Zalehlé ucho bývá následkem potápění i cestování letadlem. Jak se problému zbavit?

27. 8. 2021 9:00
4 nové názory

Co mají společného rýma, plavání a cestování letadlem? Dochází kvůli nim k nepříjemnému zaléhání uší. To určitě není radno podceňovat. Přesto, že se často jedná o banalitu, kterou lze poměrně snadno napravit, mohou tyto obtíže značit i závažnější problém. Kromě ušního infarktu třeba i rakovinu nosohltanu.Příčiny zalehlého ucha

Pocit zalehlého ucha zná asi každý z nás. Špatně slyšíme, cítíme tlak či bolest, anebo nám uvnitř ucha nepříjemně praská. Co za nepříjemným pocitem ale stojí? Kromě změny tlaku vzduchu, vody a velkého množství ušního mazu můžeme mít také zalehlé ucho z rýmy. Neplechu pak dokáže udělat i voda v uchu. Velmi často se zalehlé uši objeví také jako důsledek:

  • nadměrného čištění ucha,
  • proděravění ušního bubínku,
  • zánětu středního ucha,
  • potápění.

Kromě výše zmíněných příčin může být zalehnuté ucho způsobeno i závažnějšími důvody, jakými jsou rakovina nosohltanu nebo infarkt ucha, tedy uzavření cév, které zásobují ucho. Tento stav může vést k poškození až úplné ztrátě sluchu. Další příčinou obtíží bývá akutrauma, kdy ucho zalehne v důsledku hlasitého výbuchu, střelby nebo z poslechu velmi hlasité hudby.

Co je naopak zcela běžné, je zalehlé ucho z letadla, kde je tato nepříjemnost způsobena změnou tlaku. Ačkoli se zpravidla nejedná o nic závažného, může tento problém vyústit v bolest ucha po letu, kterou velmi špatně snášejí hlavně malé děti.

Jak se zbavit zalehlého ucha?

Jak na zalehlé ucho? Existuje spousta způsobů. V první řadě však musíme vždy hledat příčinu obtíží. Pokud máte zalehlé ucho z vody, typicky zalehlé ucho z bazénu, nejlépe uděláte, když ji z něj dostanete ven.

A jak dostat vodu z ucha? Na to existuje poměrně snadný návod. Stačí poskakovat po jedné noze s hlavou nakloněnou na poškozenou stranu. Ačkoli na vás bude jistě zábavný pohled, nenechte se odradit, po chvíli voda vyteče ven a vy se dočkáte úlevy.

Proti lehkému zalehnutí ucha pomůže také zívání, žvýkání či cucání bonbonu. Při těchto činnostech se totiž otevírá Eustachova trubice, která spojuje nosohltan s dutinou středního ucha a vyrovnává tlak na obou stranách bubínku. Problém se zalehlým uchem může vyřešit i jednoduché dechové cvičení. Stačí si rukou zacpat nos a následně do něj tlačit vzduch. Nečiňte tak ale příliš prudce. Mohli byste si poškodit sluch i ušní bubínky.

V případě, že jsou obtíže způsobeny velkým množstvím ušního mazu, zkuste ucpaný zvukovod vyčistit pomocí peroxidu vodíku, který nečistoty rozpustí. Sahejte ale vždy pouze po jednoprocentním roztoku. Ten po nakapání do ucha nechte opět vytéci, aby vám nezpůsobil další obtíže. Před užitím tohoto přípravku byste se však měli poradit s lékařem. Navštívit byste ho měli i v případě, že vaše obtíže trvají déle než týden.

A co pomáhá na zalehlé ucho při rýmě? V tomto případě se doporučuje vyšetření na ORL. Může se totiž jednat o zánět středního ucha, k jehož léčbě se v některých případech předepisují antibiotika.

Co na zalehlé ucho podle babských rad?

Co pomáhá na zalehlé ucho podle našich babiček? Kromě již zmíněných činností například kapky olivového oleje ohřátého na tělesnou teplotu, které se aplikují do ucha a po 10 až 15 minutách působení se nechají opět vytéci ven. Uvolnit zalehlé ucho by měly i teplé obklady z heřmánku povařeného v mléce, které se přikládají na ucho i za něj. Pozor však na potíže způsobené zánětem středního ucha. V takovém případě se totiž podávají obklady studené.

Jak zalehnutí uší předejít?

Zatímco u rýmy nebo zánětu středního ucha zalehnutí ucha příliš neovlivníte, během letu ano. A jak? Pravidlo číslo jedna zní, že na palubu letadla nepatří člověk, který se potýká se zánětem horních dýchacích cest. Pokud se tedy chystáte letět letadlem, ale přepadla vás rýma, zvažte odložení letu. Změny tlaku během cesty mohou kromě zalehnutí způsobit také silnou bolest.

Odložit let však častokrát není možné, v tomto případě se doporučuje alespoň vyhledat lékaře a požádat ho o léky, které zlepšují funkci zvukové trubice, a tím i zefektivňují vyrovnávání tlaku. V průběhu letu se pak preventivně doporučuje:

  • žvýkat,
  • cucat bonbóny,
  • polykat,
  • zívat.

Vhodné je tyto činnosti vykonávat zejména při přistávání, kdy hrozí zalehnutí nejvíce. Preventivní kroky bychom měli podstoupit i při potápění, kdy při sestupu ke dnu nadměrně narůstá tlak v uších. Tlak bychom měli vyrovnávat pomocí již zmíněného dechového cvičení, kdy si zacpeme nos a dýcháme proti odporu. Po vynoření, během kterého se mechanismus obrací, můžeme mít pocit plného nosu. V tom případě se doporučuje naprázdno několikrát polknout.

Piloti i potápěči mají přesně definovanou rychlost sestupu a výstupu i ponoru a vynoření. Díky tomu mohou včas kompenzovat změny tlaku vlastními mechanismy. Hlavně při potápění je nutné myslet na to, že poruchy sluchu, které mohou nastat například proděravěním ušního bubínku, mohou být trvalé.

Nela Tomanová (neregistrovaný)
Včera jsem s rodičemi letěla letadlem z Bulharska. Když jsme přistávali tak jsem zrovna měla rýmu a měla jsem zalehlé ucho. Nic na to nepomáhalo a strašně mě to bolelo. Teď druhý den už to je lepší.
KamSsa1 . (neregistrovaný)
Taky jsem dost trpěla na bolest uší při létání a osvědčily se mi tipy z https://jacestovatel.cz/media/co-na-bolest-usi-v-letadle-rychla-pomoc Nejvíce asi polykání a žvýkání, to bolest vždy během pár desítek vteřin vyřešilo, takže jsem měla klid. Určitě vyzkoušejte, vážně to funguje ! :)
Bertiik (neregistrovaný)
Co pomohlo mě. Petka, bužírka, do víčka petky jsem provrtal dírku na bužírku a vložil ji. Vlezl jsem si do vany a do petky nalil vodu tak teplou, jak jsem ji udržel na kůži. Bužírku jsem zavedl do ucha a zmáčkl petku. Voda tekla do ucha pod tlakem a ven vytékaly hnědé vločky ušního mazu smíchané s vodou. Vytékat přestali až po cca třetí petce a 10 minutách. Pak druhé ucho. Od té doby mi už ucho cca 10 let nezalehlo, když vylezu z bazénu, jen nahnu hlavu a voda okamžitě vyteče. K zásahu mě donutilo to, že po každé návštěvě bazénu se doba do odlehnutí uší prodlužovala až na 3 dny. Později jsem se dozvěděl, že je to metoda, kterou doktoři také používají a že hrozní riziko zánětu. Zánět se nedostavil, ale nejsem na ně nijak citlivý, takže asi ani nebyl v plánu.
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?