Hamiltonův hmat se smí provádět pouze se souhlasem rodičky. Na jakém principu funguje?

Už máte po termínu, ale dítěti se stále nechce na svět? Pomoci by mohl Hamiltonův hmat. Jedná se o metodu indukce porodu, kterou lékař provádí během vaginálního vyšetření. Pomocí prstů uvolní část plodových obalů naléhajících na pánevní vchod, čímž dojde k vyplavení látek, které mohou pomoci vyvolat kontrakce dělohy.

Hamiltonův hmat je metoda, jejímž cílem je vyvolání porodu. Spočívá v tom, že lékař zavede prsty jedné ruky co nejhlouběji do vagíny a krouživými pohyby uvnitř středu čípku odloupne od děložní sliznice vak blan. Druhou rukou přitom tlačí na břišní stěnu. Po uvolnění části plodových obalů dojde k vyplavení prostaglandinů, což jsou hormony, které spouští mechanismus porodu.

Po zákroku cítí nastávající maminka bolesti břicha. Pokud nepříjemnosti sílí, jedná se zpravidla o porodní bolesti, které se obvykle rozjíždí do 48 hodin od vyšetření. Přestože se o metodě mluví jako o bezbolestné, zkušenosti některých žen mluví jinak. Některé z nich během ní pociťovali pálení, štípání či bolest různé intenzity.

Je důležité vědět, že Hamiltonův hmat může být proveden pouze s vaším souhlasem. Lékař by vás měl rovněž poučit o všech přínosech a rizicích. Přesto se na internetových diskuzích dočtete o situacích, kdy byla metoda lékařem provedena bez předchozí konzultace s pacientkou. Takové jednání je však protiprávní.

Jakou má Hamiltonův hmat účinnost?

Aby byl Hamiltonův hmat účinný musí být tělo ženy připraveno k porodu. Pokud by byla metoda použita před termínem, tedy v okamžiku, kdy porodní cesty připraveny nejsou, vedla by pouze ke špinění, případně ke krvácení či k poslíčkům, což jsou děložní kontrakce, které však neznamenají porod.

Metoda nemusí být účinná ani v případě, že je žena na porod připravená. V takové situaci může pomoci Hamiltonův hmat s odstupem času zopakovat nebo přistoupit k jiným metodám vyvolání porodu, a to konkrétně:

  • Protržením vaku plodových blan
  • Podáním prostaglandinu
  • Podáním oxytocinu

Rizika Hamiltonova hmatu

Ačkoli se o této metodě mluví jako o nejšetrnějším způsobu vyvolání porodu, která je neškodná a šetrná jak vůči matce, tak vůči plodu, existuje určité riziko spojené s možným zavedením infekce do dělohy. Při nesprávné manipulaci s plodovými obaly může navíc dojít k jejich úplnému protržení.

Ve srovnání s farmakologickými metodami indukce je však Hamiltonův manévr šetrnější. Pokud je tedy k indukci porodu důvod, doporučuje se tuto metodu upřednostnit a vyzkoušet jako první.

Kdy se k Hamiltonově hmatu přistupuje?

Lékaři k indukci porodu obecně přistupují v momentě, kdy žena přenáší déle než týden. Nejpozději však počátkem 42. týdne těhotenství. Placenta má totiž jen omezenou životnost, a pokud přestane plnit svou funkci, může plod ohrozit. U přenášených dětí navíc hrozí riziko velké porodní váhy a s ní spojené komplikace. Dalšími důvody indukce jsou:

  • Rodičce odtekla plodová voda, ale kontrakce samovolně nenastaly. Miminku tedy hrozí infekce
  • Během těhotenství nastaly komplikace (cukrovka, vysoký krevní tlak, infekce…)
  • Plod má vyšší hmotnost (obvykle více než 4000 gramů)

Kdy se metoda nesmí provádět?

K Hamiltonově hmatu se nesmí přistupovat, pokud se zjistí, že má žena abnormální placentu nebo u ní při poševním stěru, který se provádí kolem 36. týdne, došlo k nálezu Streptokoka skupiny B. Stejně tak je metoda vyloučená v případě, pokud žena nerodí přirozenou vaginální cestou.

Hamiltonův hmat se smí provádět pouze se souhlasem rodičky. Na jakém principu funguje?
Ohodnoťte tento článek!
3.3 (65%) 4 hlas/ů