Podpořit ovulaci lze změnou režimu, pomocí bylinek nebo léků. Zajímá vás, co funguje?

14. 5. 2020 0:00
přidejte názor
Autor: shutterstock.com
Zatímco některé ženy dokáží otěhotnět bez problému, mnoho dalších bohužel bojuje s neplodností způsobenou absencí ovulace. Tu je možné podpořit úpravou pohybu, jídelníčku a celkového životního stylu. Dalším pomocníkem mohou být rovněž bylinky nebo některé léky na předpis. V první řadě je však dobré vyhledat lékaře, který stanoví příčinu anovulace.

Jak funguje ovulace?

Když se vajíčka vytvářejí, rostou kolem nich tenké vrstvy buněk granulózy. Tyto buňky jsou obsaženy ve folikulu a mají na starost produkci estrogenu. Folikul podporuje vajíčko, které obklopuje, poskytuje mu výživu, ale brání mu ve zrání. Velká většina folikulů a vajec nikdy nedospěje ke zralosti, a tím pádem k ovulaci.

Folikuly se začínají vyvíjet, ale pokud podmínky pro další růst nejsou optimální, vajíčka ztratí výživu a umírají. Folikulové buňky jsou pak absorbovány zpět do vaječníků. Tento proces pokračuje po celý život ženy, dokud nejsou všechny folikuly pryč a nevstoupí do menopauzy.

Během doby potřebné k ovulaci, kdy se zralé vajíčko uvolňuje z dominantního folikulu, začínají některé důležité procesy, jako je produkce LH hormonu a další.

Role ovulace pro početí

Přestože ženy mají vajíčka v těle od narození, dozrávají až od chvíle, kdy se spustí menstruační cyklus a dostaví se první krvácení, neboli menarche. Ovulace je tedy důležitá z hlediska otěhotnění z více důvodů.

Nejen, že uzrálé vajíčko může být oplozeno, rovněž zajišťuje nárůst děložní sliznice, který je klíčový pro uchycení vajíčka, a v neposlední řadě má na starost tvorbu úrodného děložního hlenu, který umožňuje spermiím přežít v ženském prostředí a dopravit se až k vajíčku. Pokud ovulace nenastává, žena má tzv. anovulační cyklus.

Jak vyvolat ovulaci?

Potýkat se s neplodností může být frustrující, ale důležité je se nevzdávat a snažit se hledat řešení. Pokud pravidelně neovulujete, otěhotnět bývá velmi obtížné. Zlepšit své šance na početí můžete tím, že zapracujete na zdravých návycích, vyzkoušíte některé bylinky, případně léky.

Před konzumací léků i bylinných přípravků se však raději poraďte nejprve se svým lékařem. Pokud neovulujete je rovněž důležité vyhledat svého lékaře, aby vás vyšetřil a zjistil, jaká je příčina.

Jak podpořit ovulaci přirozenou cestou?

  • Srovnání váhy: Ženy, které jsou vážně obézní nebo mají podváhu, mohou mít problémy s ovulací. Snažte se udržovat svou váhu úměrnou vaší výšce a postavě.
  • Moderace cvičení: Nadměrné cvičení může zabránit ovulaci. Uberte fyzickou aktivitu, pokud jí máte příliš. Toto se týká především závodních sportovkyň.
  • Stravování: Opakovaná nouzová dieta, půst, přeskakování jídel a další narušené stravovací návyky mohou omezit schopnost vašeho těla pravidelně ovulovat. Ujistěte se, že jíte správně a pravidelně.
  • Omezení stresu: Chronický emocionální stres může menstruační cyklus dost rozhodit. Pokuste se snížit množství stresu ve vašem životě a naučit se způsoby, jak lépe zvládat stres. Například může být užitečné relaxační cvičení nebo sport.
  • Pozor na alkohol: Alkohol jako takový v malém množství na otěhotnění vliv nemá, pokud byste ovšem konzumovaly například více než 3 skleničky vína týdně, může se stát, že nebudete ovulovat, jelikož alkohol způsobuje hormonální dysbalanci.
  • Zlepšení spánku: Zlepšení se týká nejen jeho délky, ale i kvality. K snadným změnám patří ztmavení ložnice nebo použití masky na spaní, pravidelný režim usínání a probouzení a rovněž snížení pokojové teploty.

Bylinky na podporu ovulace

Jednou z variant jsou přírodní bylinky, které obsahují bylinné hormony a dokáží tak ovlivnit ty ženské. Doporučujeme bylinky užívat jednotlivě a opatrně a o jejich užití a možných kombinacích se raději poradit s lékařem či lékárníkem. Mezi nejlepší bylinky pro přírodní vyvolání ovulace u žen patří zejména následující:

Pupalka dvouletá

Kromě zmírnění příznaků období vám pupalkový olej pomůže produkovat úrodnou děložní tekutinu, která zásadní pro ochranu spermií, když se dostávají k vajíčku, a poskytuje tak možnost oplodnění vajíčka. Tuto bylinku lze používat od menstruace až po ovulaci.

Drmek obecný

Lidově známý jako mnišský pepř, latinský název je Vitex Agnus Castus. Drmek obecný reguluje nerovnováhu hormonů. Tato bylina může pomoci ženám otěhotnět, jelikož pomáhá regulovat přirozený ženský cyklus, což je zásadní pro početí dítěte.

Ploštičník hroznatý

Jedná se o pryskyřníkovitou bylinu s bílými květy, jež nese latinský název Actaea racemosa. Tato rostlina dokáže stimulovat vaše vaječníky a rovněž vajíčka uvnitř. Krom jiného ​​pomáhá zmírnit pocit menstruačních křečí. Měla by se však používat pouze v první polovině menstruačního cyklu, aby se předešlo možným problémům.

Zkoušela jste nějak podpořit ovulaci?

Jetel luční

Bylinný hormon této rostliny je v podstatě hormonální dvojče estrogenu. Ačkoli nejsou totožné, mohou oba sloužit stejnému účelu, protože červený jetel pomáhá zahušťovat výstelku dělohy, což vede k lepšímu uhnízdění vajíčka a zvyšuje vaši plodnost.

Kontryhel obecný

Tato bylinka je nejen skvělým podpůrcem plodnosti, ale rovněž se doporučuje při ženských obtížích, mezi které patří například záněty ve vaječnících nebo menstruační poruchy. Pro své léčivé účinky se tato bylina užívá rovněž při silné menstruaci, střevních a žaludečních obtížích.

Další bylinky na podporu ovulace jsou:

Léky na vyvolání ovulace

Než začnete užívat jakékoliv léky na vyvolání a podporu ovulace, je nutné podstoupit lékařské vyšetření a poradit se se svým ošetřujícím lékařem. Rovněž je důležité přestat léky užívat, pokud by se dostavily některé vedlejší účinky, jako bolesti hlavy, deprese, apod. Léky, které se nejčastěji předepisují, jsou následující:

Clostilbegyt

Tento přípravek patří mezi nejhojněji užívané léky na podporu ovulace, zpravidla se doporučuje zdravým ženám, u kterým nebyla prokázána jasná příčina neplodnosti. Tento typ léčiva způsobuje, že podvěsek mozkový produkuje více hormonů, které stimulují folikuly ve vaječnících.

Letrozol a anastrozol

Tyto léky stimulují tvorbu luteinizačního hormonu a také folikuly ve vaječnících. Rovněž se předepisuje pacientkám, které jsou jinak zdravé, případně těm, které se potýkaly s nádorem prsu. Pokud by byl lék užíván dlouhodobě, může způsobit například osteoporózu.

Bromokriptin a kabergoli

Tyto přípravky mají schopnost napodobovat účinky dopaminu, který blokuje nadměrnou tvorbu prolaktinu. Z toho vyplývá, že tento typ léků je doporučen ženám, které neovulují z důvodu nadbytečné produkce právě tohoto hormonu.

Metformin

Tento typ léčiva se doporučuje především ženám, které trpí polycystickými vaječníky. Metmorfin se užívá primárně pro léčbu cukrovky, ale některým pacientkám pomáhá při neplodnosti. Nežádoucími účinky mohou být trávicí obtíže.

Injekce na vyvolání ovulace

Injekce k vyvolání ovulace se užívá nejen při problémech s ovulací, ale rovněž při umělém oplodnění pro zvýšení tvorby vajíček. Obsahem této hormonální léčby jsou tzv. gonadotropiny.

Gonadotropiny jsou přírodní hormony vylučované hypofýzou. V přirozeném cyklu stimulují vaječníky k produkci a dozrávání vajíček. Když jsou podávány ve formě injekce, zastávají tuto funkci a slouží k překonání přirozené odezvy vaječníků k produkci pouze jediného zralého vajíčka v přirozeném cyklu.

Denní aplikace injekce gonadotropinů po dobu 7–10 dnů se používá k nápravě problémů s ovulací a produkci více než jednoho vajíčka.

Zdroje: celostnimedicina.cz, fertilomat.com, ivf-kv.cz, zenska-neplodnost.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?