Rakovina jater často doprovází další jaterní onemocnění. Jak se projevuje?

18. 3. 2019 9:00
přidejte názor

Rakovina jater sice nepatří mezi nejčastěji se vyskytující nádorová onemocnění, pro pacienty je však velice nebezpečná. Zpočátku často probíhá zcela bez příznaků a když lékaři nemoc odhalí, bývá už příliš pozdě. Rakovina jater většinou vzniká u pacientů, kteří již nějakou jaterní chorobou trpí, v Česku každoročně přibude asi 800 nových případů. 

Podle původu lékaři rozlišují dva druhy zhoubných nádorů jater. Může se jednat buď o primární nádory, které vznikají přímo z jaterních buněk, nebo jde o metastázy, které se do jater dostávají krevní cestou z jiných orgánů (především z plic, tlustého střeva nebo konečníku). Zhoubné buňky se do jater mohou dostat také ze žlučníku či žlučových cest.

Příčiny vzniku rakoviny jater

Nejčastěji se vyskytujícím primárním nádorem jater je hepatocelulární karcinom, který tvoří až 90 % případů. Vzniká často v důsledku onemocnění chronickou jaterní cirhózou, nadměrného užívání alkoholu a kouření. Dále jsou rakovinou jater ohroženi lidé, u kterých se projeví:

Rakovina jater se může projevit také v souvislosti s užíváním anabolických steroidů nebo hormonální antikoncepce u žen. Vliv mohou mít také aflatoxiny, což jsou plísňové jedy napadající různé druhy potravin (především arašídy, obiloviny, různé druhy ořechů nebo koření).

Jak se pozná rakovina jater

Prvotní příznaky rakoviny jater bývají často velmi nespecifické, proto je těžké toto onemocnění včas odhalit. Hlavní projevy jsou:

  • Bolesti břicha (zejména na pravé straně pod žebry)
  • Velká únava a vyčerpání
  • Nechutenství, úbytek váhy
  • Vyšší teploty nebo naopak zimnice
  • Žloutenka
  • Zvětšení břicha kvůli výpotku
  • Pocit plnosti po pozření malého množství stravy
  • Névy (prokreslené cévy na kůži)
  • Svědění kůže

Játra bývají zvětšená, tuhá a na povrchu nerovná, na pohmat jsou však nebolestivá. Pokročilý nádor může utlačovat další orgány a průběh onemocnění může být proto velice bolestivý. Mezi nejčastější komplikace patří metastázy v plicích a uzlinách. V posledním stádiu může také dojít zánětu žlučníku a žlučových cest nebo k úplnému selhání jater.

Vyšetření

Časná stádia tohoto onemocnění mohou být po řadu měsíců či let naprosto bezpříznaková, proto je těžké ho včas diagnostikovat a úmrtnost pacientů je poměrně vysoká. K odhalení karcinomu jater lékaři využívají několik základních vyšetření. Provádí se speciální odběr krve, vyšetření ultrazvukem nebo RTG hrudníku. Jelikož nádor poškozuje jaterní tkáň, projeví se to také na zvýšených jaterních testech.

Léčba rakoviny jater

Prognóza karcinomu jater je závislá především na velikosti nádoru, ale také na dalších doprovodných faktorech. Hlavním způsobem léčby je chirurgické odstranění nádoru neboli resekce jater. Tato léčba má jako jedna z mála velkou šanci na úspěch, lze ji však provést pouze ve zlomku případů. Krajním řešením pro pacienty, kteří splní přísná kritéria, je transplantace jater.

Pokud nelze nádor přímo odstranit, lékaři mohou operaci provést vpichem injekce naplněné ethanolem, který je pro nádorovou tkáň velmi toxický. Aplikace 95% alkoholu způsobuje vysušení nádorových buněk a jejich následné odumření.

Pokud rakovinu jater nelze léčit chirurgicky, další možností je radioterapie spojená s chemoterapií, která se využívá pro zmenšení nádoru. V případě, že se onemocnění již nedá vyléčit, lékaři se zaměřují především na zkvalitnění života pacienta. Ke zpomalení růstu nádoru se využívá tzv. embolizace ucpáním cév do jater.

Biologická léčba rakoviny jater

Systémová léčba rakoviny jater zahrnuje speciální tablety, které dokáží nemocným výrazně prodloužit život a mají vliv i na jeho kvalitu. Tento lék obsahuje účinnou látku s názvem sorafenib, jež brání prokrvování nádoru a růstu zhoubných buněk. V současné době je biologická léčba rakoviny jater v České republice plně hrazena zdravotní pojišťovnou.

Rakovina jater a prevence

Lidé, kteří se chtějí karcinomu jater vyvarovat, by měli dodržovat několik základních doporučení:

  • Nechte se očkovat proti žloutence
  • Dodržujte správnou osobní hygienu
  • Omezte nadměrnou konzumaci alkoholu
  • Vyvarujte se konzumaci potravin, u kterých se objevují zárodky plísně.
  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?