Přejít na obsah

Očkování proti pneumokoku může zachránit každého čtvrtého nakaženého seniora

zpět
31.10.2017
zvětšitZdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

 

Na možnosti prevence zápalu plic a dalších onemocnění upozornila akce „Pneumokok není pro starý“ neziskové organizace Život 90.

V Praze včera proběhla osvětová akce „Pneumokok není pro starý“. Během ní byly pod odborným dohledem lékařů z Nemocnice Na Bulovce proočkovány desítky seniorů proti pneumokokovým nákazám. Očkovat se nechali také herci Daniela Kolářová a Stanislav Zindulka. Akce se uskutečnila přímo v pražském sídle pořadatele - neziskové organizaci Život 90. Cílem události bylo upozornit na důležitost prevence u seniorské populace a fakt, že od letošního září je účinná konjugovaná vakcína pro seniory plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Pneumokokové infekce způsobují úmrtí každého čtvrtého nakaženého seniora staršího 65 let.

Mezi nejčastější formy onemocnění zaviněné pneumokokem patří záněty mozkových blan či středouší a zápaly plic. V České republice na zápal plic onemocní přibližně 100 tisíc lidí ročně, z toho 20 tisíc potřebuje hospitalizaci. Průměrně stráví člověk se zápalem plic v nemocnici 10 dní. Přitom o účinné prevenci v podobě vakcíny ví v České republice pouze 17 % obyvatel starších 50 let.

„Spousta seniorů nemá tušení, že pneumokoková onemocnění typu zápalu plic jsou pro ně vysoce riziková. Přitom je účinná prevence na dosah – vakcína Prevenar 13 je nově pro všechny nad 65 let zdarma. Oproti jiným látkám je šetrná k organismu seniora: po jediné vakcinaci je člověk chráněn do konce života. Důležité je, aby senioři o této možnosti věděli a aktivně se u svých lékařů na možnosti prevence informovali,“ říká Jan Lorman, ředitel Života 90. Ten za plnou úhradu očkování proti pneumokoku pro seniory bojuje od roku 2012.

Česká republika má nejnižší procento očkovaných proti pneumokokovým infekcím v Evropě ve skupině starších dospělých (50+): pouze 3 % oproti 12 % v rámci Evropy. Kromě důvodu, že si lidé často myslí, že existuje lepší důvod, jak se chránit nebo že se osobně necítí ohrožení nákazou, je na vině právě fakt, že jim jejich lékař očkování ani nenabídnul.

Zdroj: PneuVUE: Průzkum realizovala agentura Ipsos pro společnost Pfizer v devíti evropských zemích (Spojené království, Německo, Franice, Protugalsko, Španělsko, Itálie, Řecko, Rakousko a ČR) na vzorku více než 9000 mužů a žen ve věku 50+.


Komentovat článek: Očkování proti pneumokoku může zachránit…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné