Zánět slepého střeva: jak poznat příznaky?

zánět slepého střeva

Jedna z velmi častých operací, která může postihnout všechny věkové kategorie, je akutní zánět slepého střeva. Jeho operativní odstranění, apendektomie, má dvojí chirurgické řešení. Jednak jde o klasický přístup otevřenou cestou nebo ho lze odstranit tak zvanou laparoskopickou metodou, pomocí optiky.

Slepé střevo se nachází v pravém podbřišku a v trávicím procesu nezastává žádný úkol. Jedná se o orgán, bez kterého se tělo může snadno obejít.

Akutní zánět slepého střeva je onemocnění, které skutečně postihuje lidi bez ohledu na věkovou kategorii. Ve skutečnosti se jedná o zánět červovitého výběžku (apendix vermoformis) slepého střeva, což je výchlipka na jeho konci. Pokud je uložení červa typické s klasickým klinickým průběhem, většinou nevznikají problémy s určením diagnózy. Diagnostické obtíže mohou nastoupit u dětí v kojeneckém věku, u těhotných žen a při atypickém uložení červa.

Klinický průběh – jak poznat zánět slepého střeva

Klasický klinický průběh zánětu slepého střeva začíná neurčitou bolestí v nadbřišku nebo v okolí pupku. Pacient si stěžuje na nauzeu, zvracení. Bolest se postupně přestěhuje do pravého podbřišku a při vyšetření pohmatem udává pacient tlakovou bolest v tomto bodě (Mac Burneyův bod). Nález per rectum bývá normální.

Dalšími doprovodnými příznaky zánětu bývají změna tělesné teploty, která bývá ze začátku mírně zvýšena, později přechází až v horečku, zpravidla zrychlený puls – kolem 90/min, zácpa, nechutenství a citlivost břicha na dotek.

Léčba zánětu slepého střeva

Appendektomie má dvojí chirurgické řešení. Jedná se o klasický přístup otevřenou cestou nebo je možno operaci provést tak zvanou laparoskopickou metodou. Laparoskopická metoda je moderní způsob odstranění červovitého přívěsku pomocí optiky. Jedná se o metodu, která je jednak pro pacienta šetrnější, dále pak je vhodné její použití při nejasnosti pacientových obtíží.

Ženy s gynekologickým onemocněním a lidé s větší tělesnou hmotností

Klinické příznaky výše uvedené mohou být u žen způsobeny i gynekologickým onemocněním. Lékaři proto volí metodu endoskopickou, při které je možno zároveň zrevidovat i gynekologické orgány, aniž by bylo nutné provedení minilaparotomie.

Tato metoda se také často používá u pacientů s větší tělesnou hmotností. Laparoskopická metoda pomáhá předcházet většímu pararektálnímu řezu, který se používá při otevřeném klasickém přístupu.

Byli jste někdy na operaci?

Klasický přístup

U klasického přístupu z pararektálního řezu operatér postupně po vrstvách pronikne do dutiny břišní. Nejprve se appendix „vyluxuje“ (vytáhne) před stěnu břišní (při akutním zánětu má appendix překrvené cévní serózy, gangrenózní červ je barvy hnědozelené).

Tabákový steh

Dalším krokem operace je podvázání výživné tepny a poté se na cékum kolem červa naloží tabákový steh. Snesení appendixu se provádí při bázi. Zbylý pahýl se zanoří a tabákový steh zauzlí, dutina břišní se na závěr zreviduje a chirurg uzavírá stěnu břišní po vrstvách.

Komplikace

U appendixů gangrenózního typu někdy dochází k hnisání podkoží v místě operační rány.

Prognóza

Pacientovi se zpravidla během šesti dnů zhojí rána a přibližně za čtrnáct dní až za tři týdny je zcela zdráv a schopen zcela normálního pohybu.

Zánět slepého střeva u dětí

Zánět slepého střeva se obvykle vyskytuje u dětí starších 3 let, novorozenecké záněty slepého střeva jsou velmi vzácné.

Nemoc se u dětí projevuje stejně jako u dospělých. Objeví se bolesti v oblasti pupku, zvýšená teplota a zvracení. Častým znakem zánětu slepého střeva je, že nemocné dítě se choulí do klubíčka. Nepodceňujte projevy nemoci a ihned navštivte lékaře. Při zanedbání zánětu by mohlo dojít k prasknutí slepého střeva, ze kterého by vytekl hnis do břišní dutiny, což by mohlo mít za následek závažný zánět pobřišnice.

Zánět slepého střeva: jak poznat příznaky?
4.2 (83.81%) 21 votes

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top