Nejlepší dezinfekcí je slunce, tvrdí Daily Mail

Sluneční světlo může být ta nejlepší dezinfekce. Alespoň to tak vyplývá ze studie vědců z Oregonské univerzity publikované v odborném časopisu Microbiome. Podle jejich závěrů totiž sluneční paprsky proudící do domu ničí zhruba polovinu živých bakterií v prachu. Sluneční světlo tak může zničit potenciálně škodlivé mikroorganismy spojené s dýchacími chorobami, což by si podle vědců měly vzít k srdci jak nemocnice, tak rodiny.

Vědci posbírali prach z domácích vysavačů a nechali ho po dobu 90 dní ležet v miniaturních pokojích. Ty byly buď zatemněné, anebo měly okna, kterými dovnitř proudilo slunce a ultrafialové světlo. Když poté prach analyzovali, zjistili, že slunce zničilo bakterie blízce spojené s druhem Saccharopolyspora rectivirgula.

Tato bakterie způsobuje takzvané „farmářské plíce“, což je označení pro plicní onemocnění, které postihuje zejména pracovníky v zemědělství a má jak akutní, tak chronickou formu.

Trochu slunečního světla navíc domovu prospěje

Doktor Ashkaan Fahimipour, který vedl studii na Oregonské univerzitě, doporučuje další výzkum, ale dodává: „Na základě našich zjištění nevidím žádnou újmu, pokud necháme do svých domovů proudit trochu víc slunečního světla,“ citoval ho zpravodajský server Daily Mail.

„V nemocnici se už nyní provádí spousta kroků, které mají bránit infekcím, a v budoucnu by mezi ně mohlo přibýt i sluneční světlo jako levné opatření, které se dá snadno zavést,“ dodal.

Mikroorganismy nemají proti slunci šanci

Pro svůj experiment vytvořili američtí vědci 11 místností s kontrolovaným klimatem a ve velikosti zhruba třicetiny běžného obývacího pokoje širokého 4,3 metru. Do každého pokoje umístili prach z domácích vysavačů na Petriho misce.

Tento prach byl vystaven slunečnímu světlu pronikajícímu oknem, UV světlu filtrovanému zvenčí, anebo úplné temnotě při okně zakrytém hliníkovou deskou. O tři měsíce později obsahovaly prachové vzorky 12 procent živých bakterií, které byly schopny reprodukce, v porovnání s 6,8 procenta prachových bakterií v pokoji s přístupem slunečního světla a 6,1 procenta vystavenými UV záření.

Výsledky naznačují, že sluneční světlo je „baktericidem“, tedy prostředkem schopným ničit bakterie, uvádí studie. Podle vědců z Oregonské univerzity je možné, že vyvolává chemickou reakci, která vyhubí mikroorganismy.

„Naše studie podpořila po staletí tradovanou lidovou moudrost, že sluneční světlo má sílu zabít mikroby v částicích prachu,“ říká doktor Fahimipour. „Potřebujeme ale další výzkum, abychom pochopili příčiny posunu mikrobiomu prachu po vystavení světlu.“

„Lidé tráví většinu času uvnitř budov, a tudíž je nevyhnutelné jejich vystavení prachovým částečkám, které obsahují celou škálu bakterií – včetně patogenů, jež mohou způsobit choroby,“ dodal. „Proto je důležité pochopit, jak prvky budov, které obýváme, ovlivňují prachový ekosystém, a jaký to může mít dopad na naše zdraví.“

Můžete se opálit přes sklo?

Teoreticky to možné je. Sluneční světlo produkuje dva typy záření ultrafialového – UVB a UVA. První z nich navozuje dlouhodobější ztmavnutí pokožky, kdežto druhé pro změnu krátkodobější (pouze do několika dnů). A zatímco UVB záření jsou okna schopna pohltit, v případě UVA dochází k částečných prostupům.

Pokud tedy budete doma či v práci trávit za oknem dlouhé hodiny, vaše pokožka určitou dávku tohoto záření absorbuje a může dočasně zhnědnout, ba dokonce zčervenat. Kromě toho typ UVA způsobuje i předčasné stárnutí kůže, a proto odborníci doporučují i v takovýchto případech používat krém s ochranným faktorem.

Zobrazit další články speciálu Jaro/Léto

Ohodnoťte tento článek!