Za celulitidou stojí genetika i nezdravý životní styl. Jak s ní úspěšně bojovat?

Celulitida je kosmetický problém, který trápí ženy všech velikostí a tvarů, zatímco mužům se zpravidla vyhýbá. Jedná se o nevzhledné důlky, které se nejčastěji objevují na stehnech a hýždích, a to zpravidla v důsledku poruchy cirkulace lymfy a zadržování vody v tukových buňkách. Ačkoli se z velké části jedná o genetický problém, lze s ním do určité míry bojovat.

Pomerančová kůže, nebo také celulitida, je strašákem mnoha žen, a to i přesto, že její výskyt nepředstavuje žádné významné zdravotní riziko. Jedná se tedy čistě o kosmetický problém, který trápí nejen ženy s nadváhou, ale často i ty štíhlé a sportující. Celulitidu snadno poznáte podle nevzhledných hrbolků, důlků, nerovností a rýh, které se nejčastěji objevují v oblasti stehen a hýždí.

Příčiny vzniku celulitidy

Proč celulitida vzniká? Příčin toho, proč se u některých žen pomerančová kůže objevuje, je celá řada. Zpravidla se ale jedná o poruchu cirkulace lymfy v kombinaci se zadržováním vody v těle, konkrétně v tukových buňkách. Na její projevy má pak vliv například:

  • Genetika
  • Životní styl
  • Pohybové a stravovací návyky
  • Užívání hormonální antikoncepce

Celulitida se tvoří v podkožní tkáni, kde mají zakončení i lymfatické cévy. Při nedostatečné lymfatické drenáži dochází k pomalé cirkulaci a voda se kvůli tomu hromadí v mezibuněčném prostoru. A vzhledem k tomu, že ženy mají oproti mužům zhruba dvojnásobek tukových buněk, které jsou schopné ukládat více tuků a při nadměrné výživě zvyšují svůj objem až devětkrát, jsou vznikem celulitidy ohroženy mnohem více. Vzniku nevzhledných hrbolků napomáhá také fakt, že mají ženy svisle uspořádanou vazivovou tkáň, jejich kůže je pružnější a roztažitelnější. Tukové lalůčky se pak naplňují nepravidelně, což se navenek projevuje jako hrboly a důlky.

Máte celulitidu?

U mužů se naopak vyskytuje spíše vzácně. To je dáno také tím, že mají síťové uspořádání vazivové tkáně, a tak se u nich problém vyskytuje jen v místech, kde dochází k mechanickému tlaku prádla, oděvů či pásků. Projevy celulitidy u některých mužů můžeme v tomto důsledku pozorovat na bedrech, hýždích a břichu. U některých se objevuje i jako následek konzumace potravin obsahujících hormony.

Jaké faktory přispívají ke zhoršení celulitidy?

I když je vznik pomerančové kůže dán velmi často geneticky, míra jejích projevů zpravidla závisí na několika dalších faktorech. Obecně má na vznik celulitidy pozitivní vliv třeba ženský hormon – estrogen, který oslabuje pružnost a sílu vaziva a zvyšuje také tendenci ukládat tuky do tukových buněk a zadržovat vodu v těle.

To je ostatně důvod, proč do ohrožené skupiny patří dívky užívající hormonální antikoncepci. Pokud navíc mají sedavý životní styl, svaly i vazivo ochabují a z toho důvodu dochází k nedostatečnému spalování, zpomaluje se cirkulace krve a látková výměna je nedokonalá.

Vzhled pomerančové kůže pak zhoršuje také:

Stupně celulitidy

Podle míry projevů lze celulitidu rozdělit do 4 stupní:

  1. Stupeň – celulitida je patrná až po štípacím testu
  2. Stupeň – celulitida je zřejmá při zaťatých svalech či pod ostrým světlem
  3. Stupeň celulitidy nerovnosti jsou viditelné i vleže a pod jakýmkoli světlem
  4. Kůže je markantně poškozená, doprovázejí ji bolesti a otoky

Léčba celulitidy

Léčba celulitidy v první řade spočívá v celkové úpravě životního stylu. Tato změna by měla být trvalá a celoživotní. Měly by v první řadě spočívat v pravidelném a vyváženém stravování, častém pohybu a dostatečném příjmu tekutin, ideálně čisté vody. Z jídelníčku byste naopak měli vyloučit smažená, uzená, příliš slaná či sladká jídla, vzdát se konzumace alkoholu a kouření cigaret. Pozitivní vliv na zmírnění projevů celulitidy pak mají také některé doplňky stravy a bylinky, které podporují odstranění nadbytečné vody z těla – například kopřiva, jalovec či pampeliška.

Co se týče kosmetických přípravků, i ty mohou projevy celulitidy potlačit, neléčí však její příčinu. Skvělou variantou je například peeling se skořicí, který odstraní odumřelé buňky a připraví pokožku pro lepší absorpci krémů a gelů. Účinnou metodou je pak lymfodrenáž. Jedná se o masáž, která může být provedena jak přístrojem, tak ručně, v obou případech však odborníkem, který pomocí hmatů v místech, kde se nacházejí lymfatické uzliny, dokáže zlepšit oběh lymfy.

Zdroj: benu.cz, celostnimedicina.cz

Za celulitidou stojí genetika i nezdravý životní styl. Jak s ní úspěšně bojovat?
4 (80%) 1 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top