Novým náměstkem ministra Vojtěcha se stal právník Filip Vrubl

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) včera svým politickým náměstkem jmenoval odborníka na zdravotnické právo Filipa Vrubla. Bude se zabývat hlavně legislativou k zavedení lékového záznamu a dalšími věcmi spojenými s e-recepty. Ministerstvo o tom informovalo na svém webu.

Vrublovým úkolem bude dále stabilizace lékárenského sektoru, především odměňování a zajištění dostupnosti lékáren. V budoucnu má koordinovat i legislativní revizi systému cen a úhrad léčiv, regulaci vstupu inovací do systému zdravotního pojištění a zavádění systému HTA (Health Technology Assessment), který umí spočítat, jakou měřitelnou hodnotu pro pacienty nový prostředek přináší a jak je to v proporci s vynaloženými penězi.

Čtyřiatřicetiletý Vrubel byl několik let ředitelem odboru farmacie na ministerstvu zdravotnictví. V roce 2013 se stal náměstkem ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se zodpovědností za všechny odborné agendy ústavu. Byl členem odborných komisí jak při ministerstvu zdravotnictví, tak i na vládní úrovni a v rámci pracovních skupin Evropské komise a Rady. Po odchodu ze SÚKL přešel do poradenského a advokátního sektoru. Krátce působil jako externí poradce ministra Vojtěcha. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity.

„Právníků, jako je pan Vrubel, kteří by se specializovali na zdravotnictví a mají jak zkušenost ze státní správy, tak i ze soukromého sektoru, a mohou tak komplexně pochopit a popsat různé souvislosti, není mnoho. Proto jsem přesvědčen o tom, že pan Vrubel bude pro ministerstvo velkým přínosem,“ uvedl Vojtěch.

Za doby Vrubelova působení na ministerstvu SÚKL chyboval ve výpočtu ceny léků na bronchitidu, která zvýšila náklady zdravotních pojišťoven asi o 50 milionů korun. Rozhodnutí o odvolání pojišťoven, podle kterého jsou úhrady správně, podepsal podle Deníku Vrubel jako tehdejší ředitel odboru farmacie.

Podle mluvčí resortu Gabriely Štěpanyové jsou informace deníku interpretovány s cílem poškodit ministra a jeho tým. „Zásadně odmítáme, že by Filip Vrubel způsobil v minulosti za svého působení na ministerstvu jakoukoliv škodu,“ řekla. Vrubel podle ní na ministerstvu rozhodoval o tisících správních řízeních. Chybu podle ní pojišťovny nerozporovaly, protože jinak by mohlo být zrušeno.

Počet odborných náměstků ministra se po prosincové systemizaci snížil z pěti na čtyři. Spojením dvou samostatných sekcí vznikla nová sekce ekonomiky a zdravotního pojištění. Náměstka pro ni ministerstvo hledá ve výběrovém řízení, nastoupit měl od března. Přihlásili se tři zájemci.

Sekci legislativy a práva ministerstva vede i po změně ministra Radek Policar a sekci zdravotní péče Roman Prymula. Sekci ochrany a podpory veřejného zdraví vede hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Politickými náměstky bývalého šéfa resortu Miloslava Ludvíka (ČSSD) byli Lenka Teska Arnoštová (ČSSD) a Kamal Farhan (ANO), kteří z ministerstva již odešli.

K personálním změnám dochází od nástupu nového vedení i v ministerstvem řízených organizacích. Ministr odvolal ředitele Fakultní nemocnice Ostrava Stanislava Němečka (ČSSD) a ředitelku pražské Nemocnice Na Bulovce Alenu Vrbovskou. Rezignovali také ředitelka Státního zdravotního ústavu Jitka Sosnovcová a před koncem loňského roku ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta.

Babišova menšinová vláda, která v polovině ledna podala demisi, byla opozicí kritizována za to, že prováděla personální změny na ministerstvech už několik dní po svém jmenování, aniž měla důvěru většiny poslanců. Schůze Sněmovny k personálním změnám, které provádí Babišova vláda v demisi, by se měla uskutečnit v pátek 9. března.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!