Expertka WHO Ana Maria Henaová-Restrepová na středeční tiskové konferenci oznámila, že badatelé pracující na Solidarity zanalyzovali nejčerstvější důkazy a rozhodli se, že do větve programu zaměřené na hydroxychlorochin už nebudou nabírat nové pacienty.
WHO pak v prohlášení doplnila, že její výzkumníci zohlednili i výsledky nyní rovněž přerušeného britského klinického testu, který nezjistil jakýkoli přínos antimalarika pro lidi hospitalizované s covidem-19. Pacienti, kteří aktuálně lék berou v rámci studie WHO, nicméně "mohou dokončit svoji kúru nebo ji zastavit podle uvážení dohlížejícího lékaře".
Hydroxychlorochin je jedním z mnoha přípravků, které se v posledních měsících testovaly na léčbu nemoci z koronaviru. Běžně se používá nejen proti malárii, ale také proti některým autoimunitním onemocněním, jako jsou revmatoidní artritida a lupus. Jako zaručený lék na covid-19 jej opakovaně prezentoval americký prezident Donald Trump, který dokonce v květnu prohlásil, že jej i přes varování o vážných vedlejších účincích užívá ve snaze předejít symptomům.
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) na konci března vydal povolení pro mimořádné použití hydroxychlorochinu v souvislosti s léčbou covidu-19 v nemocnicích. V pondělí ale toto povolení odvolal s tím, že ve světle nových poznatků už by nebylo rozumné hydroxychlorochin a podobnou látku chlorochin považovat za účinné prostředky na léčbu zdravotních problémů spojených s nákazou koronavirem.