Zauzlování střev může signalizovat neustávající pláč a oteklé bříško. Tento stav může končit i úmrtím

20. 1. 2022 0:00
přidejte názor
Zdroj: Redakce
Zauzlení střev je vážný zdravotní stav, který se v počátcích projevuje bolestmi břicha, nadýmáním a zácpou. U malých dětí bývá signálem také neustávající pláč, zvracení a oteklé tuhé bříško. Toto onemocnění bez lékařské péče zpravidla končí prasknutím střev a následným úmrtím, proto je vždy nutné okamžitě vyhledat lékařskou péči.


Co je to zauzlování střev?

Střeva jsou dlouhé trubice, které spojují lidský žaludek s konečníkem. Jsou tvořeny ze dvou částí, tedy tenkého a tlustého střeva. Jídlo, které sníte, z žaludku putuje nejprve do tenkého střeva, kde dochází k jeho rozkladu. Tlusté střevo pak absorbuje tekutiny a další živiny do těla a zbylou část potravy tlačí vlnovitými pohyby směrem ke konečníku.

Zauzlení neboli ileus znamená, že se střeva obtočí kolem své osy a zaškrtí se, což vede k částečné nebo úplné neprůchodnosti střeva. Tento nebezpečný stav může postihnout jak děti, tak dospělé, přičemž u dětí k tomu dochází nejčastěji ve věku 4 měsíců až 2 let. Zauzlení střev se projevuje především prudkou bolestí břicha, což může být u malých dětí, které ještě nemluví, obtížné rozpoznat.

Co způsobuje zauzlení a neprůchodnost střev?

U dětských pacientů bývají příčiny zauzlování střev jiné než u dospělých. U dětí může být na vině třeba vrozené zúžení střeva, nedostatečná funkčnost střeva způsobená infekcí, případně i jizvy po prodělané operaci. Střevo se tak obtočí kolem své osy a zauzluje se. Přesný důvod se však často odhalí až v průběhu operace při otevření dutiny břišní.

U dětí ale i dospělých může problém dále způsobit cizí těleso ve střevě (mechanický ileus), což vede k ucpání střeva. Zejména u dospělých se pak mohou přidat i další důvody, které mohou vést k zauzlení a ucpání střev, a to například:

 • Žlučové kameny
 • Polypy
 • Nádory
 • Ucpání některé z cév (cévní ileus) a následné odumření střeva
 • Ochrnutí střevní stěny (paralytický ileus – v důsledku jiného onemocnění)

Zauzlení střev: příznaky

Špatná průchodnost střev se projevuje především bolestmi břicha. Ty mohou být silné a mít záchvatovitý charakter, ale stejně tak mohou být i mírné a neustávající.

Vzhledem k tomu, že malým dětem se stává poměrně často, že je z něčeho bolí bříško, lékaře je vhodné vyhledat, pokud bolest přetrvává déle než hodinu nebo je opravdu silná. Další obtíže, které mohou signalizovat zauzlování střev, jsou:

 • Bolest a tuhost břicha
 • Zácpa
 • Nadýmání
 • Nevolnost
 • Bledá kůže
 • Neklid či výrazná spavost
 • Bušení srdce a studený pot
 • Otok břicha (závažný příznak)

U hodně malých dětí bývá prvním signálem neustávající pláč a dále také oteklé a zatvrdlé bříško. Někdy se objevuje i zvracení, které může obsahovat stopy žluči a dokonce i krve a stolice.

Bolesti břicha by však neměli podceňovat ani dospívající a dospělí lidé. Při přetrvávajících problémech by měli raději vyhledat lékaře, a to nejdéle do 3 dnů od počátečních obtíží, aby nedošlo k vážnějším komplikacím.

Jaké komplikace může způsobit ucpané tlusté střevo?

Zauzlení střev je vážný zdravotní stav, který bez včasné léčby může končit i smrtí. Obsah střev, který se v nich hromadí, postupně napíná střevní stěnu a ta následně může  prasknout.

Jakmile by k tomu došlo, bakterie obsažené ve střevech by se dostaly do břišní dutiny. To by vedlo k zánětu pobřišnice a také otravě krve. Tento stav je velmi nebezpečný a obvykle končí úmrtím pacienta. Proto je důležité neotálet a co nejdříve vyhledat lékařskou péči.

Střevní neprůchodnost a vyšetření

U dětí by lidé bolest břicha nikdy neměli podceňovat a v případě jakýchkoliv obtíží by měli raději co nejdříve vyhledat lékaře. Ten břicho vyšetří nejprve pohmatem a také poslechem, neboť zauzlené střevo lze rozpoznat na základě specifických zvuků. Na závěr provede ultrazvukové vyšetření, rentgenologické vyšetření či CT.

U dospělých je nutné nejprve stanovit osobní anamnézu, pro kterou je především důležité, zda dotyčný podstoupil operaci břicha, prodělal určité nemoci nebo ho trápí potíže při vyprazdňování.

Léčba zauzlených střev

Pokud je pacientovi diagnostikováno zauzlení střev, je nutná rychlá hospitalizace a chirurgický zákrok, aby se předešlo prasknutí střeva. Součástí operace je odstranění obsahu střev a v případě mechanické překážky i její odstranění. Pokud by příčinou byla odumřelá část střeva, lékaři ji také odeberou.

Po prodělané operaci je nutné dodržovat zvýšený pitný režim a podávat jídlo po malých porcích, které může být obohaceno o probiotika. Lékaři dále doporučují vyřadit nadýmavé potraviny a někdy dokonce také mléčné výrobky.

Zdroje: motherclub.cz, maminka.cz, nemoci.vitalion.cz, prozeny.cz, denik.cz

 • Žádné názory
 • Našli jste v článku chybu?