Virus HIV zřejmě oslabuje, zjistili belgičtí vědci

30. 9. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Poslední studie naznačuje, že viry HIV z posledních let vykazují o něco menší virulenci než před dvaceti lety. "Tento virus stále způsobuje smrtelné onemocnění, ale je evidentní, že nyní může působit mnohem pomaleji. Je možné, že za dalších padesát či šedesát let nebude způsobovat smrtelné onemocnění vůbec,“ uvedli autoři studie...


Poslední studie naznačuje, že viry z posledních let vykazují o něco menší virulenci než před dvaceti lety

Belgičtí výzkumníci z Institutu tropické medicíny v Antverpách porovnali vzorky viru HIV-1 z let 1986-89 a 2002-03.

Zjistili, že novější viry zřejmě nejsou schopny se tak dobře množit. Výzkumníci zveřejnili výsledky své studie v časopise AIDS.

Zdůraznili, že jejich práce by ale v žádném případě neměla veřejnost „ukolébat“.

Autoři srovnali pouze dvanáct vzorků z obou časových úseků, přičemž neměli možnost vysledovat účinky konkrétní farmakoterapie na sílu viru.

„Jde o velmi předběžnou studii,“ upozornil člen lékařského týmu Eric Artz. „Podařilo se nám ale zjistit překvapivou věc – viry vzniklé po roce 2000 jsou slabší než viry z osmdesátých let. HIV stále způsobuje smrtelné onemocnění, ale je evidentní, že nyní může působit mnohem pomaleji. Je možné, že za dalších padesát či šedesát let nebude způsobovat smrtelné onemocnění vůbec.“

Až donedávna se přitom mnozí lékaři domnívali, že HIV bude naopak směřovat k větší virulenci, vzhledem k nárůstu lidských přenašečů tohoto viru. Studie belgických lékařů ale ukázala, že je tomu zřejmě naopak.

„Vypadá to, že než se HIV přenese z jedné osoby na druhou, dojde k potlačení některých z jeho nejvíce patogenetických účinků v reakci na imunitní systém svého nositele. S každým dalším nositelem je virus o něco slabší. Za několik generací by tak mohl být virus HIV pro svého nositele méně nebezpečný. Dnes jsme však od této chvíle ještě hodně vzdáleni. Infikace virem HIV stále způsobuje smrt,“ poznamenávají autoři studie.

Podobný trend u dalších nemocí

Odborníci na HIV/AIDS v rámci Světové zdravotnické organizace uvádějí, že stejný trend je možné pozorovat i u ostatních onemocnění, jako jsou neštovice, tuberkulóza nebo syfilis.

„Existuje přirozená tendence dosáhnout jakési rovnováhy mezi zájmy viru a jeho nositele, která má oběma zaručit delší přežití,“ uvedl Marco Victoria z WHO. Poukázal ale na to, že poslední poznatky by neměly v žádném případě ukolébat veřejnost. „Hovoříme o změně, která nastane nikoliv v řádu několika let, ale generací.“

ZDROJ: BBC News

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?