektní nervová zakončení podle vědců přitahují proteiny imunitního systému, které útočí na slinivku a tím zničí její schopnost vyrábět inzulín. U myší vyléčily cukrovku injekce peptidu.
Práce výzkumníků pracujících pro dětskou nemocnici v Torontu, univerzitu v Calgary a Jacksonovu laboratoř v americkém státě Maine zveřejnil v posledním čísle časopis Cell.
ČTK