Bolest prsou automaticky neznamená rakovinu. Má mnoho banálních příčin

Bolest prsou je obvykle spojena s premenstruačním syndromem či těhotenstvím, kdy se v těle hromadí hormon estrogen. Na vině však může být i špatná velikost podprsenky či nadměrná konzumace kávy. V krajním případě může být bolest v prsu také příznakem nádorového onemocnění.

Bolest prsou trápí značnou část ženské populace nejčastěji ve spojitosti s hormony. Nemusí se však vždy jednat o příznak těhotenství nebo nadcházející menstruace. Za bolestí v prsou může být i samostatná nemoc.

Ženy si nejčastěji stěžují na:

 • Bolest prsou pod levým prsem
 • Bolest prsou pod pravým prsem
 • Bolest prsou na dotek
 • Bolest prsou po stranách
 • Bolest jednoho prsu

Bolest prsou v důsledku hormonů

Jak už zaznělo výše, bolest prsou může mít hned několik příčin. Nejčastěji se však jedná o důsledek zvýšené hladiny estrogenu. Kdy je tedy bolest prsou naprosto přirozená?

Bolest prsou v těhotenství

Zvýšená citlivost prsou bývá jedním z prvních příznaků raného těhotenství. Mnoho žen ji začne vnímat zároveň s vynecháním menstruace. A zatímco některé mluví o nepříjemném pnutí, jiné hovoří spíše o bolesti. Projevy se u každé nastávající matky trochu liší, jejich příčina je však vždy stejná – bouřlivé hormonální změny. Tělo totiž začne produkovat hormony už v okamžiku, kdy dojde k uhnízdění embrya. Bolest samovolně odezní po porodu a při pravidelném kojení.

Bolest prsou před menstruací

Bolesti prsou se u mnoha žen objevují pravidelně každý měsíc. Konkrétně se tak děje zhruba týden před menstruací. Bolest je u některých žen dokonce tak intenzivní, že je omezuje v každodenních činnostech. Problém mají hlavně při sportu, ale také během milování. Prsa velmi často bolí také jen na dotek, bolest může vystřelovat až do podpaží.

Nejvíce jsou této nepříjemnosti náchylné mladé ženy. Že by bolest trvala až do konce života, se ale určitě bát nemusí. Podle lékařů s přibývajícími léty samovolně odezní. Častokrát se tak ale stane až s přicházející menopauzou.

Pociťujete bolest prsou před menstruací?

Bolest prsou při kojení

Bolesti prsou se mohou dostavit také při kojení. Kromě hormonů jsou v tomto případě na vině různé komplikace, které se u žen po porodu vyskytují. Konkrétními příčinami bolesti jsou:

 • Ragády (popraskané bradavky)
 • Bolestivé nalití prsou
 • Ucpaný mlékovod
 • Zánět prsní žlázy
 • Infekce plísněmi
 • Nalití přídatné žlázy
 • Syndrom bělavé bradavky

Nemoci spojené s bolestí prsou

Za bolestí prsou mohou kromě hormonálních změn stát také různé nemoci.

Mastitida

Mastitida nebo také zánět prsu se často objevuje u kojících žen, výjimečně jí však mohou onemocnět i muži. Projevuje se napětím kůže nad postiženým místem, jeho zarudnutím a citlivostí na dotek. Zpravidla se vyskytuje i bolest v prsu, horečka, únava a bolest hlavy. Zánět může způsobit i zatvrdnutí a horkost prsa. Důležitou prevencí je v tomto případě správná technika kojení.

Rakovina prsou

Ačkoli se nejedná o její obvyklý příznak, může být bolest předzvěstí i rakoviny prsu. Ta se kromě hmatatelné bulky projevuje také rozdílnou velikostí prsů, nepravidelností bradavek, pomerančovou kůží na prsu, výtokem z bradavky, vtažením prsní tkáně a důlkatěním. V případě hnisavého nádoru se objevuje také zarudlá kůže.

Ostatní nemoci

Prsům některé ženy často nesprávně přisuzují také ostrou bolest hrudníku, která se zvětšuje při nadechnutí. Ta ale nesouvisí s prsy, ale se zánětem chrupavek nebo blokádou žeber. V případě infarktu se zase ozývá bolest na prsou, nikoli v nich.

Další příčiny bolesti prsou

Bolest prsou si ženy nevědomky působí i samy. K jejímu vzniku přispívá například nošení nesprávné velikosti podprsenky, která tlačí, svírá nebo naopak odstává a prsa nemají dostatečnou oporu. Neblahý vliv má údajně i častá konzumace kávy, stres a nervozita. V některých případech může bolest prsou způsobovat také špatně zvolená hormonální antikoncepce. Ta správná od bolesti naopak uleví.

Jak od bolesti ulevit?

Kromě léků na bolest (Ibalgin, Ibuprofen…) pomohou také studené a teplé obklady, které se doporučují hlavně při komplikacích během kojení. Ženám s bolavými prsy pomůže také změna životosprávy. Doporučuje se omezit kofein a přidat do jídelníčku více vlákniny. Osvědčil se také snížený příjem tuků a soli, která v těle zadržuje vodu.

Bolest prsou automaticky neznamená rakovinu. Má mnoho banálních příčin
4.1 (81.67%) 12 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top