Podle zveřejněného dokumentu z tohoto důvodu významně stoupá nebezpečí, že zemřou na nemoc, které se lze jinak bránit prevencí. Na vině je podle zmiňované mezinárodní organizace na ochranu práv dětí akutní nedostatek lékařů. V celosvětovém měřítku se problém týká asi 350 milionů dětí. Subsaharská Afrika se na tomto čísle podílí asi ze dvou třetin.
„Úmrtnost dětí před dosažením pěti let je pětkrát vyšší v zemích, jako je Nigérie, Etiopie a Libérie, tedy než tam, kde je dostatek lékařů,“ uvádí se ve zprávě. Organizace přitom jako potenciální příčinu úmrtí označuje nemoci jako zápal plic či průjem. Afrika podle zjištění organizace vzdělává příliš málo zdravotnických pracovníků a vzhledem ke špatnému platu a špatnému vybavení zdravotnických zařízení vystudovaní lékaři často odcházejí do velkých měst v zámoří.
Zpráva byla vydána při příležitosti nadcházejícího zasedání Valného shromáždění OSN, kde by měla zaznít výzva k vystudování většího počtu lékařů a zdravotnického personálu po celém světě.