Čočka beluga
Čočka beluga pro mnohé z nás nevypadá zrovna lákavě díky své barvě, ale svou jemnou oříškovou chutí a nasládlostí dokáže překvapit. Velmi často je kvůli své barvě přezdívána jako kaviár. Oproti klasické čočce, kterou všichni velmi dobře známe, beluga nenadýmá a nemusí se předem namáčet. Nemusíte tedy dopředu přemýšlet, co budete vařit. Čočku budete mít uvařenou za 25 minut. Čočka beluga má nízký glykemický index a díky tomu je vhodná i pro diabetiky. Obsahuje vlákninu, sacharidy, vitamíny skupiny B a minerály jako je hořčík nebo železo.
Černou čočku využijete jako přílohu například k masu, do salátu nebo jako hlavní jídlo. Vytvoříte s ní skvělou polévku i pomazánku. Čočka je velmi oblíbenou surovinou v Indii a Nepálu. Beluga jde skvěle dohromady s indickým kořením jako je kari, kmín, kurkuma, garam masala nebo tandoori masala. Chybu neuděláte ani přidáním čerstvých bylinek od bazalky po majoránku. Skvělou chuť podpoříte i pomocí másla, které necháte rozpustit v uvařené čočce.
Bulgur
Bulgur podobně jako beluga obsahuje vlákninu, vitamíny, minerály a minimum tuku. Bulgur se zpracovává speciálním technologickým postupem z pšenice. Dnes se můžete ve zdravých výživách setkat také s bulgurem z ječmene nebo špaldy. Bulgur je tvarově podobný kroupám. Jeho příprava je velice snadná. Někteří ho pouze zalijí horkou vodou a pod pokličkou nechají cca 30 minut dojít. Bulgur touto formou přípravy je tvrdší a hodí se v případě, že ho budete dál upravovat například na pánvičce. Druhou variantou je bulgur cca 12 minut vařit na mírném stupni. Oproti čočce beluga, které stačí na vaření málo vody, bulgur dokáže absorbovat velké množství vody a je potřeba ho vařit v poměru 1:3.
A co z bulguru v kuchyni připravit? Přidává se například jako zavářka do polévky, používá se do nádivek, ať už pro plnění masových zeleninových pokrmů. Velmi oblíbený je bulgur v salátech nebo jako náhrada rýže v rizotu. Vychutnáte si ho také v formě karbanátků. Můžete ho použít také na přípravu sladkého jídla. V Turecku ho používají do pokrmu obsahující ovoce, ořechy a med. A jak bulgur dochutit? Bulgur má rád různé druhy olejů, česnek i čerstvé bylinky. Přidejte kyselou i sladkou ingredienci a úspěch bude zaručený.
Není rýže jako rýže
Oproti bulguru nebo černé čočce je rýže velmi známou surovinou po celém světě. Pravděpodobně ji najdeme ve spižírně v každé domácnosti. Ale není rýže jako rýže. Dnes si již ve zdravé výživě můžete koupit různé druhy rýže, které se hodí na přípravu mnoha druhů pokrmů. Do popředí se v posledních letech dostává červená a černá rýže. Černá rýže obsahuje vysoké množství bílkovin, antioxidantů, vitamínů, sacharidů, minerálů a vlákniny. Řadí se mezi superpotraviny. Červená rýže je oproti klasické bílé rýži bohatší na výživové hodnoty. Po uvaření dokáže zachovat svou chuť a konzistenci. Pokud chcete připravovat sushi nebo rizoto, sáhněte po speciálních rýží. Rýže na sushi je lehce lepkavá, aby se s ní dalo snadno pracovat. Na rizoto jsou vhodné druhy Carnaroli nebo Arborio, které se pěstují především v Itálii. Během vaření se tato rýže stane jemná a krémová. Je vhodná na vaření s ostatními ingrediencemi, protože skvěle vstřebává jiné chutě. Již téměř klasikou je jasmínová a basmati rýže. Rozdíl lze vidět už na pohled, kdy basmati má kratší a tlustší zrno. Jasmínová rýže má odlišnou vůni a lepí.