PRAHA -
Na výnosný byznys přišla čtyřiatřicetiletá účetní. Ta zjistila, že když odvede část nemocenské svému zaměstnavateli, ten ji přikryje.
Stačilo pak sehnat ke všemu ochotného lékaře, samozřejmě za patřičný obnos, který vydával potvrzení o pracovní neschopnosti, nové zaměstnance a výnosný obchod mohl začít.
Pětatřicetiletý podnikatel uzavíral pracovní smlouvy s lidmi s kriminální minulostí, cizinci a sociálně slabými občany se základním vzděláním.
Instaloval je pak na posty manažerů, zástupců jednatele, vedoucích a zástupců vedoucích. Hrubé mzdy se vždy pohybovaly na hranici třiceti až čtyřiceti tisíc korun.
Po nástupu do práce okamžitě onemocněli
Na seznamu zaměstnanců pak jaksi samozřejmě nefiguroval nikdo, kdo by měl vykonávat faktickou práci.
Účetní, i když byla sama na nemocenské, pak bezprostředně po uzavření smlouvy každého zaměstnance přihlásila na příslušné správě sociálního zabezpečení.
Po vykonání nástupní prohlídky u lékaře nováček onemocněl a nastoupil pracovní neschopnost s tím, že mu bude nemocenská vyplácena prostřednictvím zaměstnavatele.
Rádoby zaměstnanci onemocněli téměř okamžitě po uzavření pracovního poměru. Neschopenky vystavoval v drtivé většině devětašedesátiletý lékař.
„Trvaly vždy několik měsíců, ale i maximální možnou dobu - tedy až 270 dní, po kterou lze pobírat nemocenské dávky,“ poznamenala Knolová.
Léčba pacientů byla skutečně podivná. Lékař na rozdílné diagnózy ordinoval povětšinou jediný lék - ibalgin, a to i tehdy, kdy se pacient léčil se žaludečními vředy.
Peníze z nemocenské, které poté sociální správa vyplácela na účty, vybírala paní účetní a poctivě je rozdělovala na několik dílů.
„Část připadla účetní, část podnikateli, lékaři, zdravotní sestře a část rodině paní účetní. A podíl zbyl někdy i na některé zaměstnance,“ řekla Právu mluvčí pražské policie Iva Knolová.
Vinu popírají
Na podezřelé okolnosti upozornila policisty Správa sociálního zabezpečení z Prahy 2. Během krátké doby se přihlásily i další územní pracoviště správ sociálního zabezpečení, dokonce i jedna mimopražská.
Ve vyšetřovací vazbě skončil podnikatel a šikovná účetní. Oba svou vinu podle policie popírají a svalují jeden na druhého.
Lékař a zdravotní sestra vykonávají dál svou práci. Nepopíratelným faktem je, že jednotlivé správy sociálního zabezpečení jim vyplatily téměř čtyři milióny korun.
Účastníci výnosného obchodu si vyslechli obvinění z podvodu, padělání a vystavování nepravdivých lékařských zpráv, posudků a nálezů. Všem hrozí odnětí svobody až na osm let.
Při domovní prohlídce v bytě vazebně stíhané ženy policisté našli podrobné záznamy, v kterých bylo pečlivě evidováno, jaké částky byly kterému zaměstnanci vyplaceny z proplacených nemocenských.
Právo