Léčba leukémie se zlepšuje. Nejdůležitější je včasná diagnostika

Leukémie - příznaky nejen u dětí

Leukémie nebo také rakovina krve je neinfekční vážné onemocnění. V závislosti na projevech nemoci se leukémie člení do několik typů, ty mají různou léčbu. Nejčastěji se ale léčí chemoterapií. Procento úspěšnosti léčby se odvíjí od celkového zdravotního stavu nemocného i podle stádia nemoci.

Většina lidí zná leukémii především jakožto onemocnění malých dětí, ta ale postihuje starší lidi mnohem více. I léčba bývá u dětí úspěšnější, mívají totiž jinou formu nemoci. Jaké typy nemoci existují a čím se liší se můžete dočíst níže.

Za posledních 20 let vzrostla prevalence (počet lidí, kteří nemoc měli nebo mají) leukémie trojnásobně. To ale neznamená, že je nemoc více rozšířená. Naopak. Číslo roste, protože se zlepšuje medicína, díky čemuž dochází k častější diagnostice a následné úspěšné léčbě.

Hlavní typy leukémie

Akutní lymfoblastická leukémie (ALL)

Tato forma se nejčastěji projevuje u dětí, především mezi 2 a 5 rokem života. Při tomto typu nemocné bílé krvinky utlačují ty zdravé, čímž je narušena krvetvorba. Zvláště u dětských pacientů je úspěšnost léčby této nemoci vyšší než 80 procent.

Akutní myeloidní leukémie (AML)

Se objevuje spíše u starších lidí, může ale postihnout i mladé. V těle při akutní myeloidní leukémii přestanou vyzrávat blasty a tělo se zaplaví postiženými bílými krvinkami. Tento druh se člení ještě na mnoho podtypů, podle kterých se dále určuje léčba i šance na přežití.

Chronická lymfocytární leukémie (CLL)

Je nejrozšířenějším typem a zpravidla postihuje lidi starší 50 let. Zajímavostí je, že nemoc postihuje výhradně bělochy a mnohem více muže než ženy. Bohužel je tento typ doposud neléčitelný.

Chronická myeloidní leukémie (CML)

Chronická myeloidní leukémie činí asi čtvrtinu případů u pacientů mezi 45 a 55 lety. Nemoc má tři stádia, na nichž má závislost forma léčby i pravděpodobnost úspěšné léčby. V prvním stádiu není třeba drastické léčby, v druhém je nemoc často léčitelná, forma léčby je již ale dost invazivní. Ve posledním stádiu již bohužel jsou možnosti léčby značně omezené.

Příznaky leukémie

Na leukémii se často přichází úplně náhodou při testování krve kvůli nějaké jiné příčině. Nejčastějším příznakem bývá krvácení z nosu a tvorba malých teček na kůži. Nemocný může cítit bolest na levé straně břicha, mít zvětšené lymfatické uzliny a sníženou chuť k jídlu.

Další příznaky:

 • Horečka
 • Noční pocení
 • Časté infekce
 • Slabost
 • Únava
 • Bolesti hlavy
 • Bolesti kloubů
 • Modřiny bez příčiny
 • Krvácení z dásní a z konečníku
 • Úbytek na váze

Příznaky leukémie u dětí

Děti nejčastěji trpí ALL formou, která se projevuje jako další nemoci krvetvorby, tedy chudokrevností, krvácením z nosu a dásní či snížená imunita.

Léčba leukémie

Léčba leukémie je odvíjí od jejího typu a od stádia, ve kterém se pacient s rakovinou nachází. Především se lečí těmito léčbami.

Chemoterapie

Chemoterapie je jednou ze základních možností léčby. Funguje na principu podávání chemických látek cytostatik, které zastavují buněčný růst. Forma podání může být tabletami nebo nitrožilně. Látky se dostanou do krevního oběhu a zničí nádorové látky. Bohužel ale nelze specifikovat, jaké buňky mají cytostatika poškodit, porto dochází k dočasnému poškození i zdravých buněk. Účelem chemoterapie je co nejúspěšnější zničení nádorů za cenu co nejmenšího poškození zdravých buněk. Přesto právě z toho plynou vedlejší účinky chemoterapie.

Vedlejší účinky závisí na typu, který je nemocnému podán, ve většině případů spíše na kombinaci cytostatik, která byla podána. Mezi nejznámější patří vypadání vlasů či nechutenství. Dále dochází ke zvracení a dalším trávícím potížím, poškození sliznic, větší citlivosti na infekce, a samozřejmě poškození krvetvorby. Pacient se musí během léčby velice hlídat a kvůli jakékoli komplikace či mírnému krvácení navštívit lékaře.

Terapie steroidy

Ačkoli se steroidy běžně vyskytují v lidském těle, ve výrazně zvýšeném množství dokážou léčit leukémii, především v případě akutní lymfoblastické leukémie. Při léčbě dokonce mají nezastupitelnou úlohu. Využívají se steroidy prednison a dexamethazon.

Steroidy ale bohužel mají velké množství vedlejších účinků: zvýšená chuť k jídlu, která vede k přibírání především v obličeji, pase a v ramenou, potíže s usínáním, zvýšený krevní tlak a vysoká hladina cukru. Při léčbě bývají vedlejší příznaky hodně nepříjemné, je ale třeba, aby pacient pamatoval na to, že po konci léčby odezní.

V případě zvýšených hladin cukru v krvi je nutné dodržovat diabetickou dietu.

Radioterapie

Tato terapie využívá ionizující záření, které ničí buňky. Bohužel opět ničí nejen nádorové buňky, ale i zdravé tkáně, proto se léčba využívá především při ničení nahromaděných leukemických buněk na různých částech těla. Je obzvláště účinná při léčbě hlavy, kde dokonce nedochází k výrazným vedlejším účinkům.

Při léčbě radioterapií v oblasti břicha často dochází ke snížení schopnosti reprodukce až k úplné neplodnosti. V případě léčby je dobré s lékařem konzultovat své možnosti ještě před léčbou.

Transplantace kostní dřeni

V dnešní době hraje významnou roli v léčbě leukémie. Užívá se ve vážných případech, kdy musí docházek k vysoké dávce chemoterapie i radioterapie, což by úplně zničilo krvetvorbu pacienta. Díky transplantaci ale může být krvetvorba obnovena.

Dárcem by měl být člověk s co nejpodobnější buněčnou stavbou, tedy sourozenec či jiný příbuzný. Vhodní dárci se ale dají najít i mezi cizími lidmi. Ideálními dárci bývají jednovaječná dvojčata.

Postup po úspěšné léčbě

Léčba pokračuje i ve chvíli, kdy již nedochází k detekci rakovinných buněk. V dnešní medicíně neexistují totiž natolik citlivé testy, a je prokázáno, že když byla léčba ukončena brzy po ustoupení rakovinných látek, brzy se opět rozmnožily.

Avšak po dostatečné léčbě dochází k pravidelnému testování krve. To musí vyléčený pacient absolvovat pravidelně až do konce života s tím, že se postupně snižuje frekvence testování.

Úmrtnost při leukémii

Pokud je akutní leukémie včas diagnostikována, má pacient vysokou šanci na přežití. Dokonce jsou formy leukémie, které se vůbec léčit nemusí. Jakou pravděpodobnost na úspěšnou léčbu pacient má určí lékař, který musí vzít v potaz věk a celkové zdraví pacienta a samozřejmě nakolik je nemoc pokročilá a jakého typu je.

V roce 2018 bylo leukémií diagnostikováno 1 332 a na následky nemoci zemřelo 919 lidí, ti ale nemuseli být nikdy diagnostikovaní.

8 comments

 • Tak nevím, který génius ten článek psal, ale napsat že CLL je neléčitelná je fakt hodně za hranou !!! Osobně tímto onemocněním trpím a podle skutečných odborníků je právě tato forma nejlépe zvládnutelný soupeř. Po 6 dávkách chemoterapie kombinované s biologickou léčbou jsem naprosto v pořádku. Ano, může se to vrátit, od toho je v názvu výraz chronická, ale dnešní medicína si s tím zase dokáže poradit. Nešiřte prosím paniku a dezinformace mezi obecný lid !!!
  Díky

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Chroniku,

   bohužel v dnešní době lze CLL jen potenciálně vyléčit u mladších pacientů, a to alogenní transplantací, která ale není vždy úspěšná. U starších pacientů, kteří tvoří většinu onemocněných, se léčbou dosahu remise, tj. vymizení příznaků a projevů onemocnění, nikoliv nemoci samé.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

  • Lenka Křížová /

   Dobrý den, můžete mi říct, kolik jste dostal dávek chemoterapie s biolečbou? Kolik měsíců trvala léčba? Kolik vám je let? Máme onemocnění v rodině, proto mě to trápí. Děkuji mnohokrát

 • Žijeme v nóbl moderní době, kde se to nemocemi různého druhu jen hemží, místo toho, aby ubývaly.

 • Enicky Jan /

  Dobrý den mám časté krvácení z nosu a boli mně játra zhubol sem na váze sú to příznaky levkemije když mám krev cistu jenom mám málo červené krvinky

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,
   nechte se vyšetřit internistou, doplní se odběry, vyšetření.. Dle výsledků se rozhodne o dalším postupu

 • Dobrý den dělají se mi veliké až černé modřiny na nohou bolí mě hlava jsem unavená hubnu a nemám chuť k jídlu dekuji

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   určitě doporučuji vyšetření u praktického lékaře, vyšetří vás a udělá odběry.

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top