32. týden těhotenství: kostra miminka je kompletní

11. 3. 2020 9:00
přidejte názor

Těhotenství se pomalu, ale jistě chýlí ke konci, blíží se mateřská dovolená a většina žen touto dobou začíná mít vážnější obavy z nadcházejícího porodu. Spousta porodnic proto pořádá kurzy pro těhotné, během kterých si můžete prohlédnout místo, kde vaše dítě poprvé spatří světlo světa. Miminko je ve 32. týdnu těhotenství (32 tt) většinou již obrácené hlavou dolů, jeho kostra je kompletní a pokračuje vývoj plic.  

Jak se vyvíjí miminko?

Jelikož se porod nezadržitelně blíží, také miminko se na tuto situaci začíná ve vašem bříšku pořádně připravovat. Jeho tělo se neustále obaluje podkožním tukem, dítě se díky tomu zakulacuje a jeho pokožka je každým dnem růžovější. Ačkoliv je kostra plodu ve 32. týdnu těhotenství již kompletní, jednotlivé kosti jsou stále měkké a poměrně ohebné.

Tip pro nastávající maminky: Ještě jste nezačala s nákupem výbavy pro miminko? V tom případě je nejvyšší čas to napravit. Kromě oblečení nezapomeňte sáhnout také po speciální kosmetice, která bude k pokožce vašeho dítěte dostatečně šetrná.

Růst dítěte neustále pokračuje a ve 32. týdnu těhotenství váha miminka dosahuje zhruba na 1,7–1,8 kilogramu. Co se týče délky, plod v tuto chvíli od temene až po nožičky měří asi 42,5 centimetru (od temene po zadeček je to tedy 29 centimetrů). Svou velikostí miminko momentálně připomíná třeba hlávku salátu.

32. týden těhotenství je období, kdy by miminko už ve většině případů mělo být otočené hlavou dolů, což je standardní poloha, v níž až do porodu zůstane. Je ovšem možné, že svou pozici ještě změní a v děloze se přetočí.

Co se děje s maminkou?

Vzhledem k tomu, že dítě neustále roste, plodové vody ubývá a prostor v děloze je stále těsnější, mohou být jeho pohyby čím dál zřetelnější. Nastávající maminky tak často pociťují nepříjemnou bolest žeber, do nichž miminko svými končetinami naráží. S tím, jak bříško roste a tlačí na klouby, se těhotné ženy obvykle cítí unavenější a v některých případech se zhoršuje také spánek.

Děloha ve 32 tt těhotenství dosahuje svého maxima a nachází se zhruba 12 centimetrů nad pupíkem. Váš přírůstek na váze momentálně činí asi 10 kilogramů a v budoucích týdnech se přibírání začne mírně zpomalovat. Ve větším množství se mohou objevovat strie v oblasti bříška i boků a nastávající maminky si stěžují na problémy s dýcháním, oteklé končetiny, křečové žíly, hemoroidy nebo časté močení.

Tip pro nastávající maminky: Pokud jste ještě nenavštívila porodnici, kde se chystáte na svět přivést svého potomka, zajděte se tam s partnerem podívat. Seznámíte se s porodním sálem, s příjmovou místností i pokoji pro maminky, ale také s dokumenty, které je nutné předložit. Díky tomu alespoň částečně předejdete budoucí panice. 

Někdy během následujících dvou týdnu byste měla nastoupit na mateřskou dovolenou (6–8 týdnů před plánovaným termínem porodu). Přesné datum určí váš gynekolog při návštěvě v prenatální poradně, kde vám také vystaví formulář pro nástup na mateřskou. Od této chvíle budete poradnu navštěvovat každé dva týdny, aby se lékař ujistil, že vše probíhá, jak má.

Kromě pravidelných prohlídek jsou nastávajícím maminkám k dispozici také speciální předporodní kurzy. Tam se dozvíte, jak probíhají jednotlivé fáze porodu nebo které metody k utišení bolesti, léky a postupy mohou lékaři použít. Konzultovat zde můžete i svůj porodní plán a zapojit se samozřejmě může také váš partner, aby věděl, jak vám být v okamžiku porodu oporou.

Braxtonovy-Hicksovy kontrakce

Miminko během 32. týdne těhotenství zhruba 90 % času prospí. Pokud je však vzhůru, procvičuje si dýchání a otevírání očí a může už také otáčet hlavičkou. Kromě přirozených pohybů dítěte pociťuje velké procento nastávajících maminek v druhé polovině těhotenství také nepravidelné kontrakce dělohy. Ty se odborně označují jako Braxtonovy-Hicksovy kontrakce, ale v češtině jsou známější jako poslíčci.

Braxtonovy-Hicksovy kontrakce se objevují nepravidelně, trvají zhruba půl minuty a jejich intenzita se nestupňuje. Mezi typické projevy patří mírné tvrdnutí břicha, pocit silně napnuté kůže a slabé bolesti v podbřišku jako při menstruaci. Skutečné kontrakce jsou oproti tomuto stavu pravidelné, bolestivější a postupem času zesilují na intenzitě.

Poslíčci se mohou dostavit třeba při dehydrataci, při zvedání těžších věcí nebo také po sexu. Většinou to ale není důvod ke znepokojení. Ulevit může například teplá sprcha či koupel, procházka nebo odpočinek. Pokud vás však bolesti břicha a jeho tuhnutí znepokojují, raději vyhledejte lékaře. V některých případech totiž mohou být kontrakce znakem předčasného porodu.

Těhotenství 32. týden foto

Zdroje: www.modrykonik.cz, www.maminkam.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?