Průběh chemoterapie závisí na typu nádoru. Jaké jsou vedlejší účinky?

Chemoterapie
Zdroj: Depositphotos

Chemoterapie představuje jeden ze způsobů protinádorové léčby pomocí léků zvaných cytostatika. Tato léčiva bohužel kromě rychle rostoucích nádorových buněk napadají také některé zdravé buňky, což vede k rozvoji vedlejších účinků, jako je nevolnost a ztráta vlasů. Jak chemoterapie probíhá?

Co je chemoterapie?

Chemoterapie je název pro léčbu zhoubných nádorů pomocí léků ze skupiny cytostatik. Ty se do krevního oběhu pacienta nejčastěji podávají pomocí nitrožilní infuze, přičemž mají zpomalit nebo zastavit množení a růst nádorových buněk.

Jedná se zpravidla o tzv. systémovou léčbu, jelikož se chemoterapeutika dostávají téměř ke všem orgánům a tkáním v těle. Bohužel poškozují i některé zdravé buňky, proto chemoterapie bývá doprovázena některými nežádoucími účinky. [1, 2, 3]

Jak probíhá chemoterapie?

Pacient nejprve absolvuje konzultaci s onkologem, který mu vysvětlí plánovaný postup, a dle potřeby se naplánují další vyšetření. Pro stanovení nejvhodnější chemoterapie lékař zohlední typ a rozsah onemocnění, cíl léčby a přidružené choroby. Před zahájením léčby je pacient navíc vždy obeznámen s jejím průběhem a s možnými nežádoucími účinky.

Standardně chemoterapie probíhá v pravidelných cyklech, po kterých následuje dvou až třítýdenní pauza, během níž má organismus možnost se zotavit. Před každým podáním chemoterapie vždy probíhá odběr krve ke kontrole krevního obrazu, hodnot minerálů a ledvinových i jaterních funkcí. Podle druhu nádoru a výběru cytostatik můžete chemoterapii dostávat:

 • orálně: chemoterapie v tabletách, tekutinách nebo kapslích,
 • lokálně: mast nebo tekutina se vetře do kůže,
 • do svalu (intramuskulárně),
 • podkožně (subkutánně),
 • do tepny (intraarteriálně),
 • do žíly (intravenózně).

Jak dlouho trvá chemoterapie?

Ve většině případů trvá léčba minimálně tři měsíce, ale může probíhat až tři roky. Váš ošetřující lékař dokáže odhadnout, jak dlouho bude chemoterapie probíhat v závislosti na závažnosti a typu nádorového onemocnění. Běžně se jedná o rozmezí tří až šesti cyklů léčby. [4, 5, 6]

Druhy chemoterapie

Různá cytostatika mají odlišné účinky a působí v organismu v různých fázích buněčného dělení, proto se často používají v kombinacích. V závislosti na účelu a cíli léčby existují následující typy chemoterapie:

 • Kurativní chemoterapie: jejím cílem je vyléčit pacienta. Dávkování a doprovodné nežádoucí účinky jsou v tomto případě nejvyšší.
 • Adjuvantní chemoterapie: slouží k podpoře léčby po operaci nebo radioterapii.
 • Neoadjuvantní chemoterapie: podává se před operací nebo radioterapií s cílem nádor zmenšit.
 • Paliativní chemoterapie: jejím cílem je prodloužit život pacienta a zlepšit jeho kvalitu. Podává se v případě, že není možné zahájit kurativní chemoterapii. [7, 8]

Vedlejší účinky chemoterapie

Cytostatika bohužel působí nejen na nádorové buňky, ale i na zdravé, rychle se obnovující tkáně, jako jsou například krvetvorné buňky či sliznice trávicího traktu. Nežádoucí účinky se mohou u každého lišit a být různě závažné, minimální nebo dokonce žádné. Každý pacient i jeho psychika snáší léčbu jinak. Mezi nejčastější vedlejší účinky léčby však patří následující:

Jak dlouho působí nežádoucí účinky chemoterapie, je rovněž individuální. Obtíže mohou začít při podávání léčiv a přetrvávat 8 až 24 hodin po skončení chemoterapie. Nevolnost i zvracení se tak obvykle dostavují pouze ve vymezeném čase při a po chemoterapii. [9, 10, 11]

Vlasy po chemoterapii

Cytostatika jsou silné léky, které napadají rychle rostoucí rakovinné buňky. Bohužel ale napadají i jiné rychle rostoucí buňky v těle, mezi něž patří právě ty ve vlasových koříncích. Kromě vlasů mohou začít vypadávat také chlupy kdekoli na těle, a to včetně řas a obočí. Závažnost vypadávání vlasů i to, kdy vypadnou vlasy po chemoterapii, pak závisí na tom, jaké léky budete užívat.

Snažte se o vlasy pečovat šetrně, vyhýbejte se proto barvení a dalším zásahům. Vlasy můžete naopak posílit jejich zkrácením. Ztráta vlasů je však jen dočasná. Růst vlasů po chemoterapii se obvykle obnoví, jakmile bude léčba u konce. Barvení vlasů po chemoterapii je možné, ale měl by jej provést profesionální kadeřník.

Podstoupili jste chemoterapii?

Paruky a šátky na hlavu po chemoterapii

Zakrývání vlasů šátkem, turbany nebo nošení paruky je ryze osobní záležitost. Mnoho lidí, zejména pak ženy, si však vlasy spojuje se svou identitou a osobností, takže se rozhodnou zvolit nošení paruky.

Poraďte se proto s vaším lékařem, kde si obstarat pro vás nejvhodnější pokrývku hlavy či paruku. Pomoci vám mohou také tematické skupiny, diskuze nebo fóra na internetu, jako jsou například facebookové skupiny, kde lidé řeší stejné problémy a vzájemně si vyměňují rady. [12, 13, 14]

Jídelníček při chemoterapii

Jak jsme si již uvedli výše, chemoterapie může poškodit buňky trávicího ústrojí a způsobit problémy s příjmem potravy. Pokud máte obtíže s konzumací jídla během léčby, sdělte to vašemu lékaři nebo se obraťte na dietologa. Pokud trpíte neuropatií, znamená to, že jste vystaveni vyššímu riziku infekce a měli byste dodržovat bezpečné postupy při manipulaci s potravinami a při jejich přípravě.

Na co si dát pozor při chemoterapii

Strava při chemoterapii není nijak omezena, ale při neuropatii byste se měli vyhnout následujícím potravinám:

 • syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso, mořské plody a vejce,
 • nepasterizované nebo syrové mléko,
 • nemyté čerstvé produkty,
 • nepasterizované mléčné výrobky,
 • studené nebo nedovařené uzeniny,
 • syrové klíčky (vojtěška a fazole),
 • grapefruit – má tendenci reagovat s mnoha léky.

Co jíst při chemoterapii?

Při chemoterapii je nezbytné dodržovat zdravý a vyvážený jídelníček bohatý na důležité vitamíny a minerály, aby vaše tělo mohlo fungovat co nejlépe. Vybírejte také potraviny s jemnou chutí a lehké na žaludek. Pokud zvažujete užívat bylinky při chemoterapii, poraďte se vždy nejprve s vaším lékařem, jelikož některé mohou značně zasahovat do probíhající onkologické terapie a snižovat účinky léků. [15, 16, 17, 18]

Zdroje: mou.cz, linkos.cz, lepsipece.cz, nemocnicenovyjicin.agel.cz, fnmotol.cz, cancer.org, cancer.gov, mayoclinic.org, healthline.com, breastcancer.org

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top