O studii informuje server MedicalNewsToday.
„Riziko je vyšší u žen, kterým jsou odoperovány oba vaječníky, nebezpečí však nemůžeme vyloučit ani při odstranění vaječníku jednoho,“ říká doktor Walter Rocca, epidemiolog z Mayo Clinic a vedoucí celého výzkumu. „Také chirurgické odstranění dělohy by mohlo ke zvýšení rizika onemocnění Parkinsonovou chorobou přispět,“ dodává.
Doktor Rocca zdůrazňuje, že před odstraněním vaječníků nebo dělohy by lékaři měli důkladně zvážit anamnézu pacientky, její předchozí onemocnění a genetickou výbavu. V úvahu by měl brát i její věk a možnosti estrogenové terapie po zákroku.
„Závěry vyplývající z našeho výzkumu by měli lékaři brát v úvahu především v případech, kdy je chirurgické odstranění vaječníků elektivním výkonem. Tedy
tehdy, pokud operace má snížit riziko karcinomu vaječníků,“ uvedl Rocca.
Další články z rubrikyGYNEKOLOGIE |
Určitým řešením, jak snížit riziko Parkinsonovy choroby po odoperování vaječníků, je léčba estrogenem. Podle vědců z Mayo Clinic je totiž po zákroku hlavním problémem výrazné snížení produkce estrogenu v těle ženy. To pak může vést ke zvýšené pravděpodobnosti onemocnění Parkinsonovou chorobou.
„Náš tým jako první prokázal přímou spojitost mezi sníženou produkcí estrogenu a vznikem Parkinsonovy choroby,“ říká doktor Rocca. „Odstraněním vaječníků se totiž eliminuje hlavní zdroj estrogenu v těle.“ Navíc se ukázalo, že ženy, které po chirurgickém zákroku podstoupily estrogenovou terapii, dostávaly mnohem nižší dávky, než jaké by jejich tělo produkovalo s oběma funkčními vaječníky.
Dřívější výzkumy Mayo Clinic již poukázaly na významnou roli estrogenu jako ochránce mozku. „Provedli jsme výzkum, který odhalil, že hysterektomie a menopauza v nižším věku úzce souvisí s nárůstem rizika onemocnění Parkinsonovou chorobou, uvedl Rocca. „Z toho lze usuzovat, že estrogen produkovaný vaječníky chrání mozek během stárnutí.“
„Rovněž studie prováděné na zvířatech prokázaly, že estrogen chrání tu část mozku, která je zodpovědná za kontrolu pohybů. Poškození těchto oblastí mělo za následek vznik Parkinsonovy choroby.“
Vědci z Mayo Clinic zahrnuli do své studie 1202 žen, jimž byly odoperovány oba vaječníky, a 1283 žen, které podstoupily chirurgické odstranění jednoho vaječníku. Ke každé z těchto žen pak vědci přiřadili ženu stejného věku, avšak s oběma vaječníky.
Mezi ženami, kterým vaječníky nebyly odstraněny, zjistili vědci 29 případů parkinsonismu. U žen s vyoperovanými vaječníky zjistili projevy parkinsonismu celkem u 43 žen.
Květa Havlová, www.Zdravi.Euro.cz