Zánět slepého střeva: jak poznat příznaky?

Jedna z velmi častých operací, která může postihnout všechny věkové kategorie, je akutní zánět slepého střeva. Jeho operativní odstranění, apendektomie, má dvojí chirurgické řešení. Jednak jde o klasický přístup otevřenou cestou nebo ho lze odstranit tak zvanou laparoskopickou metodou, pomocí optiky.

Slepé střevo lidově “slepák” se nachází v pravém podbřišku a v trávicím procesu nezastává žádný úkol. Jedná se o orgán, bez kterého se tělo může snadno obejít.

Akutní zánět slepého střeva je onemocnění, které skutečně postihuje lidi bez ohledu na věkovou kategorii. Ve skutečnosti se jedná o zánět červovitého výběžku (apendix vermoformis) slepého střeva, což je výchlipka na jeho konci. Pokud je uložení červa typické s klasickým klinickým průběhem, většinou nevznikají problémy s určením diagnózy. Diagnostické obtíže mohou nastoupit u dětí v kojeneckém věku, u těhotných žen a při atypickém uložení červa.

Klinický průběh – příznaky zánětu slepého střeva

Jak poznat zánět slepého střeva? A na které straně je slepé střevo? Klasický klinický průběh zánětu začíná neurčitou bolestí v nadbřišku nebo v okolí pupku. Pacient si stěžuje na nauzeu, zvracení. Bolest se postupně přestěhuje do pravého podbřišku a při vyšetření pohmatem udává pacient tlakovou bolest v tomto bodě (Mac Burneyův bod). Nález per rectum bývá normální.

Dalšími doprovodnými příznaky zánětu bývají změna tělesné teploty, která bývá ze začátku mírně zvýšena, později přechází až v horečku, zpravidla zrychlený puls – kolem 90/min, zácpa, nechutenství a citlivost břicha na dotek.

Léčba zánětu slepého střeva

Appendektomie má dvojí chirurgické řešení. Jedná se o klasický přístup otevřenou cestou nebo je možno operaci provést tak zvanou laparoskopickou metodou. Laparoskopická metoda je moderní způsob odstranění červovitého přívěsku pomocí optiky. Jedná se o metodu, která je jednak pro pacienta šetrnější, dále pak je vhodné její použití při nejasnosti pacientových obtíží.

Ženy s gynekologickým onemocněním a lidé s větší tělesnou hmotností

Klinické příznaky výše uvedené mohou být u žen způsobeny i gynekologickým onemocněním. Lékaři proto volí metodu endoskopickou, při které je možno zároveň zrevidovat i gynekologické orgány, aniž by bylo nutné provedení minilaparotomie.

Tato metoda se také často používá u pacientů s větší tělesnou hmotností. Laparoskopická metoda pomáhá předcházet většímu pararektálnímu řezu, který se používá při otevřeném klasickém přístupu.

Byli jste někdy na operaci?

Klasický přístup

U klasického přístupu z pararektálního řezu operatér postupně po vrstvách pronikne do dutiny břišní. Nejprve se appendix „vyluxuje“ (vytáhne) před stěnu břišní (při akutním zánětu má appendix překrvené cévní serózy, gangrenózní červ je barvy hnědozelené).

Tabákový steh

Dalším krokem operace je podvázání výživné tepny a poté se na cékum kolem červa naloží tabákový steh. Snesení appendixu se provádí při bázi. Zbylý pahýl se zanoří a tabákový steh zauzlí, dutina břišní se na závěr zreviduje a chirurg uzavírá stěnu břišní po vrstvách.

Komplikace

U appendixů gangrenózního typu někdy dochází k hnisání podkoží v místě operační rány.

Prognóza

Pacientovi se zpravidla během šesti dnů zhojí rána a přibližně za čtrnáct dní až za tři týdny je zcela zdráv a schopen zcela normálního pohybu.

Zánět slepého střeva u dětí

Zánět slepého střeva se obvykle vyskytuje u dětí starších 3 let, novorozenecké záněty slepého střeva jsou velmi vzácné.

Nemoc se u dětí projevuje stejně jako u dospělých. Objeví se bolesti v oblasti pupku, zvýšená teplota a zvracení. Častým znakem zánětu slepého střeva je, že nemocné dítě se choulí do klubíčka. Nepodceňujte projevy nemoci a ihned navštivte lékaře. Při zanedbání zánětu by mohlo dojít k prasknutí slepého střeva, ze kterého by vytekl hnis do břišní dutiny, což by mohlo mít za následek závažný zánět pobřišnice.

Zánět slepého střeva: jak poznat příznaky?
4 (79.53%) 43 hlasování

15 comments

 • Jak můžete dobytci napsat že slepé střevo nemá žádnou funkci? Slepé střevo má pravděpodobně velice důležitou funkci jako kultivátor a sklad mikrobiomu. Pitomci.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, xyz,

   o funkci skladu mikrobiomu se uvažuje, ale zatím se tato informace nepotvrdila. U člověka délka přežití bez slepého střeva je stejně dlouhá jako u jedinců se slepým střevem.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

  • Hochu, to není potvrzené.

  • Chci se zeptat pana xyz jestli by to nešlo napsat slušněji ale asi máte ten kultivátor v hlavě ty osle korunovany

  • Ahoj, mohl by mi někdo prozradit jestli ta operace nebo jestli to poté operaci bolí je mi teprv 12 let a ani ten zánět nemám potvrzený ale strašně se bojím a jestli by mne to nemohlo nějak omezit v pohybu já totiž hodně rada tancuju. Tak prosím odpovězte a hezky den 😉😬

   • Redakce Zdraví.Euro.cz /

    Dobrý den, Míšo,

    v dnešní době se většina operací děla laparoskopicky – to znamena, že se nedělá velký vstupní řez na břiše, ale jen pár menších otvorů pro zavedení přístrojů. Proto rekonvalescence, tedy zotavování trvá mnohem kratší dobu. Až budete opět zdravá, v pohybu vás to omezovat nebude.

    Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý den teta je právě po operaci. Přijata byla s bolestmi břicha 26.5.S tím že jí budou operovat žlučník v pondělí. Museli jí otevřít v neděli večer a zjistil,že má prasklý slepak a ještě střeva šla jí stolice do břicha. Už je to 18 dní a není v pořádku stále je na JIP. Do břicha má díru asi 20 cm každý 3 den je pod narkozou na čištění. Doufám že se zlepší. Slepak není standa.

  • Prosim mohu se na něco optat? Přímo vás? Měla teta teplotu u tohoto záchvatu a prosím mela zvracení či nějaký průjem ? Nebo ” jen koliku” ? A – udělali ji první UZ? Sono tedy? Prosim zda můžete odpovědět na můj mail petrakubosova@email.cz Moc dekuji

 • Aliczek007 /

  Slepák je sranda operace jen pokud se s ním jde včas. Prasklé střevo je velký problém. To Vám řekne každý. Ale to platí u všeho… Nic se nesmí zanedbat. To je potom daleko složitější a komplikovanější i obyčejná chřipka.

 • Pavel Mlynsky /

  Myslite ze se jedna o zanet slepeho streva pokud me dva dny po sobe brzy rano budi velmi silna volest v pravem podbrisku ,,ale zadne dalsi priznaky k,jako bolest kolem pupiku,teplotu atd nemam ?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Mlýnský,

   nemůžeme pomoci bez anamnézy ani důkladného fyzikálního vyšetření. Rozhodně se nechte vyšetřit na nejbližší chirurgii k vyloučení náhlé příhody břišní, protože ohrožuje na životě a u starších lidí nemusí být doprovodné příznaky výrazné.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Lacková Žaneta /

  Dobrý den,dnes s mojí dcerou na pohotovosti , kvůli silné bolesti břicha a pocitu na zvracení , zvýšená teplota na dotek citlivé okolí pupíku a pravé strany .Poslali nás domů s tím že dieta a při zhoršeném stavu přijet ,přijde mi divné že u 9 leté dívky neudělali aspoň sono nebo nevzali krev je tohle normální postup.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Lacková,

   nemůžeme bohužel hodnotit dané lékaře, jelikož jsme nebyli na místě. Pravděpodobně z fyzikálního vyšetření usoudili, že se nejedná o náhlou příhodu břišní. Při podezření na NPB se doplňuje vyšetření o RTG/sono a laboratorní vyšetření moči a krve.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Nechci uvádět xd /

  Dobrý den, je mi 12 let a mám pocit že se se mnou něco děje. Nejsem si však jistá a tak se snažím najít něco co odpovídá mému zdravotnímu stavu. Mámě jsem nic neřekla, v podbříšku mne to občas bolí když se snažím nahmatat kde je to bodavá bolest až tupá. Bojím se že mám slepé střevo. Spolužačka již byla na operaci a také je při těle ( je tlustá) když to tak řeknu. Předem děkuji za odpověď.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Anonymko,

   bolesti břicha nikdy nepodceňujte, i kdyby se nakonec jednalo o banální záležitost. Je potřeba vyloučit náhlou příhodu břišní (kam patří i zánět slepého střeva), která může být i život ohružující. Určitě to proto mamince řekněte co nejdříve a nechte se vyšetřit na chirurgické ambulanci.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top