Lidé s obsedantně kompulzivní poruchou jsou otroci vlastních myšlenek. Jak se z nich vymanit?

Před odchodem z domu opakovaně kontrolujete vypnutý sporák, máte vtíravé myšlenky na smrt svých blízkých a myjete si ruce tak často, že vám na nich vyskákala vyrážka? Dost možná trpíte obsedantně kompulzivní poruchou, úzkostným onemocněním, vlivem kterého vás obtěžují nutkavé myšlenky. Ty ve vás vzbuzují strach a úzkost, kterou se následně snažíte zahnat pomocí prováděných rituálů.

Obsedantně kompulzivní porucha (OCD) je úzkostné onemocnění, které postiženého obtěžuje vtíravými myšlenkami, jež v něm následně vzbuzují strach. Ten často vyúsťuje až v úzkost, kterou se nemocní snaží řešit pomocí různých rituálů. Člověk tak například opakovaně kontroluje zamčené dveře, a to i přesto, že se už několikrát přesvědčil o tom, že je skutečně zamknul. Aby si ulevil od nutkavých myšlenek, je schopný se kvůli kontrole vracet i v případě, že se už nachází daleko od místa bydliště.

Dá se říct, že podobné myšlenky a reakce (kontrola již zamčených dveří, obavy ze zapnutého sporáku) trápí velkou část populace. To však automaticky neznamená, že trpí obsedantně kompulzivní poruchou. Lidé, kteří problém skutečně mají a jsou si dobře vědomi absurdnosti svého chování, s tím nejsou schopni cokoli udělat. Porucha jim navíc zasahuje i do osobního života. Často obtěžuje i pacientovo okolí.

Příznaky nemoci

Obsedantně kompulzivní porucha se projevuje dvěma základními způsoby. Obsesemi a následnými kompulzemi.

Obsese

Za obsese se označují vtíravé myšlenky, které jsou zpravidla negativního rázu a nemocnému způsobují úzkostné stavy. Tyto myšlenky se pravidelně opakují a nemocný člověk je pociťuje jako cizí. Týkají se zejména:

 • Agresivního chování – „Co když vědomě ublížím svému dítěti?“
 • Kontaminace a znečištění – „Co když z madla v MHD dostanu infekci a zemřu?“
 • Strachu, že pacient na něco zapomněl – „Co když jsem nevypnul sporák a vyhoří mi byt?“
 • Asymetrie a nepořádku – „Když nebude všechno na svém místě, stane se neštěstí mojí rodině.“

Člověk se kvůli obsesím dostává do neřešitelné situace. Je si totiž dobře vědom toho, že nesrovnané komínky oblečení nemohou život jeho rodiny nijak ovlivnit. Znepokojuje ho však i to, že ho takové věci vůbec napadají.  Obsese se tak snaží potlačit, ale čím více o to usiluje, tím častěji se objevují. Vtíravé myšlenky v něm pak vyvolávají silné emoční stavy, které se snaží neutralizovat. A právě k tomu slouží rituály – kompulze.

Kompulze

Kompulze jsou projevy chování, kterými si lidé s obsedantně kompulzivní poruchou ulevují od nepříjemných obsesí. V momentě, kdy je přepadne myšlenka na to, že nezamkli dveře, vrátí se domů a několikrát je zkontrolují, a to i přesto, že tak učinili už při odchodu.

Kompulzemi zahání také obsese týkající se smrti blízkých. Jakmile je napadne, že někdo z jejich rodiny zemře, vymyslí si způsob, jakým zajistit, aby se tak nestalo. Například třikrát rozsvítí a zhasnou lampu, protože číslo tři přináší štěstí. V případě obav z nemocí se pacienti uchylují k nesmyslně častému mytí rukou. To má často za následek různé vyrážky a ekzémy.

Kompulze mohou být u některých jedinců spojené s pověrami. Aby se nenaplnily, vymýšlí si pacienti způsoby, jak pověry neutralizovat: „Když mi přes cestu přeběhne kočka, budu mít smůlu a propadnu u zkoušky. Aby se to nestalo, musím obejít celou ulici a třikrát zaťukat na plot u každého domu.“ Tyto rituály mohou u některých lidí sloužit také jako prevence: „Když po cestě do práce stoupnu třikrát na každý kanál, který potkám, moje rodina bude v bezpečí.“

Pokud pacienta při konání rituálu někdo vyruší, emočně ho to rozhodí a začíná vždy znovu. Tentokrát precizněji a pod mnohem větším tlakem. Někdy mají tito lidé pocit, že aby byl přerušený rituál opravu účinný, musejí jej vylepšit. Místo třech zaťukání jich proto vykonají hned devět, protože tři krát tři znamená ještě více štěstí.

Obsedantně kompulzivní porucha u dětí

U dětí je diagnostika obsedantně kompulzivní poruchy o něco složitější než u dospělých. Provádění rituálů a zvláštní chování je víceméně běžnou součástí dětství, během kterého se rozvíjí fantazie. Některé projevy jsou proto do určité míry zcela v pořádku. Zpozornět by rodiče měli v momentě, kdy:

 • Začnou rituály komplikovat každodenní život dítěte
 • Dítě začne mít problémy ve škole
 • Dítě bude ztrácet sebevědomí
 • Dítě začne mít problémy se vztekem, jeho kontrolou a ovládáním

Obsedantně kompulzivní porucha test

Ačkoli vám obsedantně kompulzivní poruchu pevně stanoví jen lékař, může vám napovědět i malý test. Zkuste si položit následující otázky. A pokud na většinu z nich odpovíte ano, existuje možnost, že poruchou skutečně trpíte.

 • Musíte si mýt ruce stále dokola a vždy stejným způsobem?
 • Jste nuceni příliš často počítat předměty nebo svoje činnosti?
 • Musíte neustále kontrolovat, např. zda jste zastavili vodu, zhasli světlo, vypnuli plyn, elektrický sporák, zamkli dveře a podobně?
 • Máte vtíravé myšlenky, kterých se nemůžete zbavit?
 • Jste nuceni soustředit se na symetrii nebo správné pořadí?
 • Trápí vás agresivní myšlenky nebo myšlenky se sexuálním či rouhavým obsahem, které jsou vám nepříjemné, a přesto se vám opakovaně vtírají?

Komplikace

Kromě toho, že jsou pacienti neustále mučeni vtíravými myšlenkami a následnými kompulzemi, jsou pro ně některé vykonávané rituály náročné i časově a fyzicky. Bludný kruh mezi obsesemi a kompulzemi navíc vede ke konfliktům v rodině. Ti, kteří si problém sami neprožili, nemocného totiž nikdy nepochopí. Postižení se za své chování navíc velmi často stydí, a tak se svému okolí raději vyhýbají. Mohou mít navíc problémy v práci a partnerském životě.

Častým mytím rukou a nadměrným používáním dezinfekčních gelů dochází u některých pacientů ke vzniku ekzémů, vyrážek a jiných kožních projevům. Kvůli pravidelné úzkosti sahají někteří z nich po alkoholu a jiných návykových látkách. Neléčená porucha tak může vést až k závislosti či trvalé invaliditě.

Příčiny

Příčin obsedantně kompulzivní poruchy je podle různých teorií celá řada. Žádná z nich však není zcela stoprocentní. Největší roli hraje údajně dědičnost a také způsob, jakým bylo dítě vychováno, například zda byl ve výchově dbán velký důraz na čistotu. Vliv má také to, jestli dítě vyrůstalo v chaotické rodině. Rituály pro něj v takovém případě mohly představovat alespoň nějaký životní řád.

Léčba

Při léčbě obsedantně kompulzivní poruchy se nejčastěji přistupuje k psychoterapii, zejména pak ke kognitivně behaviorální. V rámci ní je jedinec opakovaně vystavován tomu, co v něm vzbuzuje nepříjemné pocity a následně mu není dovoleno vykonat rituál. Úzkost, kterou v něm tato situaci vyvolá se s každým opakováním snižuje. Postižený postupem času zjišťuje, že kompulzivní jednání není třeba. Psychoterapie se často kombinuje s užíváním medikamentů.

Léčba obsedantně kompulzivní poruchy není snadná a může trvat i po celý život. Někteří pacienti se nevyléčí vůbec.

15 comments

 • Zdravím. Mohu potvrdit, léčím se patnáct let a nevede to nikam. Chvíli je mi líp, chvíli hůř. Jsem nevidomý a ještě tohle, nedá se to kolikrát snést. Ale snažím se bojovat a jen se modlím, aby mě mí milovaní nezavrhli. Jen doufám, že časem najdu někoho, kdo mi dokáže pomoci, aby bylo lépe.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Vojto,

   a lékaři neuvažovali o změně léků či jiné psychoterapii? Celé redakce Vám držíme palce, opravdu je to nelehké onemocnění.

   Redakce Zdraví.euro.cz

   • ŘíkejtemitřebaJarek /

    Dobrý den, moje přítelkyně má OCD. V dětství se na to léčila, ale v poslední době se to vrací. Začíná mít i sebevražedné myšlenky, aby utišila ty hlasy ve své hlavě. Odmítá se léčit a komukoliv to říct. Vím to jen já a nevím co mám dělat. Může mi někdo poradit??

    • MUDr. Thai Bao Han /

     Dobrý den,

     pokud má sebevražedné myšlenky, potřebuje akutní psychiatrickou péči. Bohužel ale musí sama léčbu chtít, ale věřím, že ji tam pomůžou.

  • Dobrý den, léčím se na OCD teprve dva měsíce ( péči psychiatra jsem ale skoro celý život- 42let). Začalo to strachem, že někoho srazim v autě, pokračovalo to vtiravymi myšlenkami, že někoho pobodán a teď to přeskočilo na chorobný strach z rakoviny. Ono jedno zmizí a přijde druhé, ale i tak je to lepší než na začátku, beru zoloft mám dobrou paní psycholožku.Snad to bude někdy v normě, i když normální asi nikdy nebudu..

   • Lenka Kopcová /

    Dobrý den , mám něco podobného, jako Vy, strach z nemoci rakovina, mé tělo si vybralo jeden orgán a na ten pořád myslím, pálí mne, píchá v něm a nedá se to odehnat, jsem na Zoloftu a efekt byl 14 dní a opět se to vrátilo.

    • MUDr. Thai Bao Han /

     Dobrý den,

     a celkově jste jak dlouho na Zoloftu? Možná by pomohlo změnit lék. Další podstatnou věcí je docházení na psychoterapie, ty mnohdy pomůžou víc jak antidepresiva. Vyhledejte odborníka, který pracuje s kognitivně behaviorální terapií.

 • tady se řeší co je to pro pacienta, ale žít s takovým člověkem je očistec. nakonec skončí v blázinci všichni! co dvě minuty si chodí mýt ruce, neumí si vyvětrat, smrdí potem, tahá propocený hadry, ale furt si meje pazoury. v půl třetí ráno vás vzbudí, že leze sem tam, do koupelny a z koupelny a myje si ruce. celej den zalezlej v nevyvětraný místnosti, se staženýma žaluziema, už snad nechodí ani do práce, bydlí u matky. v noci svítí až do tří. furt na počítači.

 • Vždycky když jdu do práce,tak mám nutkání počítat kroky na každém povrchu zvlášť a schody,u lékaře sleduji symetrii a asimetrii podlahy a když není symetrická vyvádí mě to z míry nebo když je lichý počet židlí v čekárně. Nebo když svoz jede v jinou dobu než má (místo 25 tak 22 nebo v 20). Když se snažím soustředit na nákup dokážu se zle chovat k manželovi co jde se mnou(aniž o tom vím),nutkání kupovat plyšáky a nebo jen tak počítat do 20. Počítat otočení ocásků při pletení vánočky a když pletu nesmí být okolo mě rozinky na stole,to mě hodně rozlišuje. Občas pak vypadám jak magor a berou mi třeba smetáček že jsou ostatní pak naštvaní. Jen málo z toho co dělám pravidelně každý den abych se cítil aspoň trochu lépe

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   doporučuji vyšetření u psychiatra. Jelikož jsou čekací doby dlouhé, překlenout by to mohla návštěva u psychoteraputa, který se OCD zabývá a používá kognitivně behaviorální metodu.

 • Dobrý den chtěl bych se zeptat. Neustále se mi vrací jedna myšlenka do hlavy o přirozeném dělání. Jedná se o to že občas během dne několikrát zasebou začnu myslet na mrkání. Ano prostě můj mozek se na to začne soustředit že musím mrkat. Možná to zní vtipně, jenže tato myšlenka se neustále vrací do mysli a nedokáži ji potlačit, občas, když se rozptýlím tak vymizí ale pak se zase vrátí. Nevím co to je ani jestli se to dá léčit aby mi mozek tohle neustále nepřipomínal dohání mě to už k úzkostem. Přitom normálně žiju a sportuji a cítím se fajn, ale tohle mi už naprosto užírá radost ze života a pak padám do úzkostí. Mohlo by se taky jednat o nějakou OCD poruchu? nebo mi nepomůže nic a jsem prostě blázen?. Co by mohlo pomoct?

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   také se mi to jeví jako OCD, doporučuji se objednat na konzultaci k psychiatrovi. V mezidobí jsou vhodné psychoterapie pracující s kognitivně-behaviorální terapií.

 • Ano, je to utrpení pro obě strany. Sám nemocný je na tom hůř v tom, že potřebuje a chce pomoct, ale nechce nikoho obtěžovat…přesto obtěžuje. On to ví…leč jak z toho ven, neví.
  Jediná cesta je Láska. S Láskou a trpělivostí přistupovat k nemocnému a nedat mu prostor poddat se negativním myšlenkám. Když dotyčný bude vědět, že na problém není sám, že mu někdo rozumí a ví, co prožívá, začne ochotně pracovat na zbavení se problému.
  Je to nemoc. Každý nemocný potřebuje pomoct.

 • Dobrý den , měla jsem rozhovor se známým a dostali jsme se víc do soukromých veci ,kdy mi sdělil co se dřív u nej delo a v tu chvili jsem zjistila ,ze to není normální a ze mam poruchu co mi rekl -> ocd. Jako mala jsem myslela ,ze to má každý, když jednou mi řekl někdo ,ze jsem divná od ty doby jsem to nikomu nerekla a proste jsem žila s tím, ze myslím jinak , mam dny kdy se to zhoršuje hodně ,ale jsou tam i svetly chvilky ,otazka je jestli jít s tím k psychologovi , nedavno jsem prožila docela trauma co mě poznamenalo a mam kvůli tomu v noci záchvaty a můj spanek je na nule a celkové se to zhoršilo vsechno .Rodicum to ani říct nejde ..neposlouchaji mě a když něco řeknu je to o tom ze to proste zvladnu . Nevim už jak vyhledat pomoc. Popripadne mohu tam jít v 16 sama? A jak by to bylo s lékama?

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   OCD se řeší ve spolupráci psychoterapeuta a psychiatra. Pokud rodiče neposlouchají, zavolejte svému dětskému praktickému lékaři a svěřte se mu, ten už s rodiči domluví a doporučí další vyšetření.

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top