Jakmile se nastávající maminka dostane do 11. týdne těhotenství, miminko má již za sebou tu nejkritičtější fázi. Riziko vzniku vývojových vad či poškození plodu infekcemi a různými léky přestává být tak velké, jako bylo během prvních týdnů těhotenství. I přesto by však těhotné ženy měly dbát na správnou životosprávu a vyhýbat se stresu.
Jak se vyvíjí miminko?
V průběhu 11. týdne těhotenství začíná miminko rychle růst do délky a přibývat na váze. Velikost plodu od temene po zadeček je zhruba 4 centimetry, zatímco jeho váha se pohybuje kolem 7–8 gramů. Dítě je tedy momentálně velké asi jako švestka.
Až do termínu porodu se budou pozvolna měnit tělesné proporce plodu. Začátkem třetího lunárního měsíce je hlavička miminka stále hodně velká a tvoří téměř polovinu délky celého těla. Kolem mozku se postupně formují hutnější chrupavčité a kostěné základy lebky. Rysy obličeje se začínají zjemňovat a za očními víčky prosvítají drobná očka, která se jeví jako tmavé kulaté terčíky.
Tip pro nastávající maminky: Srdíčko plodu bije dvakrát rychleji než vám (120–140 tepů za minutu). Jeho pulz také začíná být dostatečně hlasitý, abyste si ho mohla společně s lékařem poslechnout pomocí Dopplerova přístroje, který je určený pro měření srdeční činnosti.
Pokračuje také vývoj všech vnitřních orgánů, které se postupně zvětšují. Začíná sílit kostní tkáň u některých kostí, tvoří se většina kloubních spojení, na povrchu těla se pomalu vytváří tenká vrstva pokožky a vyvíjejí se také zárodky jednotlivých smyslů. Svou téměř konečnou podobu mají také vnější genitálie, rozeznat s jistotou pohlaví miminka však nebude možné ještě více než měsíc.
Děťátko zároveň začíná být v děloze velice aktivní – může se různě protahovat, otáčí se na všechny strany a kope nožičkama. Dokáže již také sevřít ruku v pěst, cucat si palec nebo se navzájem dotýkat jednotlivými končetinami. Plod je nicméně stále příliš malý a nachází se kolem něj dostatek plodové vody, takže jeho pohyby nastávající maminka prozatím nemůže cítit.
Co se děje v 11. týdnu těhotenství s maminkou?
U některých těhotných žen se tělo v tomto období postupně začíná vyrovnávat s graviditou a nevolnosti pomalu ustupují. Jiné nastávající maminky však stále trápí nepříjemné symptomy. Jaké můžete pociťovat 11. týden těhotenství příznaky?
- Nevolnost
- Zvracení
- Pálení žáhy
- Bolest prsou
- Bolest hlavy
- Těhotenské chutě
- Zvýšené nechutenství
Jelikož se postupně zvyšuje objem celkové vody v těle a průtok krve ledvinami se stupňuje, dochází také k tvorbě většího množství moči. Zároveň se zvětšuje děloha, která tlačí na močový měchýř, a sliznice močových cest jsou po celou dobu gravidity překrvené. Kromě nevolnosti s sebou může těhotenství 11. týden přinést tedy i mnohem častější močení. Při potížích by měl lékař moč vyšetřit a případně předepsat vhodné léky
Tip pro nastávající maminky: I ve chvíli, kdy budete mít problémy s častým močením, byste měla hodně pít (2–3 litry denně). Sníží se tak riziko močové infekce, která může vést k zánětu ledvin a zvyšuje také riziko předčasného porodu.
Hormonální změny působí také na ústní dutinu a v průběhu těhotenství tak hrozí větší pravděpodobnost zubního kazu. Proto je dobré objednat se během prvního trimestru na preventivní prohlídku k zubaři.
Bříško v 11. týdnu těhotenství
Zajímá vás, jak vypadá 11. týden těhotenství bříško nastávající maminky? Ačkoliv se již blíží konec prvního trimestru a plod v děloze rychle roste, na vzhledu to obvykle ještě není příliš poznat. Přírůstek na váze se většinou pohybuje kolem 1–2 kilogramů. Neobvyklý není ani nižší přírůstek na váze nebo dokonce ztráta tělesné hmotnosti, což může být způsobeno těhotenskými nevolnostmi a zvracením.
Vyšetření v 11. týdnu těhotenství
Na přelomu prvního a druhého trimestru (11 tt – 14 tt) čeká nastávající maminky prenatální screening, který se skládá z odběrů krve a ultrazvukového vyšetření, při němž se změří šíjové projasnění. Co mohou tato vyšetření odhalit?
- Možné vývojové vady plodu (např. Downův syndrom)
- Velikost plodu
- Předpokládaný termín porodu
Jestliže lékař zjistí, že existuje vyšší míra rizika nějaké vývojové vady, doporučí nastávající mamince také další vyšetření. Může se jednat o odběr plodové vody (aminocentéza) či odběr vzorků choriové tkáně placenty (CVS).
Krvácení v 11. týdnu těhotenství
Krvácení či špinění v 11. týdnu těhotenství dokáže nastávající maminky pořádně vyděsit. Objevuje se však u poměrně velkého procenta těhotných a může mít spoustu různých příčin, od těch banálních až po velice závažné. V každém případě je pro klid duše dobré zkonzultovat tento problém s lékařem, který vám poradí, jak dále postupovat.
Jestliže krvácení netrvá dlouho a není nijak výrazné, pravděpodobně došlo pouze k drobnému poranění během pohlavního styku, protože sliznice jsou momentálně více prokrvené. Na vině může být také menší krevní sraženina, která se vytvoří mezi placentou a děložní stěnou. V takovém případě by těhotná žena měla dostatečně odpočívat, než se hematom sám vstřebá.
Důvodem pro okamžitou návštěvu lékaře je:
- Střední či silné krvácení
- Krev má jasně červenou barvu
- Krvácení doprovázené bolestí a křečemi
- Krvácení doprovázené horečkou či zimnicí
- Krvácení doprovázené děložními kontrakcemi
Těhotné ženy mohou zaznamenat také zvýšený poševní výtok, ale pokud se neobjeví také pálení či svědění, není nutné se příliš znepokojovat.
Na co si dát pozor?
Jelikož se během prvního trimestru (1 tt – 13 tt) miminku vyvíjí všechny důležité orgány, toto období je z tohoto pohledu nejdůležitější částí těhotenství. Důležité je proto vyhnout se negativním vlivům, a naopak věnovat dostatečnou pozornost vhodné životosprávě. Na co se zaměřit?
- Dbejte na pestrou a vyváženou stravu
- Vyhněte se syrovému masu a plísňovým sýrům
- Dodržujte pitný režim (2–3 litry denně)
- Vynechte slazené nápoje, sycenou vodu či nápoje s chininem
- Zapomeňte na návštěvu solária a přílišné opalování
- Vynechte příliš horké koupele
- O užívání těhotenských vitamínů a léků se poraďte s lékařem
Ačkoliv je v průběhu těhotenství důležité dostatečně odpočívat, rozhodně to neznamená, že by nastávající maminky měly vynechat jakýkoliv pohyb. Je ovšem nutné cvičení přizpůsobit požehnanému stavu. Zkusit můžete například plavání, pilates či jógu pro těhotné. Vynechat byste naopak měla sporty, při nichž hrozí nebezpečí pádu či úrazu. Jedná se třeba o míčové hry, jízdu na koni, sjezdové lyžování nebo různé kontaktní sporty.