Fibrilací srdečních síní trpí v Česku podle odhadů 200 tisíc lidí

Fibrilací srdečních síní, při níž srdce místo pravidelného rytmu kmitá, trpí v Česku podle odhadů 200.000 lidí, zejména nad 60 let.

Kvůli riziku cévní mozkové příhody musí brát léky na ředění krve, potom je ale ohrožuje krvácení. Novinářům to řekl přednosta Interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno Jindřich Špinar. Fibrilace síní je nejčastější srdeční arytmií.

Přesná data o počtech nemocných z České republiky odborníci nemají. „Za posledních deset let se počet přibližně zdvojnásobil. A bude jich přibývat dál se zlepšenou diagnostikou a stárnutím populace,“ uvedl Špinar.

Fibrilace síní podle odborníků nemá žádné příznaky, proto ji pacient nepozná. Při této chorobě se u části nemocných vytvoří v srdci krevní sraženiny. Pokud se dostanou krevním řečištěm do mozku, vytvoří překážku v zásobení okysličenou krví. Pravděpodobnost cévní mozkové příhody je pak až pětkrát vyšší než u pacientů, kteří fibrilací netrpí.

Cévní mozková příhoda je třetí nejčastější příčinou smrti, každých šest vteřin na ni ve světě umírá jeden člověk. Jeden za čtyř mužů a jedna z pěti žen žijících do 85 let prodělá mozkovou mrtvici. V Česku postihne asi 40.000 lidí ročně, kolem čtvrtiny zemře. Péče o nemocné stojí asi 40 miliard korun ročně.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!