Plastikou nosu lze změnit tvar, velikost i úhel. Co vás čeká před a po?

12. 9. 2022 7:30
přidejte názor
Autor: Pixabay

Plastika nosu se odborně nazývá rhinoplastika a může zahrnovat operační úpravu kosti, chrupavky nebo jen kůže. Existuje ovšem také neinvazivní rhinoplastika, která spočívá v aplikaci výplně z kyseliny hyaluronové. Ta vás bude stát mnohem méně, ale nebude permanentní. Zajímá vás, jak rhinoplastika probíhá a co obnáší rekonvalescence?





Plastika nosu neboli rhinoplastika

Plastická operace nosu (rhinoplastika) spočívá v operační úpravě tvaru nosu obvykle z estetických důvodů, případně také pro úlevu při obtížích s dýcháním. Horní část nosu je tvořena kostí, zatímco spodní část je chrupavčitá. Rhinoplastika tedy může zahrnovat úpravu kosti, chrupavky, kůže nebo jejich kombinaci. Plastika nosu patří mezi nejčastější plastické operace, přičemž mezi možné změny patří:

  • úprava velikosti nosu,
  • změna úhlu nosu,
  • narovnání hřbetu nosu,
  • přetvoření hrotu špičky nosu,
  • zúžení nosních dírek. [1, 2]

Jak probíhá rhinoplastika?

Rhinoplastiku můžete podstoupit v nemocnici nebo na soukromé klinice pod lokální či celkovou anestezií, a to v závislosti na náročnosti zákroku. U jednodušších operací plastičtí chirurgové běžně upřednostňují lokální anestezii, kterou znecitliví váš obličej, případně také mohou intravenózně podat další léky. U složitějších zákroků se někdy využívá celková narkóza, kdy budete uspáni inhalací či infuzí.

Jakmile začne anestezie působit, chirurg provede řezy mezi nosními dírkami nebo uvnitř nich. Oddělí kůži nosu od kostí a poté začne nos přetvářet na základě požadované úpravy. Celá procedura obvykle trvá jednu až dvě hodiny podle složitosti zákroku.

Váš chirurg může změnit tvar vašeho nosu několika způsoby v závislosti na tom, kolik je toho na struktuře vašeho nosu potřeba odebrat, nebo naopak přidat. Někdy se používají také implantáty nebo kostní štěp, který se přidává ke kosti vašeho nosu. Pro drobné úpravy se nejčastěji využívá chrupavka z přepážky nosu a někdy dokonce i ucha. Pro větší úpravy lze vzácně také odebrat chrupavku z žeber nebo jiné části těla. [3, 4, 5]

Rhinoplastika: před a po

Plastické operaci nosu předchází konzultace s plastickým chirurgem, který s vámi nejprve prodiskutuje postup, rizika i průběh rekonvalescence, dále zhodnotí, zda je pro vás operace vhodná, a seznámí vás s tím, jak bude zákrok probíhat. Lékař bude chtít znát vaši zdravotní anamnézu a provede vyšetření zahrnující krevní testy a fyzickou prohlídku vnější i vnitřní části nosu.

Dále vám sestřička či asistentka pořídí fotografické snímky z různých úhlů, abyste mohli v počítači vidět možné výsledky plastické operace, které s vámi bude lékař konzultovat. Dále vám chirurg vysvětlí, co vše pro vás může plastika nosu znamenat, proto byste měli otevřeně mluvit o tom, jaká jsou vaše očekávání.

Po zákroku

Po operaci zůstanete na klinice nebo v nemocnici ještě několik hodin na pozorování, a pokud bude vše v pořádku, půjdete ještě tentýž den domů. Po zákroku vám lékař může pod nos umístit kovovou dlahu, která bude podpírat nový tvar vašeho nosu po dobu až jednoho týdne. Přibližně týden po operaci vám chirurg také vyndá stehy, tedy za předpokladu, že nepoužil stehy, které se samovolně rozpustí. [6, 7]

Rekonvalescence po rhinoplastice

V prvních dnech od operace můžete zaznamenat mírné krvácení a odtok hlenu či staré krve. Váš lékař vám proto může umístit pod nos kousek gázy, který si budete podle jeho pokynů pravidelně vyměňovat. Můžete také pociťovat mírné bolesti hlavy, váš obličej bude pravděpodobně nateklý a výjimkou nejsou ani modřiny.

Oteklý nos po rhinoplastice obvykle odezní po uplynutí tří týdnů, stejně jako modřiny či zarudnutí. Přibližně za týden byste měli být schopni vrátit se do práce či do školy, ale na fyzické aktivity si budete muset počkat 4 až 6 týdnů. Váš chirurg vám však může doporučit vyhýbat se v prvních týdnech po operaci následujícím věcem:

  • namáhavé fyzické aktivity,
  • plavání,
  • smrkání,
  • nadměrné žvýkání,
  • smích, úsměv nebo jiné výrazy obličeje, které vyžadují hodně pohybu obličejových svalů,
  • přetahování oblečení přes hlavu,
  • používání brýlí,
  • neopatrné čištění zubů,
  • slunění – při nadměrném vystavení slunečnímu záření se může trvale změnit barva kůže kolem nosu. [8, 9]

Neinvazivní rhinoplastika

V současné době je rovněž možné podstoupit bezoperační metodu úpravy nosu s pomocí dermálních výplní na bázi kyseliny hyaluronové, jež se aplikují pomocí tenkých jehliček. Ošetření může trvat 15 minut až hodinu a předchází mu aplikace anestetické masti.

Na rozdíl od klasického zákroku nevyžaduje žádnou rekonvalescenci a je finančně méně náročná. Nevýhodou této procedury je ale to, že není permanentní, jelikož zpravidla přetrvává přibližně jen 6 měsíců. Běžným vedlejším účinkem bývá pouze zarudnutí kůže, případně otok či modřiny v místě vpichů. [10, 11]

Plastika prsou může být řešením nízkého sebevědomí i bolestí zad. Jak zákrok probíhá?
Přečtěte si také:

Plastika prsou může být řešením nízkého sebevědomí i bolestí zad. Jak zákrok probíhá?

Vedlejší účinky plastiky nosu

Stejně jako s každým jiným chirurgickým zákrokem se i s plastikou nosu pojí určitá rizika, se kterými vás lékař seznámí při vstupní konzultaci. Dále by vám měl také vysvětlit, jak pravděpodobná jsou tato rizika a jak jednat v případě, pokud by se u vás nějaký problém objevil.

Mezi rizika spojená s jakoukoli operací patří především alergická reakce na anestetikum, nadměrné krvácení a krevní sraženina. Konkrétně rhinoplastika pak může vést k následujícím komplikacím:

  • trvalé dýchací potíže,
  • poškození stěny chrupavky mezi vašimi nosními dírkami,
  • změněný čich,
  • silné krvácení z nosu. [12]

Rhinoplastika: cena

Cena rhinoplastiky se liší v závislosti na mnoha faktorech, ale odvíjí se zejména od kliniky, kde plastický zákrok podstupujete, a závisí i na zkušenostech či reputaci chirurga, který operaci vykonává. Zda podstoupíte rhinoplastiku ve městě Praha, Brno nebo jinde, už tedy tak podstatné není.

O konečné ceně pak dále rozhoduje složitost zákroku, individuální potřeby pacienta a podobně. Průměrná cena za neinvazivní rhinoplastiku činí kolem 5000 Kč. Ceny za běžnou rhinoplastiku se v České republice pohybují zhruba od 30 000 Kč do 55 000 Kč. [13, 14, 15]

Zdroje: mediest.cz, plasticsurgery.org, healthline.com, mayoclinic.org, nhs.uk, mayoclinic.org, perfectclinic.cz, medicomclinic.cz, estheticon.cz, asklepion.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?