Studie zdravotnického institutu Carlose III. a španělského národního statistického úřadu začala 27. dubna, zúčastnilo se jí 90.000 Španělů z 36.000 různých domácností.
Výsledky mají vládě v zemi, která je jednou z koronavirem nejhůře zasažených na světě, ukázat skutečnou promořenost populace koronavirem. Země se 47 miliony obyvatel k dnešnímu dni hlásí 228.691 nakažených, z toho 27.104 zemřelo a 140.823 se už uzdravilo.
Imunizace obyvatel se v různých španělských regionech výrazně lišila, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Zatímco v metropoli Madridu, který hlásí největší počet infikovaných, se koronavirem podle studie nakazilo 11,3 procenta populace, ve španělských enklávách v Maroku a na Kanárských ostrovech koronavirus zasáhl méně než dvě procenta obyvatel.
Aby si země vybudovala kolektivní imunitu a předešla tak při uvolnění opatření případné druhé vlně epidemie, je podle odborníků potřeba, aby bylo imunizovaných okolo 60 procent obyvatel, píše deník El País. Promořenost okolo pěti procent obyvatel ukazují studie publikované i v dalších evropských zemích, dodává list.
Například v Česku však nedávná studie kolektivní imunity ukázala, že nakažených je zde jen velmi málo - v řádech promile.