Vláda chce posílit kompetence ministerstva zdravotnictví

29. 4. 2020 7:15
přidejte názor
Autor: Redakce
Vláda v pondělí projedná novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která by posílila kompetence ministerstva zdravotnictví. Sněmovna by se normou mohla zabývat následující den a projednat ji ve stavu legislativní nouze, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj by upravené kompetence ministerstva zdravotnictví umožnily zachovat restriktivní opatření, která chce vláda udržet do 25. května, i po skončení nouzového stavu. Sněmovna rozhodla o jeho prodloužení do 17. května, přestože vláda žádala o 25. květen.


Babiš po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem řekl, že rozhodnutí Sněmovny o délce trvání nouzového stavu bere na vědomí. Pokud by vláda na situaci nereagovala, podle něj by hrozilo, že po 17. květnu nebudou respektovány restrikce, které chce vláda zachovat ještě další týden kvůli obavě z šíření koronaviru.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podle Babiše má na pondělní jednání vlády předložit novelu zdravotního zákona, která umožní restriktivní opatření zachovat na základě rozhodnutí ministerstva, tedy i bez nouzového stavu. Podle premiéra má nový zákon ministerstvu dát možnost "zakázat nebo omezit činnost obchodních center, obchodních a výrobních provozoven, bazénů, wellness zařízení, veřejné dopravy, všech druhů zdravotnických zařízení, zařízení sociálních služeb a nařídit jim používání hygienických opatření. Dále povinnost používat osobní ochranné prostředky a dezinfekční prostředky. Regulovat hromadné akce, omezit jejich rozsah."

Vláda podle Babiše předloží novelu poslancům příští týden v úterý a bude ji chtít schválit ve stavu legislativní nouze, aby díky tomu ministerstvo zdravotnictví rychle získalo nové kompetence. "Aby v rámci jejich kompetence jsme mohli rozhodnout to, co jsme rozhodli na 25. května," řekl.

Podle něj má zákon zajistit nejen zajištění současného plánu na rozvolňování restrikcí, ale i připravit Česko na případná nová opatření, pokud by zemi zasáhla druhá vlna epidemie koronaviru. "To, že to vypadá skvěle zatím, že zvládáme tu epidemii, je jedna věc. Ale rozvolňováním (restrikcí) se může stát, že přijde druhá vlna. Musíme se na to připravit," řekl Babiš.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?