Leukopenie může výrazně oslabit lidský organismus. Co ji způsobuje?

Jako leukopenie se označuje výrazný pokles počtu bílých krvinek, který způsobuje oslabení imunitního systému a má negativní vliv na schopnost organismu bojovat proti infekcím. Tento stav může doprovázet celou řadu chorob včetně akutních zánětů, ale v některých případech bývá způsoben účinky léků nebo je průvodním jevem dalších onemocnění. 

Co je leukopenie?

Leukopenie, kterou lékaři označují také jako leukocytopenie, představuje pokles počtu bílých krvinek v periferní krvi pod obvyklou fyziologickou mez (přibližně pod hodnotu 4×109/l). Bílé krvinky (leukocyty) se tvoří v kostní dřeni a dělí se na několik různých typů. Jedná se o:

 • Neutrofily
 • Eozinofily
 • Bazofily
 • Monocyty
 • T-lymfocyty a B-lymfocyty

Vzájemná spolupráce těchto buněk napomáhá správné funkci imunitního systému a chrání náš organismus proti virům, bakteriím, ale i jiným patogenům. V jednom litru lidské krve se normálně vyskytuje zhruba 7,4×109 bílých krvinek. Pokud ovšem jejich počet klesne pod fyziologickou mez, organismus je oslabený a stává se náchylnějším k různým infekcím.

Příčiny leukopenie

Pokles množství bílých krvinek může mít mnoho různých důvodů. Mezi nejčastější příčiny leukopenie patří infekce, jako jsou například septické stavy (otrava krve), infekční mononukleóza nebo také virus hepatitidy B. Na vině ovšem může být také onemocnění AIDS, při němž virus HIV napadá T-lymfocyty a makrofágy, způsobuje pokles počtu těchto bílých krvinek a cíleně tím ničí imunitní systém člověka.

Počet bílých krvinek mohou výrazně snížit také účinky některých léků, a to většinou z důvodu poškození kostní dřeně. Komplikace mohou způsobit například tato léčiva:

 • Chemoterapeutika
 • Imunosupresiva
 • Tyreostatika
 • Analgetika
 • Antibiotika
 • Antiflogistika
 • Antipsychotika

Mezi závažné obtíže, které mohou léky způsobit, se řadí také febrilní neutropenie, kdy dochází k poklesu počtu neutrofilů v krvi. Tento stav bývá spojený s vysokou horečkou a může se velmi rychle proměnit v život ohrožující infekci. Aktivitu kostní dřeně poté narušuje také chemoterapie a radioterapie nebo nedostatek mědi a zinku.

Další příčinou leukopenie může být otrava některými těžkými kovy, jako je například arsen. Tento stav ovšem bývá také průvodním jevem systémových onemocnění, hypersplenismu (zvýšená aktivita sleziny, která vychytává a skladuje krevní buňky a destičky) či onemocnění kostní dřeně. Pokles množství bílých krvinek přitom může být způsoben některou z hematologických chorob, jako je aplastická anémie či myelofibróza.

Příznaky leukopenie

Nedostatek bílých krvinek může být spojený také s dalšími symptomy, kam patří pokles krevních destiček v krvi pacienta, emoční poruchy spojené s těžkými bolestmi hlavy, extrémní únava, návaly horka, náchylnost k infekcím a vředům, záněty sliznice či silné, nepravidelné a dlouhotrvající menstruační krvácení.

Co u vás způsobilo pokles bílých krvinek?

Diagnostika

Leukopenii dokáží lékaři odhalit díky krevním odběrům. Kromě celkového počtu bílých krvinek zkoumají také tzv. diferenciál, což je označení pro procentuální zastoupení jednotlivých podtypů bílých krvinek. Pokud přitom pojmou podezření, že by se mohlo jednat o onemocnění kostní dřeně, následují další vyšetření ve formě sternální punkce nebo třeba trepanobiopsie.

Léčba leukopenie

Jelikož leukopenie výrazně zvyšuje náchylnost organismu k různým infekcím, které pro pacienta mohou být velice nebezpečné, je důležité při jakékoliv známce obtíží navštívit lékaře. Ten po určení diagnózy zvolí vhodnou terapii na základě příčiny poklesu množství bílých krvinek.

K léčbě leukopenie se často využívají léky a vitamíny určené pro aktivaci kostní dřeně a zvýšení produkce leukocytů. Pozitivní vliv pak může mít i dostatečný odpočinek a dlouhý spánek, díky kterému se tělo regeneruje. Pokud jsou na vině léčiva, jejichž vedlejším účinkem je pokles počtu bílých krvinek, lékař zvolí jinou variantu terapie. Po vynechání původních léků by se měl počet bílých krvinek opět vrátit do normálu.

Zdroje: stefajir.cz, rehabilitace.info

Leukopenie může výrazně oslabit lidský organismus. Co ji způsobuje?
4.2 (83.33%) 18 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top