Jedovatí hadi podle WHO uštknou denně téměř 7400 lidí, ročně je to 2,7 milionu uštknutých. Potenciální riziko představují více či méně jedovatí plazi pro šest miliard obyvatel planety, uvádí WHO ve svém prvním strategickém dokumentu, který se věnuje výhradně tomuto tématu.
Hadí jed může způsobit smrt, uštknutý může i přežít, často se pak ale doživotně potýká se zdravotními následky. Lidí, kteří po hadím kousnutí oslepli, přišli o končetinu nebo trpí posttraumatickou stresovou poruchou je podle WHO ročně asi 400.000.
Na následky uštknutí podle humanitární organizace Lékaři bez hranic nejčastěji umírají lidé v subsaharské Africe, ale například i v Jemenu.
Pokud má být splněn cíl, že do roku 2030 klesne na polovinu počet lidí, které otráví hadí jed, je k tomu podle odhadů potřeba zhruba 137 milionů dolarů (3,2 miliardy Kč).
"Špatný krok může být smrtelný," uvedla WHO ve své zprávě. Snížení počtu uštknutých chce organizace dosáhnout mimo jiné osvětou. Pomoci by proti "skryté epidemii" podle ní mohlo, kdyby lidé častěji nosili boty. Školit chce WHO také tradiční léčitele, za kterými se po uštknutí v chudších částech světa lidé často vydávají.
Organizace chce podpořit i výrobu protijedů, která je v současnosti podle ní naprosto nedostačující. Jejich cena je navíc pro mnohé obyvatele planety příliš vysoká.