Co znamená zánět žlučníku?
Co se dozvíte v článku
Zánět žlučníku nebo také cholecystitida je onemocnění, které nejčastěji vzniká jako komplikace přítomnosti žlučníkových kamenů. Žlučník je malý orgán na pravé straně břicha, který produkuje a následně uvolňuje žluč do tenkého střeva, kde slouží ke štěpení tuků. Pokud se ale vstup do tenkého střeva zablokuje, žluč se začne hromadit, což dráždí žlučník. Orgán se poté snadno infikuje bakteriemi a vzniká zánět žlučníku. [1, 2, 3, 4]
Jaké má zánět žlučníku příznaky?
Příznaky zánětu žlučníku se liší podle toho, o jaký typ onemocnění se jedná. Rozlišujeme tedy dvě formy nemoci, konkrétně akutní a chronickou. Nejběžnějšími projevy zánětu jsou bolest a zvracení, které se dostavují zejména po těžkém a tučném jídle. Akutní zánět žlučníku pak může doprovázet také horečka.
Akutní zánět žlučníku: příznaky
Akutní forma onemocnění přichází náhle a projevuje se silnou, ostrou bolestí pod pravou stranou žeber, která bývá nejsilnější přibližně patnáct minut po jídle. Také ovšem může zesilovat při hlubokém nádechu.
V tomto místě je břicho tuhé na pohmat. Bolest se později může rozšířit také do pravé lopatky nebo do zad. Daný stav zpravidla vyžaduje lékařskou pohotovost. Akutní zánět žlučníku dále může zahrnovat tyto projevy:
Chronický zánět žlučníku: příznaky
V případě chronického zánětu bolest nebývá tak intenzivní a nepřetrvává stejně dlouho jako při akutní cholecystitidě. Bolesti se objevují spíše večer nebo v noci a bývají mírné. Příznaky chronické formy onemocnění obvykle nastupují postupně v řádu týdnů nebo měsíců, ale zpravidla nezahrnují horečku ani zimnici. Bolest se může postupně zhoršovat a vyústit v akutní zánět žlučníku. Typické bývá také nechutenství. [5, 6, 7, 8]
Co způsobuje zánět žlučníku?
Zánět žlučníku se nejčastěji rozvíjí kvůli žlučníkovým kamenům (přibližně v 19 z 20 případů), které zablokují cystický kanál, a brání tak žluči, aby odtékala do tenkého střeva. Tyto kameny obvykle vznikají v důsledku nerovnováhy látek, které tvoří žluč. Rizikoví jsou především pacienti s vysokým cholesterolem, obezitou nebo cukrovkou.
Jakmile se žluč začne ve žlučníku hromadit, vytváří v něm tlak a způsobuje podráždění. Nahromaděná žluč se pak snadno infikuje bakteriemi a vzniká zánět. Méně často se pak rozvíjí zánět žlučníku bez žlučových kamenů. Může se například jednat o následující příčiny:
- bakteriální infekce ve žlučovodech,
- nádor slinivky nebo rakovina jater,
- snížený přívod krve do žlučníku, například při probíhající cukrovce,
- poranění břicha v důsledku popálenin, sepse nebo chirurgického zákroku,
- žlučníkový kal, který může vzniknout například v těhotenství nebo u lidí, kteří rychle zhubli. [9, 10, 11, 12]
Diagnostika zánětu žlučníku
Jelikož je cholecystitida stav, který se může opakovat, lékař se vás zeptá, zda jste tuto nemoc už někdy prodělali, a dále bude chtít znát veškeré detaily vaší anamnézy. Následně provede fyzické vyšetření, aby určil, jak moc je žlučník citlivý.
Obvykle se zjišťuje kompletní krevní obraz. Vysoký počet bílých krvinek může signalizovat infekci a vysoký bilirubin může také pomoci stanovit diagnózu. Tyto markery mají význam především u akutního zánětu, jelikož u chronické formy nemusí být přítomny. Následně může být nutné provést některé testy, mezi něž patří:
- CT vyšetření,
- ultrazvuk,
- skenování hepatobiliární iminodioctové kyseliny (HIDA),
- MRCP (Magnetic Resonance CholangioPancreatography) využívající principu magnetické rezonance. [13, 14, 15]
Zánět žlučníku a léčba
Pokud zánět žlučníku způsobily žlučníkové kameny, mohou vám lékaři podat léky na jejich rozpuštění a předepsat medikamenty, které pomohou předejít jejich opětovnému vzniku. V takovém případě budete pravděpodobně muset strávit několik dní v nemocnici s prázdným žaludkem, aby si žlučník mohl odpočinout.
Důležitý je také dostatečný přísun tekutin. Léčba může dále zahrnovat podání antibiotik k léčbě infekce. Konzervativní přístup léčby se však uplatňuje spíše u akutní formy zánětu. Pokud zánět žlučníku způsobily jiné zdravotní stavy, léčba se bude odvíjet od nich.
Jak dlouho se léčí zánět žlučníku?
Vaše příznaky pravděpodobně odezní za 2 až 3 dny. Zánět žlučníku se ale po konzervativní léčbě bohužel často vrací. Většina lidí se zánětem žlučníku tedy nakonec potřebuje operaci k jeho odstranění.
Operace při zánětu žlučníku
V léčbě žlučníkových kamenů se v naprosté většině případů postupuje chirurgicky, a to zejména u chronické formy nemoci, přičemž většina zákroků dnes už probíhá laparoskopicky. Kromě žlučníkových kamenů se odstraní i samotný žlučník a zastaví se případná drobná krvácení. [16, 17, 18, 19, 20]
Prodělali jste zánět žlučníku?
Zánět žlučníku a dieta
Žlučníková dieta je velmi podobná dietě při zánětu slinivky břišní a zánětu jater. Jelikož léčba cholecystitidy je dnes už ve většině případů operační, dieta hraje roli spíše v prevenci zánětu žlučníku než v samotné léčbě.
V rámci prevence se zaměřte na zdravou stravu s vysokým obsahem ovoce a zeleniny, celozrnných potravin a zdravých tuků, které jsou součástí středomořské kuchyně. Soustřeďte se na konzumaci čerstvých surovin a omezte přísun polotovarů, potravin s vysokým obsahem tuku a cholesterolu a hlavně smažených jídel. Důležitý je rovněž pravidelný pohyb k udržení zdravé váhy.
Dieta při zánětu žlučníku
Při zánětu žlučníku byste měli jíst menší jídla v častějších intervalech a omezit velké porce. U chronického zánětu může být dieta pestřejší, zatímco u akutního zánětu se v prvních třech až čtyřech dnech podává pouze čaj a suchary.
Při žlučníkové dietě je zásadní vyhýbat se jakýmkoli tučným pokrmům i surovinám, a to včetně plnotučných mléčných výrobků. Mléčné produkty tedy volte v nízkotučné variantě. Zcela nevhodné jsou pak smažené pokrmy, tučné maso i vnitřnosti
Soustřeďte se na konzumaci libových bílkovin, jako jsou kuřecí prsa nebo ryby, a potravin bohatých na vitamíny a minerální látky. Podíl tuků v dietě by za den neměl přesáhnout 30 gramů. Tuky by měly být převážně rostlinné a pouze čerstvé, nikoli přepalované. [21, 22, 23]
Zdroje: stefajir.cz, cpzp.cz, webmd.com, chiro.fnplzen.cz, my.clevelandclinic.org, hopkinsmedicine.org, mc-praha.cz, nzip.cz, medicalnewstoday.com, patient.info