Co pomáhá na pálení žáhy nejen v těhotenství

Co na pálení žáhy v těhotenství

V dnešní době si čím dál více lidí stěžuje na problémy s pálením žáhy. Jedná se o problém, se kterým se za život setká zhruba 44 % populace. Vyznačuje se pocitem nepříjemné, někdy i pálivé tekutiny v krku, ústech, či za hrudní kostí. Proti pálení žáhy se dá bojovat volně dostupnými léky a doplňky stravy. Ojedinělá příhoda není nijak nebezpečná, nicméně trvalé problémy s pálením žáhy je třeba řešit s lékařem.

Kdy dochází k pálení žáhy?

Pokud po jídle začnete pociťovat nepříjemný pocit za hrudní kostí nebo pálení v krku a ústech, který trvá od několika minut až po hodiny, pravděpodobně se jedná o pálení žáhy neboli o tzv. překyselení, někdy též nazývané pyróza.

K pálení žáhy dochází v důsledku vniknutí žaludečních šťáv do spodní část jícnu, k čemuž dochází například přejedením, častou konzumací kořeněných či pálivých jídel, alkoholu, nebo užíváním léků jako je například Acylpyrin, Aspirin či Ibuprofen.

Dlouhotrvající problémy s pálením žáhy je nutné řešit s lékařem, mohlo by totiž dojít k vážnému poškození sliznice jícnu.

Jak pálení žáhy předejít či zmírnit?

Pokud vás pálení žáhy již trápí, úlevu od ní vám přinese zázvor. Jeho schopnosti zmírnit žaludeční problémy znali již lidé ze starověké Číny. Zázvor účinkuje především v zažívacím ústrojí, pomáhá při tvorbě trávicích šťáv a neutralizuje kyseliny. Dále se používá při nachlazení nebo ke zmírnění svalové bolesti. Zázvor je dostupný v různých formách jako čerstvý či sušený čaj, v tabletách, kapkách či tobolkách.

Další bylina, která řeší problém pálení žáhy je heřmánek. Ve formě čaje je skvělý nejen pro celkové uvolnění, zklidnění kožních vyrážek, ale také pomáhá při zažívacích potížích. Pořídit ho můžete též jako tobolky, olej či krém/mast.

Pro zmírnění pálení žáhy omezte kávu a alkohol. Pokud sportujete, tak nejméně 1 hodinu po vykonané aktivitě nejezte. Jezte menší porce, namísto 3 velkých porcí denně si jídlo rozdělte na 4-5 menších. Tělo menší porce lépe stráví a předejdete tak nechtěnému přejedení.

Vyvarujte se potravinám, o kterých víte, že vám pálení žáhy způsobují nebo mohou způsobit. Jedná se o rajčata, citrusové plody, česnek, čokoládu nebo i kávu a perlivé nápoje. Kuřáci by měli omezit počet cigaret.

Volně prodejné léky

Na příležitostné problémy s pálením žáhy můžete sáhnout po volně prodejných lécích jako je Rennie, Talcid, nebo Maalox. V případě častějších potíží vám pomohou léky Loseprazol, Apo-Ome, či Helicid.

Pálení žáhy v těhotenství

Díky hormonálním změnám a zvětšování dělohy, která postupně tlačí na ostatní orgány, je pálení žáhy u těhotných žen nejčastějším problémem. Doporučuje se pít bylinné čaje z heřmánku, zázvoru či fenyklu, omezit jídlo těsně před spaním, a důležité je též dostatečně se hýbat a odpočívat. Pokud budete odpočívat po jídle, lehněte si na levý bok, žaludek je v této pozici níže než jícen, čímž dochází ke snížení rizika, že by žaludeční šťávy pronikly do jícnu. Užití volně dostupných léků konzultujte se svým lékařem. Ne všechny medikamenty jsou v období těhotenství vhodné. S porodem problémy s pálením žáhy samovolně odezní.

Nezapomeňte, pokud se pálení žáhy objevuje častěji a žádná z přírodních metod či volně dostupné léky nepomáhají, máte vysoký krevní tlak, ledvinové onemocnění, srdeční arytmii nebo jiné onemocnění, navštivte lékaře.

Co pomáhá na pálení žáhy nejen v těhotenství
5 (100%) 2 votes

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top