31. týden těhotenství: příprava těla na porod

4. 3. 2020 9:00
přidejte názor

V 31. týdnu těhotenství vás dost možná potrápí bolesti různých částí těla, což je způsobeno tím, že se začínají připravovat na porod. O poznání intenzivněji teď můžete pociťovat i takzvané poslíčky. Co se týče vašeho miminka, momentálně velmi rychle přibývá na váze a v děloze se v tomto období nejčastěji nachází hlavou dolů.



Jak se vyvíjí vaše miminko?

Už se nějakou dobu nacházíte ve třetím trimestru, což je období, během kterého bude miminko velmi rychle přibývat na váze, a to v průměru o 200 gramů za týden. V 31. týdnu těhotenství se váha plodu pohybuje kolem 1,5 kilogramu a od temene po zadeček měří asi 28 centimetrů. Děťátko se spokojeně převaluje v plodové vodě, kterou neustále polyká a zase do ní močí. Nejčastěji se v tomto období nachází hlavou dolů.

Vrásčitá kůže se díky přibývajícímu tuku začíná vyhlazovat a miminko se postupem času stává baculatější. Má již zcela běžně otevřené oči a zavírá je jen když jde spát. Duhovka je momentálně tmavě modrá, skutečnou barvu získá až několik týdnů po porodu, jelikož pigment ke svému dotvoření potřebuje světlo.

Tip pro budoucí rodiče: Miminko se vám narodí již za 9 týdnů. Je tedy nejvyšší čas popřemýšlet o tom, jaké kosmetické výrobky mu pořídíte. Hodit se vám budou například krémy na opruzeniny a dětský olejíček.

V plicích plodu se tvoří bílkovina zvaná surfaktant, která pomáhá rozvinout plíce po porodu. Její přítomnost tedy zvyšuje šanci na přežití předčasně narozených dětí.

Co se děje s maminkou?

Kromě bolestí zad a stále většího nepohodlí, které je způsobené hlavně zvětšujícím se bříškem, pravděpodobně pociťujete také nepříjemné obtíže v oblasti pánevního pletence. Dochází totiž k jeho rozvolňování a postupné přípravě na porod. Potrápit vás v těchto dnech mohou rovněž bolesti hrudního koše, především pak dolních žeberních oblouků, což je způsobeno kopáním a protahováním miminka, které je, jak jsme si již řekli, většinou v poloze hlavou dolů.

Bolestivé mohou být i Braxtonovy-Hicksovy kontrakce dělohy, které většina z vás pravděpodobně zná jako poslíčky. Na rozdíl od skutečných kontrakcí ale nemají vliv na otevírání porodních cest, trvají navíc zhruba jen půl minuty.

Tip pro nastávající maminky: Obavy z porodu jsou přirozené. Pokud ale máte pocit, že se vás zmocňuje panika a úzkost, nebojte se váš problém probrat s odborníkem.

Je dost možné, že se k obtížím, jakými jsou hemoroidy, křečové žíly či noční bolesti nohou, nově přidají také potíže s dýcháním. Ty jsou způsobeny zvětšující se dělohou, která zatlačuje bránici směrem k plicím. Výhodu v tomto ohledu mají nastávající maminky, které mají bříško posazené nízko. Dýchací obtíže se u nich totiž objevují v mnohem menší míře.

Přijde vám, že poslední dobou více zapomínáte a jste roztržitá? Jedná se o zcela přirozený proces. Na blížící se porod se totiž začíná připravovat i váš mozek.

Zdroje: babyonline.cz, pampers.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?