Cirhóza jater začíná nenápadně. Na vině bývá alkohol či jiné onemocnění

Cirhóza jater je závažné chronické onemocnění, při němž dochází k vážnému poškození jater. Nejčastěji se rozvíjí v důsledku dlouhodobé nadměrné konzumace alkoholu nebo u pacientů, které trápí virová hepatitida typu B a C. Co se týče léčby, zpočátku je důležitá hlavně dieta a celková úprava životosprávy, zatímco v pokročilých stádiích mohou lékaři kromě zmírňování příznaků zvážit také transplantaci jater.

Co je cirhóza jater?

Cirhóza jater je závažné jaterní onemocnění, při kterém se u pacientů rozvíjí nekróza jater, zvýšená tvorba vaziva (fibróza jater) a následně také uzlovitá přestavba jaterních buněk. Postupně tak dochází k úplné přeměně jaterní tkáně i jejich cévního řečiště. Ačkoliv jsou tedy játra za normální situace schopná rychle se regenerovat, v případě poškození je tato obnova nedokonalá a nově vzniklá tkáň přestává plnit svou funkci.

Jaterní cirhóza se lidově označuje také jako tvrdnutí jater. Název tohoto onemocnění pochází z řečtiny, kde slovo kirrhos znamená nažloutlý. Lékaři tak označovali nemocné, kterým se v těle hromadila žluč, což vedlo ke žloutnutí jejich pokožky. Cirhózou poraněná játra totiž začínají být neproniknutelnou překážkou, krev se před nimi hromadí a může se rozvinout také portální hypertenze.

Příčiny jaterní cirhózy

Cirhóza jater může mít řadu různých příčin. Většina lidí si toto onemocnění automaticky spojuje s nadměrnou konzumací alkoholu, ještě častěji jsou však na vině virové hepatitidy typu B a C. Jaterní cirhóza v takovém případě vznikne buď bezprostředně po onemocnění hepatitidou, nebo o něco později jako následek jejího chronického průběhu.

Jak často konzumujete alkohol?

Alkoholická cirhóza jater se projeví zhruba ve 20 % případů. Doba užívání alkoholu a množství, které vede k nevratnému poškození jater, jsou však velice individuální. U mužů se za nebezpečnou považuje konzumace 60 gramů alkoholu denně, ženy mají ovšem daleko nižší toleranci a nebezpečí představuje již 20 gramů.

Další možné příčiny

 • Biliární cirhóza jater – dlouhodobá obstrukce žlučových cest
 • Kardiální cirhóza – nemoc, při níž dochází k chronickému srdečnímu městnání
 • Autoimunitní hepatitida – způsobuje chronické poškozování jater, zánět a jizvení
 • Wilsonova choroba – vrozená porucha metabolismu mědi
 • Hemochromatóza – onemocnění spojené s nadměrným hromaděním železa v játrech
 • Cystická fibróza
 • Vzácné metabolické poruchy (porfyrie, glykenóza, galaktosemie)
 • Toxické poškození jater – léky nebo jedy
 • Kryptogenní (idiopatická) cirhóza – nejasný původ cirhózy

Jednou z možných příčin cirhózy je také nealkoholická steatóza jater neboli ztukovění. Za tento problém je zodpovědný především zvýšený příjem potravy, ale také snížená citlivost tkání k inzulinu v důsledku nadváhy a genetické predispozice. Prostá steatóza játra výrazně nepoškozuje, pokud je ovšem spojená s chronickým zánětem, může vyústit v cirhózu. Poté hovoříme o nealkoholické steatohepatitidě (NASH).

Cirhóza jater a její stádia

Jak již bylo avizováno výše, alkoholická choroba jater patří mezi nejčastější příčiny jaterní cirhózy. Podle toho, jak moc jsou játra pacienta poškozená, lékaři rozlišují několik stupňů tohoto onemocnění:

 • Steatóza jater a steatohepatitida (ztukovatění jater a chronický zánět)
 • Steatofibróza jater (nahrazování jaterních buněk vazivem)
 • Cirhóza jater (poslední stádium)

Jaké má cirhóza jater příznaky?

Cirhóza jater zpočátku mívá nenápadný průběh a typické příznaky se obvykle dostaví až v pozdějších stádiích, kdy dojde k celkovému narušení funkce jater nebo jejich úplnému selhání. Mezi první nespecifické projevy, které mohou být také známkou mnoha jiných onemocnění, se řadí třeba zvýšená únava, ztráta chuti k jídlu, nadýmání, zácpa, výrazné hubnutí nebo také lehké otoky v oblasti kotníků.

V pozdějších stádiích může cirhózu jater doprovázet poměrně pestrá škála symptomů. Někdy převažuje spíše poškození jaterní tkáně, jindy jsou naopak patrné hlavně projevy poškození krevního řečiště. Mezi charakteristické příznaky cirhózy jater patří:

 • Tlak v pravém podžebří
 • Slabost a celkové vyčerpání
 • Nechutenství
 • Úbytek svalové hmoty
 • Ikterus – zežloutnutí kůže
 • Porucha srážlivosti krve
 • Zvýšená krvácivost dásní
 • Krvácení z nosu
 • Krvácení z jícnu
 • Poruchy menstruačního cyklu
 • Pokles libida a potence
 • Gynekomastie a mizející ochlupení na hrudi

Pokročilá cirhóza jater bývá u pacientů patrná na první pohled. Typické jsou tenké končetiny, velké nafouklé břicho a bledá či zažloutlá kůže, kde se objevují četné pavoučkové névy, podlitiny a petechie. Jazyk a rty bývají výrazně červené, na dlaních se objevuje erytém, pacient má paličkovité prsty a jeho břišní stěna ochabuje, což často vede ke vzniku kýly. Zároveň jsou typické otoky dolních končetin v různém rozsahu.

Možné komplikace

U pacientů trpících jaterní cirhózou se mohou projevit nebezpečné zdravotní komplikace, které také často bývají příčinou jejich předčasného úmrtí. Jedná se například o choroby trávicího ústrojí, jaterní a renální selhání, jaterní encefalopatii (poškození mozkové tkáně) či rakovinu jater, ale nemocní bývají také náchylnější k různým infekcím.

Mezi nejzávažnější komplikace patří portální hypertenze neboli zvýšený tlak v jaterní žíle, který způsobuje vznik jícnových a žaludečních varixů, zvětšení sleziny, selhání ledvin nebo ascites při cirhóze jater (hromadění tekutiny v dutině břišní). Náhlé zhoršení jaterní cirhózy, které vyústí v bezvědomí a často končí smrtí pacienta, se označuje jako jaterní kóma.

Diagnostika

Jelikož cirhóza jater často probíhá bez jakýchkoliv vnějších příznaků, nebo svými symptomy zpočátku připomíná jiné obtíže, diagnostikovat tuto nemoc rozhodně není jednoduché. Pacient obvykle nemá o poškození jater žádné tušení a diagnózu proto může odhalit třeba běžné vyšetření nebo vstupní prohlídka do zaměstnání.

Pokud má lékař podezření na cirhózu jater, nejprve podrobně projde pacientovu anamnézu, následně provede fyzikální vyšetření a odešle nemocného na laboratorní testy. Játra lze dále vyšetřit pomocí ultrazvuku, počítačové tomografie (CT) nebo biopsie. Z důvodu časté přítomnosti varixů je potřeba zkontrolovat také žaludek a jícen.

Léčba jaterní cirhózy

Možnosti léčby jsou v dnešní době stále dost omezené. Základním opatřením je okamžitě ukončit působení faktorů, které mají na játra negativní vliv a poškozují je. Jestliže je tedy příčinou vzniku tohoto onemocnění nadměrná konzumace alkoholu, pacient by měl tento zlozvyk zcela odbourat a stát se abstinentem. Pokud je na vině virová hepatitida nebo Wilsonova choroba, je nutné včas zahájit odpovídající léčbu.

Dieta při cirhóze jater

Dále jsou na místě také podpůrná opatření, která zahrnují třeba úpravu životosprávy nebo podávání vitamínů (A, D, E, K) a hepatoprotektiv. Důležitá je také speciální dieta pro cirhotiky, kdy se pacient musí obejít bez přílišného solení, tučných či smažených pokrmů a kořeněných jídel. Strava by naopak měla být bohatá na bílkoviny i vlákninu a rostlinné tuky by měly převládat nad těmi živočišnými. Pokud jde o bylinky na cirhózu jater, lékaři nejčastěji doporučují ostropestřec mariánský, kořen smetánky lékařské nebo také plody kustovnice.

Transplantace jater

V pokročilejších stádiích mohou lékaři zvážit také transplantaci jater. Jelikož se však jedná o složitý proces, který má výrazný vliv na kvalitu pacientova života, je nutné předem provést důkladné testování. Po zákroku musí pacient dodržovat přísnou dietu, nesmí pít alkohol ani kouřit a denně musí konzumovat větší množství léků, které působí na jeho imunitu a pomohou tělu přijmout nový orgán.

Prognóza

Cirhóza jater patří mezi choroby, které nejčastěji trápí pacienty v dospělém produktivním věku. Výzkumy naznačují, že postiženi bývají obvykle příslušníci slabších sociálních vrstev nebo dobře zajištěné ženy ve středním věku, které řeší syndrom opuštěného hnízda prostřednictvím alkoholu.

Počet nemocných se rok od roku zvyšuje a v České republice lékaři každoročně zaznamenají zhruba dva tisíce nových případů jaterní cirhózy. Délka života u pacientů s tímto onemocněním bývá až o deset let kratší než u zdravých jedinců, přičemž ženy umírají dokonce ještě dříve.

21 comments

 • játra to je většínou konečná stanice

 • 6O g alkoholu denně? Copak jsme v Rusku? Pokud vím, jenom tam se vodka měří na gramy…

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Apegasusi,

   měření dávky alkoholu na gramy je standardní i v České Republice.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Ludmila Cápová /

  Jako-potíže s játry, kdy už člověk vypadá na umření- to prosím každý pozná.
  Informace snad měla varovat před potížemi. A brzkými potížemi.
  Článek je nanic !!! Ztráta času.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Cápová,

   mrzí nás, že článek považujete za ztrátu času, nicméně cirhóza jater je zpočátku asymptomatická/ s nespecifickými příznaky – s tím my bohužel nic nenaděláme.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

  • Šafránek /

   Pokud jste četla dobře a trošku se o tuto problematiku zajímáte, pak jistě víte že jsou určité signály, které varují ze je něco špatně. Nicméně diagnostikovat např. rakovinu jater včas není zase tak jednoduché a bohužel se to podceňuje. Za mě článek pěkně zpracovaný.
   P.S. pokud jste větší odborník na problematiku a přijde vám článek zbytečný, pak se necháme rádi poučit od Vás.
   Šafránek (čtenář)

 • Dobrý den. Mám cirhózu jater z alkoholů kolik mi tak zbiva času mám už docela velké bolesti díky petr

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Petře,

   nelze jednoznačně odpovědět na tuto těžkou otázku, aniž bychom vás kompletně znali a vyšetřili. Pokud máte cirhózu jater v posledních stadiích a byl byste schopen rok abstinovat, bude Vám nabídnuta transplantace jater. Ale pouze při absolutní abstinenci.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Díky Za odpověď bohužel už sem to vzdal a stále piju víno denně láhev je to rok , více ? Děkuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Petře,

   pomocnou ruku by vám mohli nabídnout na psychiatrii. Zde by vám mohli pomoci s psychickou stránkou a najít důvod přestat pít. Co se týče interního onemocnění – jater, je k léčbě potřeba nekompromisní absence alkoholu. Nelze léčit játra, když příjem toxické noxy nadále pokračuje.

   Přejeme pevné nervy.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

  • Proč to vzdávat. Já měl akutní selhání jater. Nakym zazrakem jsem to přežil. Samozřejmě mám cirhozu jater. Pil jsem 1,5 litru rumu denně. Od propuštění z nemocnice kde jsem byl asi cca 1 rok kdy jsem nepil se to postupně zlepsovalo az do ted kdy můžu říct že žiju normálně a samozřejmě abstinuji a davam si pozor na to co jim ale zásadní dietu nedržím. Je mi 37 let. Tak proč to vzdávat.

 • Dobrý den. Člověk pro kterého pracuji, vypije denně 0,5 až 1,5 l vodky. Je mu 60 let a váží asi 120 kg. Dělá tam ještě kolega. Alkoholu vypije stejně, jen je starý 30 let a váží 60 kg. Oba mají typické příznaky cirhózy. Oba takto pijí již několik let. Otázka zní jak dlouho toto lidské tělo vydrží? Není zde riziko přenosu nějakých nemocí na ostatní? Děkuji za odpověď.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Luboši,

   každé lidské tělo je individuální a od toho se také odvíjí prognóza cirhózy. Obecně čím více je cirhotik polymorbidní, tj. má více nemocí (např. diabetes, nadváhu, srdeční problémy, vysoký tlak, atd.), tím méně jeho tělo vydrží. Nejnebezpečnější vyústění cirhózy jater je nádor jater. Riziko přenosu nemocí je jen takové, pokud by o sebe příliš nepečovali a přenášeli nějakou infekční chorobu. Stran cirhózy či nádoru přenos nemoci možný není.

 • Ta léčba je dosti odfláknutá. Pokud se jedná o cirhózu zapříčiněnou alkoholem, tak je jasné, že se alkohol vysadí, to snad ne třeba zmiňovat. Ale co třeba zmiňovat, což jste neučinili, je konkretizování zahájení léčby “Je třeba začít odpovídající léčbu” co si pod tím má laik, jako já představit podle vás? To je jako když by jste chtěli definovat, že teorie relativity znamená E=mc2, už tedy chápete, co znamená teorie relativity? To je prostě definice/popis k hovnu. Prý “Je třeba začít odpovídající léčbu” no ty vole, když je někdo nemocný má se jako léčit na co je nemocný jo? Já myslel, že když budu mít třeba šedý zákal, půjdu na transplantaci nohy. Nebo když mě chytne rýma, nechám si nasadit inzulín. Ale teď už vím, že se má člověk léčit na to, na co je nemocný WÓÓÓÓW.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Kubíne,

   článek má informativní charakter, určitě nechceme zatěžovat čtenáře sáhodlouhým rozpisem informací ohledně léčby, které daný pacient stejně dostane od svého ošetřujícího lékaře. Naši čtenáři ale mohou kdykoliv v komentářích o více informací požádat a my jim moc rádi vyhovíme. Ohledně léčby cirhózy – cirhózu nezpůsobuje pouze alkohol, ale i další příčiny (např. metabolické onemocnění, hepatitidy atd.). V první řadě je tedy potřeba vyřadit primární insult a léčit případné příznaky vznikající na podkladě insuficience jater. Dále jsou pacientům podávána tzv. hepatoprotektiva, vitaminy rozpustné v tucích, u autoimunitní hepatitidy kortikoidy, atd. vždy přísně individuálně podle daného pacienta. Posledním řešením je transplantace jater a další chirurgické operace komplikací způsobených cirhózou.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Kostelejova Margareta /

  Dobrý den, je možné že onemocnění jater může způsobit i dlouhodobé užívání léků, které jsou pro život člověka důležité k jeho přežívání? Děkuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Kostelejová,

   onemocnění jater může vzniknout i iatrogenně – např. způsobené předepsanými léky.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Ilona Pribylova /

  Dobrý den!
  Potřebuji poradit.
  Šest let se léčím s autoimunnim onemocněním jater- primární biliarni cirhozou, beru lék Ursosan. Naštěstí mi na nemoc přišli včas, mám první stupeň.
  A teď kvůli čemu vám píšu. Před půl rokem jsem se přestěhovala z Prahy do Uherského Hradiště, nechtělo se mi dojíždět tak jsem změnila gastroenterologa, přešla jsem na gastroenterologii do tohoto města, a teď toho začínám litovat.
  Pán doktor mne bez vyšetření a odberech krve vysadil Ursosan prý že ho nepotrebuji, že si játra pořadí sama že se prý vyléčí.
  Asi tak po. měsíci jsem začala mít potíže, které mám doteď a stupňůji se, jsem hrozně unavená, mám strašně svědění těla, ošklivou výtažků na kůži, ( kožní lékařka mi řekla že to je od jater), a jiné potíže. Obvodní lékařka mj nechala udělat jaterní testy, a mám je spatne, (, gastroenterologa to vůbec mě potíže nezajímají). Chtěla jsem aby mi obvodní paní doktorka napsala znovu Ursosan a ta mne řekla že ona nemůže.
  Jsem z toho zoufalá a nevím co mám dělat. Mám podezření ze se mi nemoc zhoršila, začínají mi i otekat nohy.
  Přemýšlím o tom že zavolám tě me bývale paní doktorce na gastroenterologii co jsem k ní chodila a tuto nemoc mne diagnostikovat. Tyto potíže co. mám teď jsem měla před tím jen v menším množství než mi na primární biliarni cirhozu přišli.
  Vůbec nevím co mám dělat, je mi stále hůř a jsem toho zoufalá. Prosím. poraďte mi. Děkuji.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den, paní Přibylová,

   pokud máte primární biliární cirhozu, Ursosan byste brát měla. Doporučuji kontaktovat bývalou paní doktorku, nejen kvůli receptu, ale možná i poradí dobrého gastroenterologa ve vašem okolí, abyste nemusela dojíždět tak daleko.

 • Alkoholici prestanou pít a co ti kterí nechlastaj a stejně cirhozu mají

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top