Praha -
„Nárůst počtu nemocí je dán tím, že žijeme příliš hygienicky. Mléko v krabici se nezkazí, všude jsou přidané látky, které zabraňují tomu, co dříve bylo normální součástí a ovlivňovalo složení bakterií v těle,“ uvedla. Takzvanou hygienickou teorii doložila i britská studie, která zjistila, že děti ve městech trpí alergiemi častěji než děti na venkově.
Zkoumáním vlivu zevního prostředí se zabývá slizniční imunologie. Na 300 specialistů v tomto oboru se sejde v Praze od 5. do 7. října na sympoziu evropské společnosti slizniční imunologie.
Vědci z Akademie věd představí podle Tlaskalové výsledky výzkumu celiakie, což je alergie na lepek, a střevních zánětů typu Crohnovy choroby. Hovořit budou také o výzkumu složení mateřského mléka. „Novými metodami bylo zjištěno, že v mateřském mléce je mnohem více imunologicky důležitých látek, než bylo dosud popsáno, což podporuje tlak, aby matky kojily,“ řekla vědkyně. Podle ní průzkum potvrzuje, že kojené děti mají mnohem větší naději, že budou mít dobrou imunitu.
ČTK