Jak se vyvíjí vaše miminko?
Už se nějakou dobu nacházíte ve třetím trimestru, což je období, během kterého bude miminko velmi rychle přibývat na váze, a to v průměru o 200 gramů za týden. V 31. týdnu těhotenství se váha plodu pohybuje kolem 1,5 kilogramu a od temene po zadeček měří asi 28 centimetrů. Děťátko se spokojeně převaluje v plodové vodě, kterou neustále polyká a zase do ní močí. Nejčastěji se v tomto období nachází hlavou dolů.
Vrásčitá kůže se díky přibývajícímu tuku začíná vyhlazovat a miminko se postupem času stává baculatější. Má již zcela běžně otevřené oči a zavírá je jen když jde spát. Duhovka je momentálně tmavě modrá, skutečnou barvu získá až několik týdnů po porodu, jelikož pigment ke svému dotvoření potřebuje světlo.
Tip pro budoucí rodiče: Miminko se vám narodí již za 9 týdnů. Je tedy nejvyšší čas popřemýšlet o tom, jaké kosmetické výrobky mu pořídíte. Hodit se vám budou například krémy na opruzeniny a dětský olejíček.
V plicích plodu se tvoří bílkovina zvaná surfaktant, která pomáhá rozvinout plíce po porodu. Její přítomnost tedy zvyšuje šanci na přežití předčasně narozených dětí.
Co se děje s maminkou?
Kromě bolestí zad a stále většího nepohodlí, které je způsobené hlavně zvětšujícím se bříškem, pravděpodobně pociťujete také nepříjemné obtíže v oblasti pánevního pletence. Dochází totiž k jeho rozvolňování a postupné přípravě na porod. Potrápit vás v těchto dnech mohou rovněž bolesti hrudního koše, především pak dolních žeberních oblouků, což je způsobeno kopáním a protahováním miminka, které je, jak jsme si již řekli, většinou v poloze hlavou dolů.
Bolestivé mohou být i Braxtonovy-Hicksovy kontrakce dělohy, které většina z vás pravděpodobně zná jako poslíčky. Na rozdíl od skutečných kontrakcí ale nemají vliv na otevírání porodních cest, trvají navíc zhruba jen půl minuty.
Tip pro nastávající maminky: Obavy z porodu jsou přirozené. Pokud ale máte pocit, že se vás zmocňuje panika a úzkost, nebojte se váš problém probrat s odborníkem.
Je dost možné, že se k obtížím, jakými jsou hemoroidy, křečové žíly či noční bolesti nohou, nově přidají také potíže s dýcháním. Ty jsou způsobeny zvětšující se dělohou, která zatlačuje bránici směrem k plicím. Výhodu v tomto ohledu mají nastávající maminky, které mají bříško posazené nízko. Dýchací obtíže se u nich totiž objevují v mnohem menší míře.
Přijde vám, že poslední dobou více zapomínáte a jste roztržitá? Jedná se o zcela přirozený proces. Na blížící se porod se totiž začíná připravovat i váš mozek.
Zdroje: babyonline.cz, pampers.cz